• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 19 °C

Onikinci Cumhurbaşkanı ve Atatürk'ün halefi olarak Erdoğan

Murat Yetkin

Tayyip Erdoğan dün, 28 Ağustos'ta birbirini izleyen üç törenle Cumhurbaşkanlığını Abdullah Gül'den devralarak görevine başladı.

İlk tören Meclis'te Cumhurbaşkanlığı mazbatası alma ve yemin etme töreniydi. Burada CHP grubunun Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak meşruiyetini sorgulayan protestosu gerilime yol açsa da tören tamamlandı ve Erdoğan -aksi beklense de- konuşma yapmadan Meclis'ten ayrıldı.

Akşamüzeri ise bundan sonraki beş yıl boyunca makamı olacak Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Gül'ü yolcu etti, yabancı konukların da hazır bulunduğu bir davet verdi. Hemen sonraki programı da bir gün önce AK Parti Genel Başkanlığı'nı devrettiği Ahmet Davutoğlu'nu yeni hükümeti kurmakla görevlendirmek oldu.

Bu iki program arasında Anıtkabir ziyareti ve Atatürk'ün kabrinde saygı duruşu vardı. Bu program Cumhurbaşkanlığına başlamak için Anayasal bir zorunluluk değildi, ama devlet geleneği idi.

Erdoğan burada yalnız bir devlet geleneğini sürdürmekle kalmadı, aynı zamanda Anıtkabir şeref defterine kısa ama belki de ileride hem kendi siyasi çizgisi, hem Türkiye'nin siyasi tarihinde dönüm noktası sayılabilecek, kısa ama üzerinde çokça çalışıldığı belli bir metin yazdı.

***

Bu metin, aslında Atatürk'ün hatırasına hitaben yazılmış bir mektup, bir mesaj niteliğindeydi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Onikinci Cumhurbaşkanı'ndan, Birinci Cumhurbaşkanı'na, haleften selefe bir mektup...

Burada bir dakika duraklayıp bazı hatırlatmalarda bulunmak lazım…

Erdoğan, fikirlerini, yaptıklarını kabul edelim, etmeyelim, Türkiye'de en alttan ve çekirdekten yetişmiş, çocukluk yıllarından bu yana siyasetin içinde kalıp mücadele ederek en üst kademeye, cumhurbaşkanlığına kadar hep seçim yoluyla gelmiş bir siyasetçi örneği.

Atatürk'ün Türkiye'yi yüzünü batıya dönmüş, din ve devleti birbirinden ayırmış, kadını erkeğe eşit varsaymış dünya görüşü, dini inanç ve milli kimlikleri baskı altına alan bazı uygulamaların da etkisiyle Erdoğan'ın içine göz açtığı İslamcı/muhafazakâr kesim tarafından hep ideolojik rakip olarak görülmüş.

Erdoğan'ın siyasi hayatında yaptığı on binlerce konuşmada Atatürk'ün adını ağzına almamaya çalışması, gerektiğinde Gazi Mustafa Kemal demesi de bu yüzdendir. Erdoğan bu yolla Kurtuluş Savaşı önderi ile kendisine 'bütün Türklerin babası' anlamında "Atatürk" soyadını alan otoriter lider arasında ayrım yapmak istemektedir.

Türkiye'de Atatürkçü olmasa dahi laik, modernist hayat tarzından yana olan çoğu insanın zaman zaman kendisini göstermek zorunda hissettiği bir mekân olan Anıtkabir ise çoğu İslamcı, muhafazakar tarafından adeta laiklerin uydurduğu bir sahte dinin tapınağı olarak görülmüştür.

Erdoğan'ın dün, Cumhurbaşkanlığı görevine başlar başlamaz Atatürk'ün kabrindeki şeref defterine yazdığı kısa ama çarpıcı mesaj, işte bu yüzden ayrıca önemlidir.

Erdoğan, Atatürk'e mektubunu başında mektubuna "10 Kasım 1938'de vefatınızın ardından cumhurbaşkanlığı makamı ile cumhur arasındaki irtibat maalesef zayıfladı" demektedir.

Bu cümle ile de;

1- Atatürk döneminde devlet ile halk arasında irtibatın bulunduğunu söylemekte,

2- Atatürk dönemini daha sonraki 'kötülüklerin' dışında tutmaktadır.

Acaba bu ifade bundan sonra Atatürk döneminin kurucusu olduğu CHP "tek parti" dönemi nedeniyle eskisi kadar kurcalanmayacağı anlamına mı gelmektedir? Göreceğiz. Devem ediyoruz.

Hemen arkasından cumhur ile başkanı arsına giren mesafeyi kaldırmak amacıyla 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçimi değişikliğinin yapıldığını ve 10 Ağustos'ta kendisinin seçilmesiyle göreve başladığı 28 Ağustos itibarıyla devletin ve milletin yeniden "kucaklaştığını" söylemektedir.

Demek ki Erdoğan'a göre, halk ve devlet arasına birinci cumhurbaşkanı olan Atatürk'ten bu yana giren mesafe on ikinci cumhurbaşkanı olarak kendisiyle kapanmış sayılmaktadır.

Erdoğan mesajında Atatürk ve silah arkadaşlarının istiklal ve istikbal mücadelesini överken Atatürk’ten alındıyla “muasır medeniyet” hedefini anmakta ve 10 Ağustos’ta seçilmesi “zaferini” de o mücadelenin devamı saymaktadır.

Devamında, kendisinin göreve başladığı 28 Ağustos gününü, 23 Nisan 1920’de Meclis’in toplandığı gün oluşan “Büyük Türkiye” ruhunun yeniden “dirildiği” gün olarak vurgulamaktadır.

Birinci Cumhurbaşkanı Atatürk ve Onikinci Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçen süre, Erdoğan’ın bu metnine göre adeta kaybolmuş ve o ruhu yeniden aramakla geçmiş yıllardır; dün itibarıyla bulunmuş sayılmaktadır.

Nihayet Erdoğan Atatürk’e “Ruhun şad olsun” diyerek hem “siz” söyleminden “sen” söylemine geçerek bir benimseme ifadesi kullanmakta, hem de adeta onun hatırasıyla onun makamına halef olduğu gün barıştığını göstermek istemektedir.

Erdoğan’ın Atatürk’ün halefi olduğu şeklen doğrudur, cumhurbaşkanlığı makamında haleftir.

Misyon olarak halefi olduğu tartışmaya açıktır. Neticede Atatürk Türkiye’nin Batı âleminin o değerleri benimsemiş eşit bir parçası olmasına öncelik vermiş bir önderdir. Erdoğan ise İslami değerlerin öne çıkarılması yoluyla da aynı sonuca varmanın mümkün olduğunu, ama şart da olmadığını söylemektedir. Ama Erdoğan’ın bunca yıldan sonra kendisini Atatürk’ün Türkiye misyonunun sürdürücüsü olarak gördüğünü ifade etmesi önemlidir.

Bunun Erdoğan’ın ideolojik çizgisinde bir değişime yol açıp açmayacağını, tam da eğitim sisteminin bu defa da imam-hatip okullarının egemenliği ucuna savrulması tartışmasının yaşandığı şu günlerde AK Parti politikalarına nasıl yansıyacağını zaman gösterecek.

Ama her halükarda Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduğu gün Atatürk’e hitabını dikkate ve kayda almak gerekiyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89