• BIST 79.780
 • Altın 125,578
 • Dolar 3,0811
 • Euro 3,3456
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 16 °C

Örgüt teröründen Sünni isyanına trajik dönüşüm

Fehim Taştekin

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) eline düşen Musul bir süreden beri mezhepsel ve dinsel ayrışmaya sahne oluyordu. Başta Hıristiyanlar olmak üzere IŞİD’ın hedefindeki binlerce kişi zaten kadim kenti terk etmişti. Siyasal, ekonomik ve sosyal çöküntünün yanı sıra yolsuzluk, kötü muamele, keyfi ve süresiz tutuklama, idamlar ve işkence politikaları Şii ağırlıklı Bağdat yönetimiyle bağların çöküşünü hızlandırdı. Sünni kesimlerde Suriye senaryosunu Irak’a taşıma çabaları vardı. Maliki’nin 30 Nisan’daki seçimi tekrar kazanmasıyla karamsarlık koyulaştı. Maliki’ye öfkeli aşiretlerin desteği ya da göz yumması sayesinde gelişmeler IŞİD’ı, Şii ağırlıklı hükümete karşı Sünni isyanın taşıyıcısına dönüştürdü. Bayrak IŞİD’da ama tuhaf bir ‘memniniyetsizler ve intikam koalisyonunun da olduğu anlaşılıyor. Musul’un düşmesi Kürdistan gibi federal bölge için seslerin yükseldiği Sünni üçgeninde epey zamandır kıpırdayan dalgayı iyice köpürttü. Bu, eski rejim unsurlarına da Saddam Hüseyin’in intikamını alma fırsatı sunuyor. IŞİD’ın stratejik aklını eski Baasçılara borçlu olduğu hep söylenir.

Ordu neden çöktü?

Herkesi şaşırtan IŞİD’in 2-3 bin savaşçıyla 25 bin asker ve 10 bini federal olmak üzere 40 bin polise galebe çalmış olması. ‘Maliki’nin ordusu’ damgasını yiyen güvenlik güçlerine karşı güvensizlik IŞİD’ın önünü açtı. ABD’nin eğitmek için 25 milyar dolar döktüğü orduya ‘ordu’ demek mümkün değil. Üst komutadan ‘silahları bırakıp çekilin’ emri verildiği iddia ediliyor ki bu da komplolara yol açıyor: Sünni Arap, Sünni Türkmen ve Kürt siyasilere göre bu, Maliki’nin olağanüstü hal ilanıyla kavuşacağı yetkililerle yeni hükümeti oldubittiye getirmek için başvurduğu bir oyun. İktidara göre ise Maliki’yi siyaseten bitirmeye dönük bir tuzak. Ne var ki askerlerin çoğunun güneydeki Şii bölgelerden gelmesi komploları zayıflatan bir detay. Ordu aynı beceriksizliği 2013’te bini aşkın Kaidecinin kaçtığı Ebu Gureyb hapishanesi baskını sırasında sergilemişti. Ordu çatışmalar çıktığında ancak sokağa çıkma yasağı uygulayarak hakim olabiliyor. Bu da halkı bezdiriyor. Iraklı Sünni kaynaklara göre Saddam’ın Şiilere yaptığı şimdi merkeze bağlı güçlerin eliyle Sünni kentlerde tekerrür ediyor. Vali Esil Nuceyfi halk arasında sevilmeyen askerlerin polislerle değiştirilmesini istedi ama Maliki kabul etmedi. Hal bu olunca askerler çekilirken arkalarından ağlayan olmadı. Ordu kentten çekilerek de itibarını hepten yitirdi. IŞİD’in Bağdat’ın yanıbaşında Ramadi ve Felluce’de başvurduğu taktik de ordunun biçareliğini halka göstermekti.

IŞİD alkışı nereden alıyor?

Yüzlerce savaşçıyla bir bölgeyi basıp hakimiyet kuruyor ardından iş cephe savaşına dönüşmeden çekiliyordu. İnsanları korkuyla sindiren, kendi yorumuna göre adalet ve ‘İslami’ düzen vaadiyle kendine bağlayan IŞİD taktik olarak Musul’u aldıktan sonra operasyonları kesti. Korkulu yüzünü göstermek için daha vakti var! IŞİD alan hakimiyeti kurduğunda kamu hizmetinden sorumlu bir devlet modunda hareket ediyor. Suriye’nin Rakka kentindeki gibi bir yeri kontrol etmeyi başarırsa kendi mahkemesini kuruyor, kadısını atıyor, toplu taşıma için otobüs hatları koyuyor vs. Musul’u aldığında ilk icraatı halkı etkilemesini önlemek için kapanan ekmek fırınları ve gaz istasyonlarını açılmaya zorlamaktı. Kaçan Musulluların anlattığına göre kesik olan elektrik ve su da IŞİD’la birlikte tekrar geldi.

IŞİD nerede durur?

IŞİD domino taşları gibi Musul, Beyci, Tikrit’i kolayca düşürebildi. Şimdi Musul’daki Gizani üssü ve Kerkük’teki 12. Tümen dahil birçok askeri tesiste ele geçirdiği cephane ve bankalardan gasp ettiği milyonlarca dolara sahip. Bu gidişin önündeki bariyer ise Şii-Sünni karışık bölgelerde başlıyor. IŞİD’ı zorlayacak yerlerden biri Sünni çoğunluklu olmasına rağmen Samarra. İmam Hasan el Askeri’nin türbesi nedeniyle Şii milisler savunma hattı oluşturuyor. 2006’da Kaide türbeyi bombaladığında milyonlarca Şii sokaklara dökülmüş ve iç savaş yaşanmıştı. Bağdat’ın güney, batı ve doğu yakasında IŞİD’in güçlü hücreleri olsa da başkentte hakimiyet kurmak Amerikalılardan kurduğu güvenlik sisteminin hala sürüyor olması nedeniyle zor. Benzer bir direniş hattını Kerkük’te peşmergeler kuruyor. Yine Babil’de 13 aşiret orduya destek için 2 bin gönüllü milis önerdi. Şii havzasıyla bağlantılı liderler mezhebi bir savaşa girişmek istemediklerini söylese de bu ateş, Mehdi Ordusu ve Bedir Tugayları’nı kendine çekiyor. Daha ‘Iraki’ ve ‘vatani’ bir çizgiye sahip Şii lider Mukteda Sadr kilise, türbe ve camileri korumak için ortak ‘barış tugayı’ önerdi. Bu çatışmanın mezhebileşmesini önlemeye dönük bir formül. Şii milisler gardını alırken İran da yardım öneriyor. Kudüs Gücü ya da Devrim Muhafızları bu işe karışırsa süreç daha da mezhep savaşına dönüşebilir.

Drone savaşı çözüm mü?

ABD’nin oynayacağı rol de kritik. Drone (insansız uçak) operasyonları gündemde. Ancak sivil kayıplara yol açan dronelar, Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesini Talibanlaştırdığı gibi Irak’taki Sünni üçgeninde de halkı IŞİD’a itebilir. IŞİD Beyci rafinerisi, Kerkük petrolü ve Türkiye’ye akan iki boru hattında kontrolü sağlarsa pazarlığın çıtası yükselir ve kriz kaçınılmaz olarak uluslararasılaşır. Çare ne? Son söz dönüp dolaşıp Sünni kesimlere güven verecek köklü siyasal ve sosyal yaklaşımlara geliyor. Sünnisiyle Şiisiyle Bağdat’ın siyasi profili bu konuda çok da umut vermiyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89