• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 18 °C

Ortadoğu’da demokrasi!

Taha Akyol

MISIR’da korkulan oldu, daha feci olayların meydana gelmesi kimseyi şaşırtmamalı. Çünkü Müslüman Kardeşler’in direnişi ve ordunun tehdidi devam ediyor.

Darbe, 4 Temmuz tarihli bildirisinde “Şiddete başvurulmayan gösteriler serbest” diye açıklama yapmıştı. Bir kandırmacaymış anlaşılan.

26 Mayıs Cuma günü, korkunç bir çılgınlıkla, General Sisi, kendi taraftarlarını meydanlara çıkmaya çağırdı! Darbe rejiminin İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim de “potansiyel terör tehdidi” olduğundan bahisle Adeviye Meydanı’nın 48 saatte boşaltılmasını istedi.

Halbuki Mursi, taraftarlarını

“şiddete başvurmadan direnmeye” çağırmıştı, öyle de gidiyorlardı. Hiçbir şiddet hadisesi olmadığı halde, darbenin “güvenlik güçleri” halka ateş açtılar, 120 civarında ölü, binlerce yaralı...

8 Temmuz’da da yine hiçbir meşru sebep yokken sivil halka ateş açan “güvenlik kuvvetleri” 50 Mursi yanlısını öldürmüştü.

Askeri rejim öldürerek kitleleri korkutacağını sanıyor!

ŞİDDETSİZ DİRENMEK

İhvan (Müslüman Kardeşler) sözcücü, bu katliamdan sonra yaptığı açıklamada “Direneceğiz ama şiddete başvurmayacağız, Kabil’e karşı Habil olacağız” dedi.

Bütün kutsal kitaplarda, Hz. Adem’in ikiz oğullarından Kabil kötülüklerin, Habil ise iyiliklerin temsilcisidir. Kabil, Habil’i ödürür, kardeş katilidir de...

Elbette Allah nazarında makbul olan ve müminlere örnek gösterilen Habil’dir.

Gandhi’nin “satyagraha” felsefesi de böyleydi.

Mısır’da İhvan’ın en büyük gücü, katiliamlara rağmen, şiddetten sakınmak ve demokratik metotlara bağlılıktır.

En büyük talihsizlik ise darbenin öldürerek kitleleri korkutacağını sanmasıdır.

DAHA FECİSİ OLABİLİR!

İşte bu yüzden daha feci olaylar olabilir. Askeri rejim Adeviye Meydanı’nı boşaltacağını tekrar ilan etti, kitleler ise direnmede kararlı.

Darbe idaresi maalesef dış dünyadan destek gördüğü gibi, iki defa katliam yaptığı halde büyük bir kınamayla da karşılaşmadı!

Avrupa Birliği “üzülmüş” mesela!

Suudi Arabistan ve Körfez şeyhlikleri kendi meydanlarının halkla dolmasından korkarlar, onlardan bir kınama beklenmezdi zaten.

Mısır, kriz çok daha kanlı olabilecek bir sürece doğru sürükleniyor!

ŞERİAT-LAİKLİK ÇATIŞMASI!

Ortadoğu’daki seçim ve iktidar olaylarını “laiklik-şeriat” çekişmesine indirgemek hem diğer faktörleri gözden kaybettiriyor, hem demokrasiye nasıl yol açılabileceği konusunda körlük yaratıyor.

Batılılar da bu gözle baktıkları için darbecilere cesaret verdiler.

Mısır’daki kutuplaşmayı “şeriat-laiklik” kavgasına indirgeyenler, Suudi Krallığı’yla Körfez şeyhliklerinin ve Mısırlı Selefilerin niye darbeyi desteklediğini iyi düşünmelidirler.

Darbeyi destekleyen Selefilerin çok mutaassıp olduğunu, İhvan Anayasası’ndaki “Hâkimiyet halkındır” maddesine karşı çıktıklarını da unutmamak gerekir. Tunus’ta da Selefiler ciddi bir sorundur.

İSLAM VE DEMOKRASİ

Ortadoğu’da şahlar, şeyhler, müstebit hükümdarlar, Jakoben diktatörler sona erecekse ve sona ermeliyse, sandıktan mutlaka önemli oranda “İslami oylar” çıkacaktır. Öyle oluyor zaten.

Bunu silah gücüyle bastırmaya kalkmanın, ortada Cezayir gibi çok kanlı, çok vahşi bir örneği vardır. Mısır’daki bir aylık kanlı fatura da ortada!

Sorun şudur:

Sandıktan çıkan İslami iktidarlar, demokrasinin sonu mu olur?... Yoksa, demokratik sisteme entegre mi olurlar?

İslami hareketler demokrasiyi şeriata mı dönüştürür, yoksa demokrasi İslami hareketleri demokratikleştirir mi?

Yarın devam edeceğim.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89