• BIST 78.333
 • Altın 126,968
 • Dolar 3,1161
 • Euro 3,4034
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 14 °C

PKK ve demokrasi

Taha Akyol

KANDİL tehditlerini sürdürüyor; Cemil Bayık’ın ardından Murat Karayılan da talepleri kabul edilmezse “sürecin tümüyle kesilme noktasına geleceğini” söyledi.

Cemil Bayık’a göre daha siyasi bir dil kullanan Karayılan, “Birkaç gün daha durum izlenecektir” diyor, istedikleri kanunların çıkarılması yönünde adımlar atılmazsa “kendi yasalarını ilan edeceklerini” söylüyor.

Bu tehditkâr açıklamalara gerekçe olarak “Paket boş çıktı” diyorlar; PKK ile görüşerek paket hazırlanmasını, Öcalan’la yapılan görüşmelerin “müzakere” düzeyine çıkarılmasını istiyorlar.

‘KÖKÜNÜ KAZIMAK’

Halbuki muhalefete göre paket, PKK’nın istediklerini yerine getirmektedir, hatta Başbakan ve Öcalan birlikte hazırlamıştı bu paketi!...

Kürt meselesi gibi fevkalade önemli ve kritik bir soruna, iktidar ya da muhalefet gözlüğüyle bakmak, sorunun kendisini kavramayı ve ne gibi politikalar geliştirmek gerektiğini düşünmeyi engelliyor maalesef. Halbuki 1925’teki Şeyh Sait isyanından ya da 1984’teki PKK’nın Eruh baskınından bu yana kaç hükümet, hatta kaç rejim geldi gitti...

Takrir-i Sükûn ve sıkıyönetim dönemlerinde çok ağır yasaklarla ve şiddetli uygulamalarla “kökü kazınmak” istendi. Bugün çözümü demokrasi içinde aramayıp da “kökünü kazımak” yoluna gideceksek, bırakın bunları, OHAL bile bugünkü dünyada imkânsızdır.

Kaldı ki o politikalar Kürt hareketinin gelişmesini durduramadı, hatta provoke etti!

1930’LARDAN NOTLAR

12 Eylül uygulamaları, saçtığı dehşetle sıradan insanları bile PKK’ya itti...

1930’lara bakalım; bölgede kaymakamlık, valilik ve umumi müfettişlik yapan Abidin Özmen’in 1936 tarihli raporundan bir cümle:

“Şeyh Sait hadisesinin Kürtlük duygusunu besleyip büyüttüğü bir vakıadır...”

İdam edilen veya çatışmalarda öldürülen ya da Kürtçü olarak sivrilen isimlerden örnekler veren Abidin Özmen şöyle yazıyor:

“Ölü veya diri birçok şahıs bugün halk arasında milli kahraman olarak kabul ediliyor”.

Bir de Başvekil İsmet Paşa’nın Şark gezisi sırasında Van’da defterine yazdığı 9 Temmuz 1935 günlü not:

“... Kürt meselesi vardır. Siyasi olarak sindirilmiştir. Amma vardır”.

Peki, sorun niye şimdi bugünkü boyutlarda? Çünkü 1970’lerin ortalarından itibaren artık “sindirilemiyor” da ondan!

DEMOKRASİ DEĞİLSE NE?

AK Parti’yi bir tarafa bırakalım; Kürt meselesi konusunda nasıl bir politika izlenmeli?

Bu konuda evvela hem Kürt hareketi, hem dünyadaki benzer hareketler ve izlenen politikaların sonuçları hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak gerekir.

“Kökünü kazımak” yöntemleriyle bırakın sonuç almayı, yarattığı tepkiyle Kürt hareketindeki şiddet psikolojisini beslediği kesin bir gerçektir. PKK onun için sürekli çatışma ruhunu diri tutmaya çalışıyor. Yukarıya aldığım açıklamalarındaki saiklerden biri budur; tabanlarına sürekli çatışma psikolojisi aşılıyorlar.

Hükümetin paketinde yanlışlar, eksikler, hatta fazlalar da olabilir, bunlar teknik ve ihtisas düzeyinde mutlaka eleştirilmelidir.

Fakat prensip düzeyinde şu gerçek görülmeli: Demokrasi düşüncesi ve demokratik kanalların açılması, şiddeti besleyen toplumsal ve psikolojik ortamı yumuşatarak terörün toplumsal potansiyelini daraltmakta, bir noktadan itibaren terör örgütleri, belirli şartlarda, silah bırakma zorunluluğunu hissetmektedir.

Türkiye bu demokratik seçeneği görmezlikten gelemez.

PKK bugün hemen silaha sarılmıyorsa bunun bir sebebi, geniş ılımlı Kürt tabanından gelen tepkilerdir; bunu unutmamak lazım.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89