• BIST 97.713
 • Altın 143,932
 • Dolar 3,5669
 • Euro 4,0007
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 10 °C

Oyum bağımsızlığa ve Mesud Barzani’ye

Hamid Omeri

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor. Aday belirleme süreci zahmetli geçmese de çok zaman aldı. Ak Parti adayının Erdoğan olacağı öteden beri belliydi. Ancak Erdoğan’ın zaman zaman “ters köşeye yatabilirsiniz” şeklindeki sözleri  başka bir isim olabilir miyi akıllara getiriyordu. Doğrusu Ak Parti açısından en uygun aday Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dı ve onun dışında bir ismin aday olarak gösterilmesi büyük sürpriz olurdu. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı kadar ondan sonraki Ak Parti’nin Genel Başkanlığı da muhakkak hem Ak Parti için hem de Türkiye açısından önemli olacak.

CHP ve MHP siyasi geçmişleri ve politikaları düşünüldüğünde birbirlerine uzak siyasi partiler gibi gözükseler de politik tavırları açısından değerlendirildiklerinde ciddi yakınlıkları olan sistem partileri oldukları rahatlıkla müşahede edilmektedir. Her iki partinin de kendi içinden isim bulamama ve lider çıkaramama noktasında yaşadığı sorun tartışma götürmez bir gerçeklik. Bunun yanısıra uzun yıllardır siyasetleri ve politikaları itibariyle yeni bir şey söyleyememe problemi de yaşamaktadırlar. Yeni bir şey söyleyemeyince de ne kendileri için ne de Türkiye için bir kazanım sağlayamıyorlar. Cumhurbaşkanlığı için çatı aday belirlemeleri belki de son dönemde geliştirdikleri en önemli hamle. Ne denli başarılı olur olmaz ayrı bir konu ancak siyasi bir hamle olarak Türkiye siyasetinde önemli bir adım. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki aday olarak gösterilen Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Türk İslam’ı diyeceğimiz bir düşünce geleneğinden gelmekte. Bu çerçevede MHP ve CHP’nin İhsanoğlu etrafında buluşmaları çok da şaşırtıcı değil. CHP Kılıçdaroğlu hamlesiyle kendini daha önce bir sarsmayı denemişti. CHP’nin ulusalcılar kanadı ile Kemalist sol kanadı birbirine ne kadar uzak farklı değerlendirmelere açık olsa da Ihsanoğlu’nun aday gösterilmesi CHP içinde bir sarsıntıya sebebiyet verecektir. Bu sarsıntının değişik göstergeleri, yansımaları olabilir. 

HDP’nin adayı Sayın Selahattin Demirtaş parti açısından hem enerjisi hem de etkili üslubu ile bulunmaz bir nimettir. Kanımca hitabeti ile Erdoğan’ı zorlayacak tek liderdir. Önemli olan  ilk turda alacağı oydur zira bu oran, HDP’nin geleceği açısından çok önemli olacaktır. HDP, yerel seçimlerde Sayın Ertuğrul Kürkçü ve Sayın Sebahat Tuncel ile arzuladığı oranları yakalayamadı. Bu anlamda HDP’de kan değişikliğine gidilmesi ve Sayın Selahattin Demirtaş ile Sayın Figen Yüksekdağ’ın parti Eşbaşkanlığına gelmiş olmaları partinin özellikle Kürt tabanı açısından olumlu bir hava yarattı. HDP’nin 2. Olağanüstü Kongresini yeni yapmış olması, yeni Eşbaşkanlar ve Eşbaşkanlardan birinin Cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterilmiş olması parti açısından ciddi bir performansın sergilenmesine imkan sağlayabilir. Bütün bu olumlu yanların yanında CHP’deki sarsıntıdan kaynaklı dalgalanmalar bir miktar seçmenin Demirtaş’a yönelmesini etki edebilir. 

Sayın Demirtaş ile ilgili ondan ümitli olmamdan kaynaklanan özel sözler etmeye niyetli değilim. Çünkü Sayın Demirtaş’ın BDP çatısı altındaki son Salı söyleviyle büyük eve taşındığını ifade etmiştim. Bu manada geçtiğimiz günlerde yaptığı bayrak güzellemesi açıkçası beni şaşırtmadı. Fakat her şeye rağmen Sayın Selahattin Demirtaş en doğru adaydır ve HDP alabileceği en yüksek oyu alacaktır.

Türkiye’deki son yerel seçimleri, alınan oy oranlarını hesaba kattığımızda ciddi sürprizler olmadığı takdirde galibi büyük oranda belli olan bu seçimin eldeki kartların etki gücünü artırmak ve dengeleri belirginleştirmek için iyi bir imkan ve imtihan olduğunu düşünüyorum. Elbette Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğu için halk tarafından da farklı değerlendirilecektir. Ancak unutulmamalıdır ki son seçimler partiler arası bir seçimden ziyade partiler ve Erdoğan arasında yaşanan seçim yarışlarına dönmüştü.

Bütün bunlar  Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olanlar. Ancak Güney Kurdistan’da bütün Kürtleri heyecanlandıran gelişmeler yaşanıyor. En azından son açıklamalar bu yönde. IŞİD’in son saldırıları, Maliki yönetiminin içinde düştüğü çaresizlik ve Bağdat için çalan tehlike çanları. Federal Kurdistan Yönetimi Başkanı Sayın Mesud Barzani Irak Anayasası’nın ilgili maddesi uyarınca Kurdistan sınırları dışında bırakılmış olan Kürt topraklarını hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde yasal gerekçelere dayanarak Pêşmerge güçleriyle kontrol altına aldı. Tarihi bir açıklama ile Pêşmerge’nin Kerkük ve diğer Kürt topraklarından çıkmayacağını ve bunun yasal olduğunu açıkladı. Irak’taki son gelişmelerin Irakı doğal olarak böldüğünü ve Bağımsızlığın Kürt halkının en doğal hakkı olduğunu söyleyerek bağımsızlık için birkaç ay içerisinde referanduma gideceklerini söyledi. Sayın Mesud Barzani’nin açıklamalarının ardından bazı ülke liderlerinin yaptıkları destek açıklamaları elbette son derece önemlidir. İşte bütün bunlar diplomasidir. Kürdistan için özgür düşünmenin ve doğru zamanda doğru hamleler yapmanın neticesidir. Elbette Safevi Şiası ve Fars Milliyetçiliği Güney Kurdistan’ın dikkat etmesi gereken önemli hususlardır. Eğer aktarılanlar doğru ise Irak Parlamentosu’nda geçtiğimiz gün yaşanan hadise ve YNK Kerkük Mebusu ve Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in “Kurdistan istemezuk” tavrı Kuzey Kurdistan çerçevesinde son dönemde şahit olmadığımız bir yaklaşım değil. Kurdistan’ın özgürleşmesine etnik milliyetçilik eleştirisi yaparak karşı duran bu aklı Safevi etkinin şekillendirdiğine şüphe yok. Son gelişmeler Federal Kurdistan Yönetimi’nin her zamankinden daha titiz ve daha diplomatik davranmasını da gerektirmektedir. 

Bu çerçevede Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri elbette önemli. Ancak benim gönlüm, gözüm ve kulağım Hewlêr’de olacak. Seçimlerde oyumun rengi de “Bağımsızlık” olacak ve elbette Serok Mesud Barzani’yi destekleyeceğim çünkü yıllardır beklediğim(iz) müjdeyi Allah’ın izniyle o verecek.

 • Yorumlar 4
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89