• BIST 79.118
 • Altın 125,288
 • Dolar 3,0774
 • Euro 3,3518
 • İstanbul 19 °C
 • Diyarbakır 24 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 21 °C
 • Berlin 9 °C

Ortadoğu'da değişim: Türkiye, Kürtler, ABD, IŞİD...

Cengiz Çandar

ERBİL - Kürdistan Parlamentosu’nun binasından içeri girip, bir kat yukarı çıktığımda Başkan’ın odasının yanındaki duvarda, bugüne kadarki parlamento başkanlarının fotoğrafları dizilmiş. Sayı ne kadar da artmış. Son sıralardaki fotoğrafların bazılarının sahiplerini tanımıyorum üstelik.

Bu parlamentonun oluştuğu 1992 yılında ilân edildiğinde Türkiye’de nasıl kıyamet koptuğunu hatırlıyorum. Aradan geçen çeyrek yüzyıla yakın sürede, herşeye rağmen, Türkiye’nin zihin kalıplarında ne kadar da çok şeyin değişmiş olduğunu farkediyorum bir yandan.

Bazı şeyler ise kolay değişmiyor. Nisan’dan bu yana Kürdistan Parlamentosu’nun Başkanı olan Yusuf Muhammed, bugüne kadar o binanın gördüğü en genç başkan. 36 yaşında. Gorran (Değişim) Hareketi’nden. “Kürdistan’ın en önemli sorunlarından biri, kuşaklar arasında. Eski kuşağı yerinden kımıldatmak ve yol alabilmek genç kuşaklar için gerçekten çok zor” diyor. Halepçeli. Siyasi ihtirasları yok. “Üç yıl sonra seçimler var; işime geri döneceğim” diyor görev süresinin sona ermesini adeta iple çekercesine. Süleymaniye Üniversitesi’ndeki görevine dönecek.

Bir gece önce, Kürdistan Yönetimi’nin eski başbakanı ve eski Irak Başbakan Yardımcısı Barham Salih’in (üstte) evine adım attığımda, kendimi hararetli bir IŞİD sohbetinin içinde ve ihtiraslı Irak politikacılarının arasında buluyorum. Konuklardan biri Usame el-Nuceyfi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı (Sünni) Musul’lu. Bir diğeri Selim el-Cubburi, Meclis Başkanı. Diyala’lı, Sünni.

Kiminle konuşsanız anlıyorsunuz ki, buradaki yani Irak’taki IŞİD, Suriye’dekinden belli ölçülerde farklılık gösteriyor. Irak’taki IŞİD, Saddam’ın Baasçı unsurlarını, en önemlisi eski Irak ordusunun savaş deneyimli Sünni kimlikli subayları ve askerlerini de kapsıyor.

Biri atılıyor, “IŞİD’in buradaki komutanlarından biri Cumhuriyet Muhafızları’nın iki numarası…”

Irak’taki IŞİD, ABD işgaline karşı direnmiş ve Amerikan hapishane tecrübesinden geçmiş eski el-Kaide artıkları ile uzun iktidar ve bu arada savaş tecrübesi edinmiş Baas kadrolarının Sünni zemin üzerinde oluşturduğu bir ortaklık. Bu “ortaklık”, IŞİD’in hükmettiği “Suriye hinterlandı” ile birlikte düşünüldüğünde, “IŞİD tehdidi”nin büyüklüğünü, genişliğini ve derinliğini ortaya çıkartıyor. Nitekim., Obama’nın iki yıl önce tümüyle terkettiği Irak’a 1500 Amerikan askeri gönderecek!

Böylesine şartlar altında Erbil’de yapılan MERİ Forum 2014 Konferansı, her yönden çok ilginç ve öğreticiydi.

İlk gün “İhtilaflı Toprakların Geleceği” tartışıldı. Şengal-Kerkük-Hanekin hattı. Bu “ihtilaflı topraklar” IŞİD yani “İslam Devleti” ile Kürdistan arasındaki “ihtilaflı topraklar”a dönüşüyor.

İkinci gün, öğleden önceki iki panelin ilki “IŞİD’e karşı Savaş”, benim de yer aldığım ikincisi “Türkiye ve Komşuluk Bölgesi” başlıklarını taşıyordu..

Kobani Kantonu’nun Başkanı Enver Müslim, direnişten bu yana ilk kez Kobani dışına, bu ilk panele katılmak üzere çıktı. (Enver Müslim, bildiğim kadarıyla, bugün Kobani’ye döndü.)

“Yeni Ortadoğu: Tehditler ve Fırsatlar” paneli için Barham Salih, Neçirvan Barzani ve Gültan Kışanak yan yana dizildiler. Günün son paneli “İran ve ABD: Değişen İlişkinin Etkisi”ne dair idi.

Son gün, “Sünnilerle Yeniden İlişki Kurmak: Başarı Şansı” başlığı altında Usame Nuceyfi, kimisine göre IŞİD’den yöntem dışında hiç farkı olmayan Kürt İslamcısı Ali Bapir ve Müslüman Kardeşler’in Kürdistan kolu sayılan Bahaeddin Nakşibendi gibi isimler biraraya geldiler.

“Diyalog ve Uzlaşma: Irak’ta Ulus İnşasının Başlaması” adlı panelde Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile Irak Meclis Başkanı Selim el-Cubburi konuşmacıydılar. Bir Cumhurbaşkanı’nın görev sırasında panelist de olabileceğine ilk kez tanık oldum.

Cengiz Çandar'ın yazısı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89