• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 17 °C

Papa, Obama ve Castro'ya artık puro tüttürmek yakışır!

Fehim Taştekin

ABD Başkanı Barack Obama 2009’da tam da Irak ve Afganistan cephelerinde süren savaşların başkomutanı iken kendisine “Barış adamı ol” dercesine verilen Nobel Barış Ödülü’ne münasip bir iş yaptı; Küba ile 54 yıllık düşmanlığa son verdi. SSCB dağıldığından beri ABD’nin Soğuk Savaş’ı ağır yaptırımlarla sürdürdüğü bir yerdi Küba.
 
Ancak bu adım Ukrayna’daki kriz yüzünden Rusya ile Soğuk Savaş küllerinin yeniden harlandığı bir sırada geldi. Bir tarafla Soğuk Savaş biterken diğer tarafla eskiye dönüş! Gerçi Soğuk Savaş parodisi bir şekilde yeni oyunlarla hiç sahneden çekilmedi. Obama, ABD'nin 1974'te dayattığı yaptırım yasası Jackson–Vanik saçmalığına 2012'de son verdi ama yerine Magnitsky Yasası'nı getirmek zorunda kaldı. Yine 2014'te çıkarılan Ukrayna Özgürlük Yasası da bugünlerde Rusya'ya mali kâbuslar yaşatıyor. 

Peki, Kırım’ın iltihakı nedeniyle Rusya’ya karşı yürütülen ekonomik savaşla Obama’nın Küba’yla barışı arasında doğrudan paralellik kurulabilir mi? Bu soruyu şu nedenle soruyorum: Barack Obama ile Raul Castro arasındaki telefon görüşmesi sonrası tutuklu takası gerçekleşir gerçekleşmez yapılan ilk yorum “ABD, Havana’ya elini uzatarak Rusya’nın Küba’da yeniden üslenmesini önlemeye çalışıyor” oldu. Bu yorumun dayanağı Rusya lideri Vladimir Putin’in Latin Amerika’yı yeniden yedekleme turu çerçevesinde Küba’ya Temmuz 2014’te yaptığı ziyaret. Putin ziyaret sırasında Küba’nın Rusya’ya Sovyetler döneminden kalma 32 milyar dolar borcunu silmiş, 3 milyar dolarlık borcun geri ödemesini de 10 yıla yaymıştı. Putin, Küba açıklarında petrol ve doğalgaz aramasını da içeren enerji anlaşmaları yapmıştı. Daha da kritiği Havana’nın güneyinde 1967’de açılan Lourdes üssünün yeniden Rusya’ya tahsil edilmesi kararlaştırıldı. Florida’ya 250 km mesafede olan üs Amerikan yönetimine iyi niyet jesti olarak 2001’de kapanıncaya kadar Rusların ABD üzerindeki gözü kulağıydı. Rusya bu sayede NASA’nın çalışmalarını da izleyebiliyordu.

SEÇİM VAADİ VE PASLAŞMALAR

Elbette Rusya’nın Latin Amerika’da eski ittifakları diriltme ve müttefik listesine Venezüella, Nikaragua ve Bolivya gibi Amerikan karşıtlarını ekleme çabası Washington’ı alarma geçirecek kadar önemli. Bunlar realite ancak Obama’nın kararını tamamen Rusya’nın Küba’ya dönme çabasına bağlamak fazla komplocu bir yaklaşım olabilir. Hatta Obama’nın rahatça Havana purosu tüttürebilmek için Castroları kucaklayabileceği fikri bana daha az komplocu geliyor! Nükte bir yana siyah başkanın Küba’ya özel bir ilgisi var. Küba’yı bunca yıl boyunca dize getiremeyen ambargo rejimine son vermek Obama’nın vaatleri arasındaydı. Obama 2008 seçimi sırasında Florida’da yani sürgündeki Kübalıların yoğun olduğu ve 1961’de Castro yönetimine darbe için Domuzlar Körfezi Çıkarması’nın yapıldığı eyalette Küba ile normalleşme istediğini söylemişti. Obama’nın önkoşulu siyasi tutukluların bırakılmasıydı. Bunu “Siyasi tutukluların salıverilmesinden başlayarak demokrasiye doğru anlamlı adımlar atarsanız biz de ilişkileri normalleştirmeye dönük adımlara başlarız” sözleriyle dile getirmişti. Eskiden ne Cumhuriyetçiler ne de Demokratlar seçimlerde Küba ile normalleşmeyi savunan birini Florida’dan aday göstermezdi. Fakat son dönemlerde Florida’daki Kübalılar arasında da hissiyat değişti, bu da Obama’ye cesaret verdi. 

Küba yönetimi de 2010’da 52 siyasi tutukluyu bırakarak Obama’ya pas verdi. Ancak bu kez araya USAID çalışanı Alan Gross’un casusluk suçlamasıyla 15 yıllık mahkûmiyeti girmişti. Gross’u kurtarma çabaları sürerken Obama 2013 baharında Kübalılarla normalleşme görüşmelerine başlanması talimatı verdi. 18 ay süren gizli görüşmeler iki taraf arasında Kanada ve Roma’da gerçekleşti.

