• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • İstanbul 9 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 8 °C

Öcalan’ı niye anlamıyorlar -II

Ömer Ağın

Sayın Öcalan’ın çözüm için geliştirdiği yol haritası, doğru politik tutumun yanında başta Kürtler olmak üzere tüm Ortadoğu halkları nezdinde oluşturduğu psikolojik, sosyolojik ve kültürel etkilerle halklar arasında yakınlaşma ve güven yaratmada önemli bir rol oynamıştır. Bu gerçeklik halkların mücadeleleri için onları birer maddi güç haline getirmeye önemli katkı vermiştir. Kürtlere duyulan sempatinin bir kaynağını da burada aramak gerekir. Bu, bir yandan özgürlük ve demokrasiye yönelen Kürtlerin ruh halinde bir direnç yaratırken, diğer yandan çıkar peşinde koşan, rant ilişkileri ile geçinmek isteyen ve “iktidar sevdalısı” olan Kürtleri de azgınlaştırmakta ve de emperyal güçlerle ilişkilerini pekiştirmeye yöneltmektedir. Bu alanda da Kürtler arasında ideolojik, ekonomik ve politik olarak çetin bir mücadele geçmektedir. Sayın Öcalan, hem Kürtlerin ulusal demokratik birliğini tümüyle kurmak hem de Ortadoğu halkları arasında eşitlik ve dostluk yaratmak, başka bir ifadeyle demokratik ulus temelinde demokratik konfederalizmi kurmak için sayısız konferans toplanmasını önerdi... Hem Kürtlerin ulusal birliğinin yolu hem de Ortadoğu halklarının demokratik, eşit ve sömürüsüz bir ekonomik yapıda birlikte yaşamaları için Kürtler yeni kurtuluş yolları yaratmaya çalışıyorlar. Bu yol haritasının yapı taşlarını Kürt Özgürlük Hareketi’nin döşemeye çalıştığını her demokrat güç teslim ediyor. Bu, hem kimi Kürtlerin hem de Ortadoğu’daki gerici güçlerin hışmını Sayın Öcalan’a ve Kürt Özgürlük Hareketi’ne yöneltmesine neden olmaktadır.

Ne yazık ki “klasik olarak bilinen kimi Kürt güçleri”nin bu değirmene su taşımaya devam ettikleri görülüyor. Tarihten gelen bu alışkanlık kolay kolay bırakılmıyor. DTK, KDP’nin Kürtlere yönelik yaptığı saldırıların kınaması bundandır. DTK’nın, “KDP’nin akıl tutulması” diyerek yaptığı açıklaması şöyleydi: “Bu tarihi süreçte Kürt ulusal kongresini gerçekleştirmek gerekirken KDPínin son süreçte Rojavaya yönelik ambargo, hendek vb. Politikaları; Hewler, Duhok ve Zaxo’da aralarında KNK ve PÇDK temsilciliği, Roja Welat Gazetesi, Kürdistan Özgür Kadınlar Kurumu (RJAK), Yurtsever Gençlik Merkezi, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Hewler Bürosu’nun da bulunduğu birçok kuruma baskın düzenlemesi, baskında çok sayıda kişinin bir şekilde gözaltına alınması kabul edilemezdir.”

Kürt Özgürlük Hareketi’nin kimi bileşenlerinde (Yasal alanlarda politika yapanlar başta olmak üzere) var olan eksiklikler de bu anlaşılmazlığı artıran dokusal, içsel eksik ve zaaflar yaratmaya neden oluyor. En başta da, teknik, niteliksel, örgütsel eksikler ve devrimci yöntemle yapılan denetim eksikliği, yol haritasının yaşamla buluşmasını engelleyen bir başka gedik oluşturmuş durumdadır. “Apocu eleştiri ve özeleştiri” (devrimci eleştiri) tarzının gereğinden fazla esnetildiği görülüyor. Bu da kadrolarda ciddi hantallık yarattığı gibi, “çözümü” AKP’de bulanların gerçekleri görmelerine de engel oluşturuyor. Legal mücadele alanı genişleyip, karmaşık bir hal aldıkça gerekli önlemler alınmazsa zaafların geometrik olarak artacağı eşyanın doğası gereği büyüyecektir. Bu tehlike HDP’si için bir kat daha fazla önem arz etmektedir.

Daha da önemlisi, Kürt ve Türk halkının birlikte eşit, demokratik ve özgür bir şekilde yaşamaları için birbirini tanımaları gerekir. En önemlisi halkların kurtuluş yolunu gösteren doğru ilkeleri kim yaratmış olursa olsun herkesin öğrenmesi gerekir. Halkların, Kürtlerin yarattığı yaratıyı öğrenmelerinin bir yolu Kürt kadroların zaaflarından arınmasıyla doğru orantılı olacağını görmemiz gerekir. Sayın Öcalan’ın yarattığı devrimci teoriyi yaşamla buluşturmak için kapitalizmin aşıladığı alışkanlıklardan arınmalıyız. Unutmamalıyız ki, ‘On akıllı yüz ahmaktan daha fazla iş yapar...”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89