• BIST 79.433
 • Altın 125,756
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 14 °C
 • Berlin 18 °C

Ölüm bir kefaret bu yolculukta

Fehim Taştekin

Savaşa ve şiddete rağmen hac ziyaretinden vazgeçmeyen Şiiler ölümü bile göze alıyor. Bu yolda ölüm günahlar için en büyük kefaret. 

Şiilerin kutsal yolculuğu bitmez; Meşhed ve Kum’dan Necef ve Kerbela’ya, Şam’dan Medine’ye uzanan üçgende gerilmiş kutsal bir ağda mekik dokuyan milyonların yürüyüşü bu. Yolcular kendilerine hacı denilmesinden rahatsız. Tercih ettikleri tanım ‘ziyaretçi’. Peygamber ve Ehl-i Beyt’le aralarındaki kutsal bağı imamlar ve imamzadelerin türbelerini gezmek suretiyle örmenin telaşı. Bir bakıma çile ibadeti; Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin’in acısını hissetme, o acıyı hissettirecek yolları arama çabası bu. Öteki dünya, orta dünyadaki bu insan selinin varlığına özellikle 2003’teki işgal sonrası Irak’ta Kaide’nin intihar saldırılarına hedef olmaları nedeniyle farkına vardı. 

39786

Ziyaretçiler bu günlerde Suriye’nin başkenti Şam’daki Seyyide Zeynep’in türbesini ziyaret ederken kaçırılan 48 İranlı Şii nedeniyle gündemde. Esad rejimiyle savaşan Özgür Suriye Ordusu’na göre bunlar ‘hacı’ değil muhalifleri bastırmak için saha araştırması yapan Devrim Muhafızları. Tahran ise bunlardan bazılarının emekli muhafız olduğunu ve amaçlarının kutsal mekân ziyareti olduğunda ısrarlı. Kimin ne olduğu tartışmasını Allah’a havale edip “Suriye can pazarına dönmüşken Şii ziyaretçilerin orada ne işi var” sorusuna geçelim. Yanıt Şiilerin mantık örgüsünde gizli. Kutsal mekân yolcularına ilk kez 1995’te İran’ın Kum kentinde rastladım; dakikasında dudakları çatlatan sıcağın altında siyahlara bürünmüş insan seli, Fatıma-i Masume’nin türbesi sanki mahşer yeri. 12 ay, 365 gün bitmeyen bir devinim. Yılda 10-15 milyon insan 100 bin öğrencinin eğitim gördüğü külliyeyi de bünyesinde barındıran bu devasa türbeye akın ediyor. Ardından gittiğim Meşhed’deki İmam Rıza türbesinde de manzara aynıydı. Medine’deki 4 imamın türbelerine ise Suud yönetiminin Vahhabi inancı yüzünden çıkardığı engel nedeniyle hac dışında kolay kolay ziyaret yapılamıyor. 

‘Zerih’le temas tarihe yolculuk

Türbe ile toplum arasındaki köprü çok güçlü. Bu mekânlar ‘sırat köprüsü’nde onlar için adeta bir bilet: Meşhed’deki türbenin aynadan kaplamalı iç mekânın pırıltısıyla meşgulken omuzlarda taşınan cenazeyle irkilmiştim. Naaş yanımdaki halının üzerine konuldu, halı dört bir uçundan naaşın üzerine silkelendi, kutsal mekânın tozları sonsuz yolculukta ‘yardımcı’ olsun diye. Türbedeki ritüelleri bu yıl Şiraz’da gece saat 12’ye doğru gittiğim İmam Rıza’nın kardeşi Şah Çerağ’ın türbesinde izleme şansım oldu. İnsanlar içeri büyük bir huşuyla giriyor. Yaptıkları ilk şey ‘izinname’ okumak. Bir anlamda Peygamber, İmam Ali ve İmam Hüseyin’e selam gönderip mekâna girerken izin isteniyor. İzinnamenin ardından insanlar aynalarla kaplı koca kubbenin altındaki mezarın gümüşten yapılma parmaklıklarına yani ‘zerih’e dokunup dua okuyor, dilek tutuyor. Bu dokunuş sırasında Kerbela’ya dair sahneler zihinde canlandırılıyor, acıları hissetmek için… Sonra iki rekat ziyaret namazı kılınıyor. Çıkışta tekrar parmaklıklara dokunulup öpülüyor, huzurdan arkasını dönmeden geri adımlarla çıkılıyor. Kimisi parmaklıklar arasından para atıyor. Bu paralar külliyenin masrafları için... Televizyoncu dostum Mahmut Gök’ün paylaştığı bilgiye göre diğer türbelerden farklı olarak Irak’ın Kerbela kentinde İmam Hüseyin’in türbesine girerken ilave olarak şu ritüel yapılıyor: Uzaktan türbeyi gören kişi “Ben Yezid’in değil senin safındayım” diyerek biat tazeliyor. 

Kerbela’nın farkı

Onlarca türbe arasından en fazla ziyaretçi çeken Kerbela’daki türbe. Sadece Erbain’de yani İmam Hüseyin’in şahadetinin 40. günü törenlerinde ziyaretçi sayısının 16 milyonu bulduğu söyleniyor. Dünyanın her yerinden turlar düzenleniyor. Türkiye’den geçen yıl Erbain’de sadece bir şirket Kerbela’ya 600 kişi taşımış. Kerbela’da törenler sırasında 1 milyon gönüllü ziyaretçilere hizmet ediyor. Ulaşımın zor olduğu dönemlerde evlenecek kızlar mehir olarak erkeklerden türbe ziyareti istermiş. Şii inancına göre İmam Hüseyin’in türbesini ziyaret günahlara kefaret olması açısından en önemlisi. Kerbela yolunda ölenler de şehit sayılıyor. Kerbela’dan Necef’teki İmam Ali türbesine insanlar 72 km’lik yolu yürüyerek gitmeyi tercih ediyor, büyük bir eza ve cefayla. 50 metre aralıklarla 1450 direkle işaretlenmiş yol üzerinde köylüler ziyaretçilere ikramda bulunuyor, çardak ya da kulübelerde dinlenmelerini sağlıyor. Hatta köylülerin o yolda yürüyen ayakları yıkaması gibi bir âdet bile var. Necef’ten alınan toprakla yapılan ‘türbettaşı’ evladır. Bu taş namaz kılınırken secde sırasında alnın temas ettiği yere konuluyor. Şiiler bu toprağın şifa verdiğine de inanıyor. Hele hele ölüleri bu iki kente gömmek büyük bir ideal. Bir diğer ideal ise türbe yolunda can vermektir. Bu da bombaların neden Şii ziyaretçileri türbelerden uzak tutamadığını izah ediyor. Bu yolculukta ölüm günahlar için en büyük kefaret sayılıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89