• BIST 89.496
 • Altın 146,559
 • Dolar 3,6433
 • Euro 3,9136
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 12 °C

Öcalan’ın açıklayacağı plan

Emre Uslu

Çözüm sürecine ilişkin 3. İmralı seferinden beklenen açıklama geldi. Öcalan şöyle diyor: “Hedefimiz tüm Türkiye’nin demokratikleşmesidir. Yapacağım çağrı çözümün askerî ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden, bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum. Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum. Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihî misyonun gereğini yapacaktır.”

Burada soru şu: Öcalan Meclis’ten ne bekliyor? Meclis PKK çekilsin diye kanun mu çıkaracak yoksa komisyon kurup çekilmeyi mi denetleyecek? Daha da önemlisi, Meclis PKK’yı muhatap alıp komisyon kurar ve PKK da silah bırakmazsa, Türkiye’nin PKK ile yaptığı mücadelenin hukuki temeli çökmez mi? Yani Meclis’in muhatap aldığı bir PKK artık terör örgütü olmaktan çıkacağına göre, eğer PKK vazgeçer, süreç başarıyla sonuçlanmazsa, ulusal ve uluslararası planda, PKK ile hangi gerekçeyle ve nasıl mücadele edilecek?

Hükümet çevreleri Öcalan eski pozisyonundan geri adım attı, özerklik istemiyor diyor medya bire on katıp olayı anlatıyor. Peki, gerçek öyle mi?

Öcalan’ın her yaptığı açıklamalara bakılırsa 2009’da yazdığı yol haritasının adım adım uyguladığı görülüyor. Yol haritasında sunduğu model de temel argümanlar da aynı. Hatta Öcalan bir isim de bulmuştu: Demokratik Çözümün Ad Düzeyinde Somutlaştırılması: KCK. Yani önümüzde KCK çözümünün başka adlar altında pazarlanmasından başka bir şey yok.

İşte Öcalan’ın 2009’da yazdığı, bugün birer birer uygulamaya konduğuna şahit olduğumuz o “yol haritası”ndan yapılacaklar listesi:

PKK’ya ilişkin yapılacaklar:

“1) PKK’nin çatışmasızlık ortamını kalıcı olarak ilan etmesi.

2) Bu aşamada tarafların provokasyonlara gelmemeye, güçleri üzerindeki kontrolü sıklaştırmaya ve kamuoyunu hazırlamaya devam etmeleri gerekir.

3)Hükümetin inisiyatifiyle TBMM’nin onayından geçmiş ve hazırlayacağı önerilerle hukuki engellerin kaldırılmasına yardımcı olacak bir Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun teşkil edilmesi.

4) Komisyonun teşkilinde tüm taraflar arasında azami muvafakat aranacaktır.

5) Bu komisyonda yapılacak itiraflar ve savunmalara bağlı olarak bir af müessesesi önerilerek TBMM’ne sunulacaktır.

6) Yasal engellerin bu biçimde kaldırılması halinde, PKK yasadışı konumdaki varlığını ABD, AB, BM, Irak Kürt Federe Yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin içinde bulunacağı bir kurulun denetiminde Türkiye sınırlarının dışına çıkarabilecektir.

7) Daha sonra bu güçlerini kontrollü olarak değişik alan ve ülkelerde üslendirebilecektir.

8) Bu aşamada önemli olan kritik nokta, PKK siyasi tutuklu ve hükümlülerinin bırakılmasıyla PKK silahlı güçlerinin sınır dışına çekilmesinin birlikte planlanmasıdır.

9) “Biri diğersiz olmaz” ilkesi geçerlidir.

10) Demokratikleşmenin anayasal ve yasal adımları atıldıkça tekrar silahlara başvurmanın zemini kalmayacaktır.

11) Başta PKK’de görev almış olanlar olmak üzere, uzun yıllardan beri sürgün yaşayan, vatandaşlıktan çıkarılmış ve mülteci konumuna düşmüş olanların peyderpey yurda dönmesi başlayacaktır.

12) KCK faaliyetlerinin yasallık kazanmasıyla PKK’nin Türkiye sınırları dahilinde faaliyet göstermesine gerek kalmayacaktır.

13) Her bakımdan legal demokratik siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetler esas alınacaktır.”

Öcalan’a ilişkin yapılacaklar:

“1) Bu aşamalı planın hayata geçmesinde Abdullah Öcalan’ın konumu stratejik önem arz etmektedir. Planın Öcalansız yürüme şansı çok sınırlıdır. Dolayısıyla konumuna ilişkin makul çözümler geliştirilmek durumundadır.

Konumuma ilişkin olası önerilerimi şu şekilde sunmam mümkündür:

2) Hakikat ve Uzlaşı Komisyonu’nda geliştireceğim savunma temelinde özgür bırakılmam görev, iş gereğidir.

3) Özgürlük çerçevesinde ama yukarıda adı geçen ABD, AB, BM, Kürt Federe Yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle, gerekirse başka ülkeler ve güçlerin temsilcileriyle ittifak halinde, PKK başta olmak üzere Kürtlerle ilgili olan tüm çevreleri demokratik çözüme hazırlama ve planın gereklerine uyarlama konusunda görev yürütmem sağlanmalıdır.

4) İkamet başta olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarımın giderilmesi için destek sağlanması gerekir.”

Şimdi karar verin, şimdiye kadar açıklanan bilgiler Öcalan’ın yukarıda yer verdiğim 2009’daki yol haritasının adım adım uygulaması değil mi? Newroz’da açıklayacağı “plan”ın da yukarıdakilerden farklı olacağını sanmıyorum.

Hükümet bu yol haritasını doğru bulup uygulanır buluyorlarsa, 2009’dan bu yana ölen iki binden fazla insan neden öldü?

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89