• BIST 90.182
 • Altın 147,016
 • Dolar 3,6547
 • Euro 3,9459
 • İstanbul 12 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 9 °C
 • Berlin 11 °C

Öcalan’ı niye anlamıyorlar?

Ömer Ağın

Kürtleri anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar? Genellikle Türklerin çoğunluğu, özel olarak da “Türk aydını” geçinen, kemalizmin ideolojik girdabından bir türlü çıkamayan, MHP’nin ırkçı politik tutumlarının bombardımanı altında demokrasi pusulasını kaybedenler. Emperyalizmin oluşturduğu “din” kalkanına çarpıp, lodos yemiş balık gibi sersemleşip cemaatlerin ve AKP’nin rantçı toruna (ağına) düşenler Kürtleri anlamıyor, anlamak istemiyorlar. Bilgi ve bakış eksikliklerinin çok ötesinde düşünce tarzlarındaki çarpıklıktan dolayı anlayacaklarına da çok ihtimal veremiyorum. Kürtler, hem tarihlerinde eşine rastlanmayan büyük bir rönesans yaşıyorlar hem de tarihte hiçbir ulusun oluşturamadığı kadar “ulusal birlik”lerini örüyorlar. Farklı politik katmanlar ve değişik inanç kesitleri arasında güçlü güven duyguları yaratıyorlar. Başka bir ifadeyle “mutlaka” yakın bir gelecekte demokratik ulus birliği ve bunun temelinde özgürlük isteği tüm Kürtlerin ortak amacı olacak. Reel durumu anlamak, kavramak isteyenler bu söyleme analitik bir tavırla yaklaşmak zorundadırlar. Kürtler, özgürlükleri için neredeyse ulusun tamamı farklı politik kulvarlarda olsa bile aynı taleplerde bulunuyor ve bunun için herkes kendi anlayışı içinde özgür bir toplum olmak ve demokratik özerk bir yönetim için bedel ödüyor.

Bu gün Kürtlerin fark edilen temel politik özeliği burada yatmaktadır. Bunu kavramayanlar dün olduğu gibi, bugün de Kürtleri anlamıyorlar. Dün ateist Fehmiye Bîlal (Fehmi Fırat), Nakşibendi Şeyhi olan Şeyh Said, miralay Cibranlı Halit Bey, Birinci Mecliste Mebus olan Yusuf Ziya Bey’in “AZADİ” Örgütü altında birleşmelerini anlamadıkları için 1925 Kürt isyanına “İngilizlerin çıkardığı” isyan demişlerdi. Dersim isyanında yan yana yürüyen Baytar Nuri, Seyit Rıza ve Ali Şer’in öncülüğünü yaptığı Kürt isyanına “Kemalizm feodalizmi tasfiye ediyor” diye Komintern’e rapor verenlerin anlayışında olanlar Kürtleri anlamayacaklardır. Kürt liderler ve onların oluşturduğu özgürlük hareketleri hiçbir zaman Kürtlerin çoğulcu yapısını göz ardı etmedi. Öcalan’ın Demokratik İslam Konferansı’na gönderdiği mesajda bu açıkça dile getiriliyor. “Tek devlet, tek millet, tek bayrak” zırvalamaları anlamına gelmemektedir” dedi. Bu ifade, Kürtlerin çoğulcu konumunu fazlasıyla açıklamaya yetmiştir.

Sayın Öcalan’ın “ulusal konferanslara” gönderdiği mesajlarda da Kürtlerin çeşitliliğine bir başka açıdan vurgu yaptığını biliyor. Kürt ulusunun bizzat kendisi; çok dilli (herbiri bir dil zenginliğinde olan lehçeleri), çok kimlikli ve çok inançlı olan bir halktır. Kaldı ki Kürt Özgürlük Hareketi, Demokratik bir Ulus yaratmak için süregen bir savaş yürütmektedir. Kürdün, Türk’ün, Ermeni’nin, Süryani’nin, Arap’ın vb. tüm halkların birlikte eşit, demokratik ve özgür bir toplum olması için savaşıyor. Doğası gereği felsefesi ve politikası çoğulculuktur. İşte Kürt rönesansının temel dayanağı da burada yatmaktadır. Ben de olmak üzere Özgür Gündem gazetesinin yazarları Kürt rönesansının ne olduğunu daha önce defalarca yazdı... Kürtlerin bu ortak özelliğini en iyi kavrayan PKK’dir ve onun lideri Öcalan’dır. Daha da önemlisi Kürtler arasındaki çoğulculuğun farklılıklarını koruyarak özgürlük mücadelesinde birlikle davranmalarının en temel sebebi Kürt Özgürlük Hareketi’dir dememiz bir abartı değildir. Yakın tarihte Kürtlerin özgürlük şiarının temel hücresi bu olmuştur. Kürtleri yenilmez kılan bu çoğulculuk anlayışının yaşamda karşılık bulmasıdır.

Bugün bir takım Kürtler AKP’ye halen destek veriyorlarsa “AKP’nin Kürt sorunu çözeceğine” inandıkları içindir. Kuşkusuz AKP’ye bilinçli destek veren rantçı, “tırşıkçi”, dönek kimseler de az değildir. Kürt Özgürlük Hareketi, Kürt halkının bu özelliğini ve Ortadoğu halklarının birlikte eşit ve demokratik bir şekilde kalmasının yollarını çok iyi anladıkları için detaylı bir politika yürütüyorlar. Ama ne yazık ki, halen Kürtleri ve Kürt Özgürlük Hareketi’ni anlamayan sayısız “aydın” solcu, yazar, siyasetçi bulunmaktadır. AKP hükümeti, Kürt Özgürlük Hareketi’nin izlediği detaylı politikayı bildiği için çözümü ağırdan alıyor bu doğrultuda adım atmayı olabildiğince geciktiriyor. Kürtler bir bütün olarak özgürlük istiyor. Bunu en iyi anlayan Öcalan’dır ki Kürt halk lideri konumuna yükselmiştir...

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89