• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 18 °C

Öcalan'ın taslağı bu devlete uyacak mı?

Ezgi Başaran

Başlıktaki sorunun cevabına gelmeden önce çözüm sürecinin dönüm noktası sayılabilecek son İmralı ziyaretinin ne manaya geldiğini iyi anlamak icap ediyor. Biliyorsunuz, bu görüşme ile hem devlet hem de bir kısım HDP’li tarafında “gördük görmedik, bildik bilmedik” nümayişine sebep olan müzakere taslağı meselesi netlik kazandı. Şimdi hem bu müzakerenin, hem de İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve Hatip Dicle’den oluşan az genişlemiş heyetin İmralı ziyaretinin detaylarına bakalım…

** Öcalan’ın hazırladığı müzakere taslağının geneli Öcalan külliyatına ve üslubuna hakim kişiler için son derece tanıdık. Sorunu son derece kapsamlı düşünüp tarttığını ve çözüm önerisinin de böyle kapsamlı bir yerden geldiğini gösteren uzun ve tarihi referanslarla dolu bir metin. 

** 4 bölümden oluşuyor. Her bölümün altında da bir çok madde var. Birinci bölüm yöntemle ilgili ve en hayati noktası şu: Bundan böyle atılan her adım yasal bir zemine oturtulacak. Daha doğrusu imzayla kayda geçirilecek. Baştan beri bu talep ediliyordu fakat devlet ikna edilememişti. Kürt siyasi hareketi ise biraz da Öcalan’ın baskısıyla bir iyi niyet göstergesi olarak kayıtsız kuyutsuz çekilmeyi başlattı. Bu görüşmeden anlıyoruz ki Öcalan bu ‘iyi niyet göstergesinin’ karşılığını tam görememiş ve PKK’nin sitemini haklı bulmuş. Çünkü diyor ki, “Ben (geri çekilmeyi yasal güvence olmadan önererek) yanılgıya düşmüşüm, özeleştiri veriyorum.” Hazırladığı taslağın başında bu konuya değinmesi ve ‘devlet imzası’nın peşine düşmesi bundan.

** Taslağın yöntem bölümü 9 maddeden, ikinci bölüm olan ‘tarihsellik’ 11 maddeden, üçüncü bölüm olan ‘gündem’ 40 soru/maddeden, son bölüm olan ‘eylem planı’ ise 6 maddeden oluşuyor.

** İkinci ve üçüncü bölümde Türk-Kürt ilişkilerinin tarihi, bu ilişkide devletin eylemleri, evrimi, uyguladığı şiddetin sonuçları, yeni anayasada Kürtler ve cumhuriyet boyunca dışlanan tüm toplulukların tanınması, kimlik kavramı, vatandaşlık tanımı ve hakikat ve yüzleşme komisyonu tartışılıyor. 

** Son bölüm; yani eylem planı, neredeyse her adımı aşağı yukarı bir tarihe bağlamış durumda. Yani önümüzdeki 4-5 ayın planı programı belli. O yüzden Öcalan “4-5 ayda ya bu süreci pratik bir sisteme oturturuz ya da kaos ve darbe mekaniği devreye girer” diyor.

Ha o zaman gelelim başlıktaki soruya…

Bu taslak bizim devlete uyacak mı? Yani… Hayata geçecek mi?

 **

Öcalan’ın taslağı heyetle ve şimdi de Kandil’le (Baluken taslağı Kandil’e götürecek) paylaşmadan önce kaba hatlarda devletle mutabık kaldığını biliyoruz. Devletin bu taslağı “üstünde tartışmaya değer” bulduğunu, daha açıkçası, “Tamam” demiş olduğunu söyleyeyim. Öte yandan… Bu hafta bu heyetle İmralı’ya gitmesi gereken kadın hareketinden Ceylan Bağrıyanık’ın heyette yer almaması detayı bana kalırsa çok şey söylüyor.

Devlet, daha doğrusu Başbakan Davutoğlu “Bu kişiyi pek iyi tanımıyoruz. Biraz tanıyalım da sonra bakalım” dediği için gidemedi Bağrıyanık. 

Bunun tercümesi de şudur: Devlet doğrudan KCK’li birini kendi eliyle İmralı’ya (yahut herhangi bir yere) göndermiş olmak, böyle görünmek istemiyor.

İyi de, sen bu işi çözeceksen, değil KCK’nin kadın hareketinden birini İmralı’ya göndermek, KCK’nin eşbaşkanıyla masaya oturmayı da hesaba katacaksın. Hükümetin hala bakmanın ve görmenin bu yakasında olması şaşırtıcı olmasa da hüzün verici tabii.

Ve elbette, taslağın eylem planına, her adımı kayda geçirme şartına uyup uymama konusunda şüphe uyandırıyor. 

Umarım çok ama çok bıçak sırtı bir noktada olduğumuz sürecin yürütücüleri tarafından ciddiyetle algılanır. Bu müzakere taslağının yumuşak ve yapıcı bir tarafı olsa da, satır aralarını okumayı bilenler için Öcalan’ın açıklamalarının bugüne kadarki en sert ve kesin cümleleri içerdiğini görecektir. Daha da bir şey demeyeyim.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89