GİZLİ AKTÖR PAPA

Burada çok daha önemli bir aktörü atlamamak gerekiyor; o da Latin Amerikalı ilk Papa Françesko. Vatikan'dan gelen bilgilere göre 27 Mart 2014’te Obama’yı Vatikan’da ağırlayan Papa, Küba ile ilişkilerin normalleşmesini de gündeme getirdi. Papa bununla yetinmeyip tutukluların takası ve diplomatik ilişkilerin başlatılması için Obama ve Castro’ya mektup gönderdi. Kübalılar ile Amerikalılar arasındaki gizli görüşmeleri yakından izledi. Roma’daki son gizli görüşmenin ev sahibi de Papa’ydı. Obama ve Castro dışında bu görüşmelere dahil olan tek dünya lideri Papa’ydı. 

Yani bütün bu süreç Putin Havana’ya ayak basmadan önce başladı. Rusya’nın Latin Amerika’ya dönüş hevesleri Obama’nın bir seçim vaadi olan Küba’yla ilişkileri normalleştirme planını hızlandırmış olabilir mi; elbette ama fazlası değil.

KONGRE’DEKİ CIZIRTI

Rusya faktörü mutlak belirleyici olsaydı belki Obama’nın Küba’ya histerik düşmanlığını terk etmeyen Kongre üyelerini Moskova'yı gösterip Havana’ya razı edebilirdi ama gelen sert tepkiler aksini gösteriyor. Bu açıdan Obama’nın Havana purolarına kavuşabilmek için Kongre’yle sıkı bir düelloya girmesi kaçınılmaz gözüküyor. Obama ilk hamleyle Senato’da cumhuriyetçilerin çoğunluk olacağı ocaktan önce bir nevi baskın yapmış oldu. Şimdi Obama Kongre engelini hesaba katıp ekonomik ambargolar ve seyahat yasağının kaldırılması için elinden geleni yapacağını söylüyor. Cumhuriyetçiler ise Obama’yı ilişkilerin başlangıcı olarak ‘Havana Beşlisi’ diye bilinen gruptan geriye kalan üç Kübalıya karşılık casusluktan tutulan Gross’un bırakılmasını memnuniyetle karşılasa da Obama’ya normalleşme için fazla taviz koparamadığı gerekçesiyle çatıyor. Bu yüzden Senato belki Havana elçiliğinin açılması için gereken ödeneği reddedebilir, atanacak büyükelçiye onay vermeyebilir ya da seyahat kısıtlamalarını kaldıran tasarıyı veto edebilir. Castro'nun internete ulaşım imkânlarını artırıp Amerikan telefon şirketlerinin Küba’da yatırım yapmalarına izin verecek olması, ‘demokratik reform’ şartının karşılanmadığını düşünen Cumhuriyetçilerin sesinin kesilmesine yeter mi onu da ocaktan itibaren göreceğiz. Ama düşmankolik Kongre üyelerinin işleri yokuşa süreceğini öngörmek için kahin olmaya gerek yok.

CASTRO KENDİ YOLUNDA DEVAM EDER

Obama ise Kongre’den gelen tehditlere rağmen yol almak için direnecek gibi gözüküyor. En azından ivedilikle Dışişleri’ne Küba’yı 1982’den beri yer aldığı terör örgütlerini destekleyen ülkeler listesinden çıkarma talimatı verdi. Dünyaya terörist değil doktor ihraç eden Küba’ya terör destekçisi demek tutarsızlıktı! Ambargo altındaki Küba kişi başına düşen doktor açısından dünyada bir numara! Kongre çoğunluğunu yitirdikten sonra Beyaz Saray’da kalan iki yılını topal ördek pozisyonunda tamamlayacak olan Obama, İran’la diyalog konusunda da Cumhuriyetçilerin zılgıtlarına boğun eğmemişti. 

Bu arada normalleşmeyi Komünizmin ruhuna fatiha olarak görenler de pek acele ediyor. Bugünden yarına Küba’nın Amerikan kapitalizmine teslim olacağını kimse beklemiyor. ABD ile ilişkilerin normalleşmesinin getireceği değişimler illaki olacak ama Fidel Castro sonrası temkinli bir açılım siyaseti güden Raul Castro gemiyi türbülansa sokup Neo-Conlara zafer çığlığı attıracak bir lider değil. ABD ile ilişkilerin normalleşmesi bir felaket de değil. İşte Washington’la köprüleri 1995’te yeniden kuran Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti; savaşın ağır yıkıntıları arasında Vietnam Komünist Parti, fena sayılmayacak bir ekonomik başarıyla yoluna devam ediyor. Küba’nın istikameti de çok farklı olmaz. Unutmayalım emekli de olsa Fidel Castro hala orada, entelektüel çabalarını sürdürdüğü köşeciğinde Obama’ya bir puro tüttürtmeden de gideceğe benzemiyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89