• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 20 °C

Olgusal, Fikri ve İktisadi Realite: Kurdistan

Hamid Omeri

Federal Kurdistan Yönetimi gerginliğin had safhaya çıktığı bir ortamda bazı çevrelerin sinirlerini iyice geren ilk petrol satışını gerçekleştirdi ve Kurdistan petrolü Ceyhan üzerinden dünya pazarlarına ulaştı. Petrolün dünya pazarlarına ulaşmış olması Kürtler ve Kurdistan için önemli bir milattır. Edinilen bilgilere göre şimdilik günlük 400 bin ve yıllık 1 milyar varil petrol uluslararası piyasalara ulaşacaksa Kurdistan için çok büyük gelişmeler olacağı da muhakkaktır. Elbette bu süreç iyi yönetilirse!

Çünkü sevkiyat tam kapasite ile çalışırsa yıllık 11.5 Milyar Dolarlık rakam çok kısa bir sürede 38 Milyar Dolara yükselecek. Bu rakamlardan bahsediyorsak eğer uzağın ve yakının Kürde hep bir baki bölünme olarak düşen “bütünlüğünden yanayız” kaygısının bütün riskleriyle birlikte Kurdistan için ilk defa ciddi bir fırsatlar imkanı doğurduğunu da görmek gerekir.

Dolayısıyla Nuri El Maliki’nin bu meselede bir kısırdöngüye dönüşen politikası ve sözlerini tamamıyla yabana atmamak gerekse de asıl dikkat ABD merkezli yaklaşımlar üzerine yoğunlaşmalıdır. Yeni soğuk savaşın farklı bir vecheyle kendini göstermeye başladığı bir dönemde Federal Kurdistan Yönetimi, Maliki; dolayısıyla İran ve Rusya ile sorunlar yaşayacaksa diğer cephe ile yani ABD ve Avrupa ile ilişkilerini daha da geliştirmek durumundadır. Bu manada ABD Sözcüsü Jean Psaki’nin sözleri dikkate değer. Federal Kurdistan’ın geleceği açısından yapılan bu açıklamaları derin bir mes’eleye dönüştürmeden cevaplamak lazım.  

Bu petrol kimin için akar kardeşim!

Bu manada Federal Kurdistan Yönetimi, Kürt halkına uygulanan Enfal gibi jenosidlerden ve Peşmerge’nin mücadelesinden edindiği hayati tecrübeleri olgusal ve siyasi bir fikre dönüştürme noktasında sağlam adımlar atmaktadır. Mücadele ve yas tecrübesinin oluşturduğu bu müktesebata uyumlu gelişecek bir uluslararası iktisadi tecrübe Kurdistan için son derece büyük fırsattır. Federal Kurdistan Yönetimi’nin kanıtladığı bir diğer şey de siyasetin sadece kendi evinde ve odasında gür sesle konuşmak olmadığıdır. Çünkü belli bir politik akıl çerçevesinde geliştirilen uluslararası ilişkiler bu manada daha bir değer kazanıyor ve bunun farkında olan Federal Kurdistan Yönetimi sakin ve programlı yürüyüşünü başlattı.

Federal Kurdistan’da seçimlerin yapılmış olması ve dinamik, uyumlu bir hükümetin iş başına gelmiş olması bu ilişkilerin yürütülmesi açısından iyi bir fırsattır. Başbakan Neçirvan Barzani’nin seçildikten hemen sonra bir heyetle İngiltere’ye gitmiş olması ve burada enerji politikalarıyla ilgili bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiş olması bahsettiğimiz teorinin tatbiki açısından önemli bir adımdır.

Federal Kurdistan Başkanı Sayın Mesud Barzani de Fransa, İtalya ve Vatikan’ı içeren bir Avrupa turuna çıktı. Bu görüşmeler hem yeni dünyaya bir kapı aralamaktır hem de yeni sürecin iyi yönetilmesi hususunda Avrupa ile ilişkilerin kesintiye ve tahribata uğramaması açısından hayati önemdedir.  

Elbette birkaç beyaz Türk’ün etkisinde kalan yaklaşımlardan dolayı içeriden gelen meydan okuma yoğunlaşmalarına dikkat etmek gerekir. Zira benzeri sesler ve hamleler dışarıdan da yükselecektir. Bu konuda tansiyonu yükseltmemeye dikkat ederek özellikle içeride fazla enerji kaybetmemek için doğru politikalar sergilemek şarttır. Zira Kurdistan enerjisini daha ziyade dışarıdan kendisine yönelen kem bakışlar için sarf etmek durumundadır.

Kurdistan petrolünün dünya pazarlarına açılması olgusal ve fikri açıdan bir realite olarak kabul edilmeye başlanan Kurdistan’ın iktisadi ve ekonomik açıdan da bir realite olarak kabul edilmesini sağlayacaktır. Modern zamanların kabul etmekte zorlanmadığı ve kolaylıkla kabul ettiği realite de budur. Yakın komşularla kurulan iyi ilişkilerin kontrollü olması ve bahse konu temas ile sağlanan aşinalığın bir riske dönüşmemesi için benzer nitelikte bir temasın Kurdistan tarihi ve tecrübesiyle kurulmasında da fayda olacaktır.

 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89