• BIST 89.573
 • Altın 146,325
 • Dolar 3,6382
 • Euro 3,9067
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 12 °C

Öcalan’ın çağrısı

Ali Bulaç

21 Mart 2013 günü Abdullah Öcalan’ın okunan mektubunda yer alan ana temaları nasıl okumalı? Başlamış bulunan barış görüşmeleri, izlenecek yol ve inşallah elde etmeyi ümit ettiğimiz hayırlı sonucun politik anlamı ayrı bir konu. Burada asıl üzerinde durmamız gereken bölgenin tamamını içine alan, kısa ve orta gelecekte şekillenmekte olan dünyada BİZ’lerin oynayacağı rol, beyan edeceğimiz irade, ortaya koyabileceğimiz vizyon ve bunun fikri-politik zihni altyapısıdır. 21 Mart çağrısında birçok kişi Abdullah Öcalan’dan beklemediği bir vizyon buldu. 

Öcalan “yeni bir Türkiye’ye, yeni bir Ortadoğu’ya uyanmakta” olduğumuzu söylüyor. Kendisinin de müdahil olduğu dramatik bir sürece atıfta bulunup birilerinin “Son ikiyüz yıldır Batılı emperyalist müdahaleler, baskıcı ve inkarcı anlayışlar Arabi, Türki, Farısi, Kürdi toplulukları ulus-devletçiklere, sanal sınırlara sun’i problemlere gark etmeye çalıştılar.” diyor. Yakılan Nevruz ateşinden kaynaklanan özgürlüğe Kürtler kadar, Ermenileri, Türkmenleri, Asurları, Arapları ve diğer halk topluluklarını davet ediyor. Öcalan, Ortadoğu’nun yanında Asya halklarına da sesleniyor. “Yok sayan, dışlayan modernist paradigma yerle bir oldu.” diyor ve ekliyor: “Modernist paradigma Kürt’ün, Türk’ün, Laz’ın, Çerkez’in kanını akıttı. İşin sonuna geldik. Etnik ve tek uluslu coğrafyalar oluşturmak insanlık dışı bir imalattır.” 

Miadını dolduran bir dönemi geride bırakmak zorundayız: “Zaman ihtilafın, çatışmanın, birbirlerini horlamanın değil ittifakın, birliğin, kucaklaşmanın ve helalleşmenin zamanıdır. Çanakkale’de omuz omuza şehit düşen Türkler ve Kürtler, Kurtuluş Savaşı’nı birlikte aşmışlardır. Ortak geçmişimizin önümüze getirdiği gerçek ortak geleceğimizi de birlikte kurmamız gerektiğidir. Tüm ezilen halkların, sınıf ve kültür temsilcilerini, kadınları, ezilen mezhepleri, tarikatları, işçi sınıfının temsilcilerini, sistemden dışlanan herkesi çıkışın yeni seçeneği olan demokratik sistemde yer tutmaya çağırıyorum. Ortadoğu ve Orta Asya kendine uygun modernite aramaktadır. Yeni bir model arayışı ekmek kadar, su kadar ihtiyaç haline gelmiştir.” Öcalan “olağan şüphelileri ve suçluları” işaret ederek “Bizi ayrıştırmak isteyenlere karşı onlara inat birleşeceğiz.” diyor. Aldığı referans “Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in mesajlarındaki hakikatler”dir. Bu üç büyük peygamberin aynı kaynaktan neş’et eden mesajının politik mücadele zeminini “İslami demokratik siyaset” olarak formüle ediyor. Şu satırların altını çiziyor: “Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle bin yıla yakın İslam bayrağı altında ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır.” 

Beslendiği gelenek ve bugüne kadarki tutumu göz önüne alındığında Öcalan hepimizi şaşırtıyor. Hayatı boyunca benzer idealleri seslendirmiş biri olarak bir kere daha şu hususların altını çizme lüzumunu hissediyorum: 

1) Batı’nın tarih yazdığı büyük parantez kapanıyor, yeni bir dünyanın eşiğindeyiz. 

2) Aydınlanma, emredici modernleşme ile beraber ulus devlet de çökmüş durumda. 

3) Bölgenin bütün halkları bir araya gelip ortak yaşama arzusu ve modeli geliştirme becerisini göstermezlerse küresel güçlerin hegemonyası altında zillet içinde yaşayacak, üstelik sürekli olarak birbirlerinin kanını akıtacaklardır. 

4) Yeni dünyayı ulus devlet çıkarını veya tarihi mirası esas alan Neo-emperyalizmi (Emevi, Abbasi, Safevi, Osmanlı) üzerinden kuramayız. 

5) Sünnilik, Şiilik, Vehhabilik, Selefilik bölge halklarının tek başlarına birleştirici kubbesi olamazlar; her bir mezhep kendi tabii alanında varolmaya razı olmalıdır. 

6) Irk, etnisite, ulus, bölge temelinde yeni yapılar eskinin tekrarıdır. Hiçbir milliyetçilik diğerinden daha masum, iyi veya olumlu değildir. 

7) İslam’ın üst referans olduğu bölgede bütün gayrimüslimler yeni siyasi birliğin ortakları olarak yerlerini almalıdırlar.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89