• BIST 79.366
 • Altın 126,236
 • Dolar 3,0883
 • Euro 3,3729
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 22 °C
 • Berlin 18 °C

Sahilistan'daki terör

Fehim Taştekin

Başta Mısır olmak üzere İslam dünyasında 1970’lerden beri ötekine karşı şiddeti meşru gören hareketler, Müslüman dünyanın makul kesimlerinden çok anlamlı reddeyilerle karşılaşmadığı için palazlandıkça palazlandı. Ve dün Sudan’da siyah kadınlara karşı iğrenç suçlar, bugün Suriye’de Kaide-Selefi dehşeti ve Nijerya’da Boko Haram haydutluğu bile Müslüman dünyanın şiddetle muhtaç olduğu iç hesaplaşmayı başlatamadı. Maalesef şiddet kendi cenahına yönelmediği sürece mazur görülüydr ya da önemsizleştiriliyor. Mahcup edalarla “İslam’da yeri yok” ve “İslam’ı lekeliyor” çıkışları yetersiz. Hele hele kendini İslam’a nisbet eden grupların sapkınlıkları minberlerden sanal kürsülere, özel seminerlerden uydu kanallarına kadar sayısız platformda alenen destekleniyorsa bu çıkışlar ‘barış dini’ üzerindeki gölgeyi kaldırmaya yetmez. Cihad adı altında şiddeti teşvik ve finanse edenlerin dokunulmazlıkları ortadayken birileri çıkıp Boko Haram’ın CIA’in güdümünde olduğu ve ABD’nin petrol zengini Nijerya’yı işgal için bahane aradığına dair komplolarla odağı kaydırıyor. Bu, tipik hiçbir özeleştiriye girmeden her illetin müsebbibi olarak dış mihrakları görme hastalığı.

Teröre değil Michelle’e reddiye

Keşke Amerikan ‘first lady’ Michelle Obama’nın poz verdiği “Kızlarımızı geri getirin” pankartı Müslüman ‘first hanım’ların elinde olsaydı! Birçok konuda aynı anda onlarca yerde mobilize olabilenler, Boko Haram’ın zorla eş yapmak ve pazarlarda satmakla tehdit ettiği kızlar için de meydanlara dökülebilseydi! Eylemsizlik yetmezmiş gibi karşı kampanyalar düzenleniyor. Mesela MPACUK (Birleşik Krallık Müslüman Halkla İlişkiler Komitesi), Michelle Obama’ya “Senin kocan Boko Haram’ın yaptığından daha fazla Müslüman kız öldürdü. Ölülerimizi geri getiremeyiz” ve “Dronlarını geri getir” pankartlarıyla poz verdi. Kendi terörünü Amerikan terörü ile aklamaya çalışan bir anlayış. İdeoloji bir yana bu, her şeyden önce Hıristiyanıyla Müslümanıyla birlikte kızları için eylem yapan annelere karşı duygusuzluk. CIA terörünü mazur görecek ya da bu tür örgütleri kullanma ihtimalini dışlayacak değilim. Mesele bu değil; mesele yolsuzluktan arsızlığa, örgütsel terörden devlet terörüne kadar geniş yelpazede kendi bahçemizde dönen kirli işler ve suçu dışarda arayan anlayıştır. Elbette Boko Haram’ı besleyen sosyolojik, ekonomik ve siyasal nedenler önemli. Önce İslam dünyasının kahdeden haline değinmek istedim. Asıl adı ‘Davet ve Tevhid için Ehli Sünnet Cemaati’ olan Boko

Haram’a gelince:

Boko Haram’ın etkin olduğu Kuzey Nijerya, Nijer ve Kamerun’da 19. yüzyılda Hausa Krallığı’na cihat ilan etmiş Osman bin Fudi’nin kurduğu Sokoto Halifeliği vardı. Bazıları tarihsel izdüşüme dikkat çekse de Fudi kızların eğitimine önem veren bir Sufi davetçi iken Boko Haram’ın lideri Ebubekir Şeku kızları okuldan kaçırıp zorla evlendiren bir zorba. Fudi gücünü Fulanilerden alırken Boko Haram’ın lider kadrosu, Kanem-Bornu Devleti’nin aslı unsuru Kanuri halkından geliyor. Boko Haram’ı ‘Sahilistan’ diye anılan ve Mali, Çad ve Güney Sudan’ı da kapsayan Sahel bölgesinde güçlenen cihadi militanizmin bir parçası olarak görmek lazım. Şeku, daha çok ‘Maitatsine’ (Bedduacı) takma adıyla nam salıp 1970’lerde Kano’da başlattığı isyanla 5 bin cana mal olan Muhammed Merva’dan rol çalıyor. Merva kendisini ‘nebi’ sanıyordu, Şeku da Allah’la konuştuğunu iddia ediyor. İkisinin sicilinde de kız kaçırma var.

Libya’nın silahları

Kuzeyin ekonomik sefaleti Boko Haram’ın zemin bulmasını sağladı. Çad Gölü’nün 40 yılda yüzde 90 küçülmesiyle tarlalar susuzluktan çöle dönerken kuzey, petrol gelirlerinden mahrum bırakıldı. Bölgenin yüzde 70’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Boko Haram’ı 1999’da kuran Muhammed Yusuf, Borno eyaletinde devletin umursamadığı fakirlere imkânlar sunan Kanuri kökenli bir mollaydı. Belki bu yapılanmayı ortaya çıkaran nedenlerden biri de 12 eyalette 12 yıldır uygulanan şeriat hukukunun 2001’de kaldırılmasıydı. Örgütten kopan gruplar 2003’ten itibaren güvenlik güçlerine saldırılara başladı. Yusuf’un 2009’da işkenceyle öldürülmesi üzerine karakolları basan Boko Haram, operasyon adı altında terör estiren güvenlik güçlerinin örgüt liderlerinin eşleri ve kızlarını kaçırıp işkence etmesi üzerine hepten kör şiddete yöneldi. Örgüt son yıllarda Nijerya sınırlarını aşıp Sahra altındaki selefi cihadizme eklemlendi. Hatta 2011’de Türkiye’nin de omuz verdiği ‘devrim’ sonrası Libya’dan kaçırılan silahlar Boko Haram’ın eline de ulaştı.

Devlet müflis, ordu aciz

Şimdi devlet yıllık 6 milyar dolarlık savunma bütçesine rağmen örgüte karşı etkisiz. Amnesty’ye göre ordu, 14 Nisan’da 276 kızın kaçırıldığı olaydan 4 saat önce örgütün Chibok’a ilerlediğini öğrendiği halde önlem almadı. Yazılanlara bakılırsa etnik-dinsel bölünme yüzünden ordu gönülsüz ve moralsiz; sivil ve askeri bürokrasi de savunma bütçesiyle ceplerini şişirmekle meşgul. Hıristiyan Devlet Başkanı Goodluck Jonathan terörle mücadeleyi kazandığını savunadursun Boko Haram’ın tehditleri yüzünden son üç ayda 15 bin çocuk eğitimi bıraktı. Ancak Jonathan 2015’teki seçimi riske atmamak için meselenin uluslararasılaşmasını istemiyor. ABD ve Britanya’nın kızların yerini bulmak için yardım önerisine direnmesinin nedeni de bu. 2011’de BM binasına saldırıdan sonra ABD’nin örgütü terör listesine almasını 2 yıl geciktiren de ‘küresel desteği artar’ endişesi taşıyan Jonathan.Ama örgüt giderek Kamerun, Çad ve Nijer’in de sorunu haline geldiği için mesele ister istemez uluslararasılaşıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89