• BIST 79.433
 • Altın 125,849
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 23 °C

Öyle bir dönemdeyiz ki...

Cengiz Çandar

Bugünlerde, eskilerin “adam fıkdanı” dediği, “devlet adamı kıtlığı” çekilen bir dönemdeyiz.

Özellikle, Ortadoğu bölgesinin son yüzyıllık düzeninin altüst olmaya başladığı, yerini neyin ve ne şekilde alacağının henüz netleşmediği başdöndürücü bir geçiş dönemi yaşıyor olmamız, bu “adam kıtlığı”nı daha da önemli kılıyor. Zira, söz konusu sarsıntılı geçiş dönemi, sadece bölgeyi değil, tüm uluslararası sistemi ilgilendirecek özellikle taşıyor.

Michael Ignatieff (Harvard profesörü, kalburüstü aydın, Kanada Liberal Partisi’nin eski lideri) bu “eksikliği”, Vaclav Havel’e dair bir biyografi kitabının tanıtımı için kaleme aldığı “The Hero Europe Needed” (Avrupa’nın İhtiyacı olan Kahraman) başlıklı yazısında “kahraman” eksikliği olarak ifade ediyor.

“Kahramanlığın siyaset için hayati olduğu” savından yola çıkıyor ve “kahraman”ı; “duymak istemediklerimizi söyleyen, bir ilke için muhtemel bir yenilgiyi göze alan, muazzam dezavantajlarla boğuşan ve bunları yaparken, bize, siyasetin sadece mümkün olan yapma sanatı değil, imkânsızı yapma sanatı olduğunu gösteren” kişi diye tanımlıyor.

Ignatieff’den:

“Bugünlerde kahramanların eksikliğini her yerde ama özellikle siyasette duyuyoruz. Arap Baharı Kahire sokaklarında ortaya çıkan liderleri tüketti. Burma’da Aung San Suu Kyi bir azize olmanın bir siyasetçi olmaktan daha kolay olduğunu öğrenmiş durumda. En azından şu aralar, esareti sırasında sahip olduğu ahlakî sesi kaybetmişe benziyor. Çin’de siyasi kahramanlar bol ama bunların birçoğu hapishanede. Rusya’da, zulme karşı kahramanca direniş, şimdi ezilme tehlikesi altındaki sivil toplum kuruluşu Memorial’ın bürolarında sürüyor. Onun (Memorial’ın) dışında, siyasi elitler, kendilerini nereye götürdüğünü bilmeden, korkakça, Putin’in savaş arabasına binmiş durumdalar. Avrupa’da, Angela Merkel, rekabet gücü açısından saygı uyandırıyor ama cesareti nedeniyle değil; François Hollande muktedir olduğunu gösterebilmek için mücadele içinde; ve David Cameron bir başbakan taklidi olmaktan memnun görünüyor...”

Ignatieff’in sözünü ettiği “Memorial”ın 2012 yılında, “Uluslararası Hrant Dink Ödülü” almış olduğunu hatırlatalım. Her yıl, Hrant’ın 15 Eylül’deki doğum gününde verilen ödülü 2012 yılında içerden İsmail Beşikçi, dışarıdan Rusya’nın Memorial adlı yürekli sivil toplum kuruluşu almıştı.

Yukarıdaki anlatımda, ne “kahraman” ve ne de siyasette aranan “devlet adamı” özelliği bakımından Tayyip Erdoğan’ın hiç yer almadığı, akla bile gelmediği farkediliyor olmalı.

Batı dünyasında “devlet adamı kıtlığı”, Batı dünyası dışında “özgürlükçü-demokrat” nitelikte, uluslararası siyasette “kahraman” olarak algılanacak “lider” kıtlığı şeklinde tezahür ediyor. Burma’daki Aung San Suu Kyi’de bu konudaki dönüşüm bu bakımdan çok çarpıcı. Aynı şeyi, bundan on yıl önce dünyanın çok yerinde ve en başta Ortadoğu’da büyük heyecan uyandırmış olan Türkiye’nin lideri yani Tayyip Erdoğan için de söyleyebiliriz.

Tayyip Erdoğan, bugün artık Putin ya da Venezuela’nın müteveffa lideri Hugo Chavez ile karşılaştırılabilecek duruma gelerek, kendisini tarihte alabileceği parlak yerden, kendi elleriyle diskalifiye etti.

Bir liderin kendi ülkesinde bir dönem popüler olması ve popülerliğini epey bir süre koruyabilmesi, tarih nezdinde onu “kahraman” yapmaya yetmiyor. Aksine, “baskıcılığa” sapmak, “Tek Adam” yönetimine yönelmek, “otoriterleşmek”, gibi tarihte örneği çok görülmüş türden bir sıradanlığı seçmek, o liderin önemsizleşmesine, tarihte “kötü nam” ile anılacak hale gelmesine ve bir süre sonra, çoğunlukla kendi iradesi dışında sahnenin dışına çıkmasına yol açıyor.

Tayyip Erdoğan’ın da durumu böyle görünüyor. Tayyip Erdoğan örneği, siyaset biliminde şu sıralarda başlayan bir tartışma için geçerli bir örnek. Shadi Hamid’in The Atlantic dergisinde yayımlanan, “The Future of Democracy in the Middle East: Islamist and Illiberal” (Ortadoğu’da Demokrasinin Geleceği: İslamcı ve Özgürlükçü olmayan) başlıklı yazısı –üstelik Türkiye’yi ayırarak, dahil etmeyerek- tam da bu konuyu işliyor. (Illiberal sözcüğünü kullanıldığı bu bağlamda “özgürlükçü olmayan” şeklinde çeviriyoruz.)

Shadi Hamid, Ortadoğu’da demokrasi deneyimi, özellikle Müslüman Kardeşler ve Mısır’daki siyasi gelişmeler konularında önde gelen bir uzman. Yazısının şu bölümünü izleyelim:

Cengiz Çandar'ın yazısı

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89