• BIST 78.333
 • Altın 127,738
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 28 °C

Öcalan'dan Nevruz'da ateşkes çağrısı

Eyüp Can

İmralı sürecinin Dört Basamaklı Merdiven Stratejisi'nde nihayet ilk adım atılıyor. Öcalan 21 Mart'ta Nevruz'da PKK'ya çatışmasızlık/ateşkes çağrısı yapacak.

43827
Herkes ikinci heyetin İmralı’da Abdullah Öcalan’la ne konuştuğunu merak ediyor.

O kadar çok soru var ki…

Heyet ne konuştu, Öcalan ne anlattı, kaç saat sürdü, mektuplar ne oldu?

Bu soruların cevabı adım adım kamuoyu ile paylaşılacak.

Ama aslında Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın İmralı’da Öcalan’la yapacağı görüşmenin yol haritası en başından belliydi.
Neydi o yol haritası:

Dört Basamaklı Merdiven Stratejisi.

Hatırlayalım…

Birinci basamak: Çatışmasızlık

Öcalan ilk adım olarak PKK’ya net bir mesaj verecek. “Hemen çatışmasızlık ilan edin.” Çatışmasızlık ortamı sağlanmadan diğer adımların atılmayacağını açıkça deklare edecek.

İkinci basamak: Sınır dışı

Üzerinde en çok durulan konu bu. Çünkü PKK militanlarını güvenli bir biçimde sınır dışına çekmeden güven ortamının oluşmayacağını en iyi Öcalan biliyor. Bu yüzden çatışmasızlığın ilanıyla birlikte demokratikleşme yönünde epeydir hazırlığı yapılan adımlar daha da hızlanacak. PKK, Türkiye sınırları içinde bulunan 4 bine yakın militanını Türkiye sınırları dışına çekeceğini açıklayacak. Türkiye’den çekilme sürecinde herhangi bir müdahale olmayacağı garantisini aldıktan sonra aşamalı çekilme başlayacak.

Üçüncü basamak: Silah bırakma görüşmeleri

İlk iki basamak güvenli bir biçimde çıkılırsa PKK ile silahların bırakılması için görüşmeler başlayacak. Bu süreçte yeni anayasa konusunda dört parti tam bir mutabakata varamasa da uzlaşılan noktalar ilan edilecek. Kürt Sorunu’nun demokratikleşme çerçevesinde çözümü yolunda en kritik üç konu şunlar: Bir, nötr bir vatandaşlık tanımı. Yani ne herkesi Türk ilan eden ne de Kürtler üzerinden bir tanımlama olacak. Yeni tanım ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı’.

İki, anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması. Anadilde eğitime hemen geçmek teorik olarak da pratik olarak da imkânsız. Bu yüzden önce engeller kaldırılacak.

Üç, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi.

Türkiye, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Sözleşmesi’ne koyduğu şerhi kaldıracak. Bu üç konuda aslında AK Parti, CHP ve BDP epey yaklaşmış durumda.

Dördüncü basamak: Silahlara veda

Silah bırakma öyle kolay bir süreç değil. Sonuçta 30 yıldır silahla yaşamaya alışmış bölgesel bir örgüt PKK. Bu yüzden Karayılan hem dağ kadrosunun hem de yöneticilerin ikna edilmesi gerektiğinden bahsetti ilk açıklamasında. Öcalan’ın ağırlığını koyacağı en kritik aşama bu ve bu konuda Öcalan’ın kafasında bir plan var. Bu planın detaylarını bu aşamada değil üçüncü aşama geçildikten sonra açıklayacak. Şimdilik söylenen, Öcalan’ın bu konuda hem kendisine çok güvendiği hem de ikna olduğu...

* * *

İlk adım atılıyor

Şimdi ikinci heyetin İmralı ile görüşmesinde neler konuşulduğuna bakalım.

Önceki akşam Pervin Buldan, Öcalan’ın ağzından ilk açıklamayı yaptı. “Bu görüşme tarihi bir adımdır. Tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin ve PKK’nin elinde tutsaklar var. PKK tutsaklara iyi davranmalıdır ve umarım en kısa zamanda evlerine ulaşırlar.”

Resmi açıklama kısa ve net. Perde arkası ise daha detaylı.

Şimdi nihayet onca hazırlık görüşmesinden sonra merdivenin ilk basağına ilk adım atılıyor.

Öcalan 21 Mart’ta yani Nevruz’da kalıcı bir barış için PKK’ya çatışmasızlık/ateşkes çağrısı yapacak.

Bu çağrıyı bizzat kendisi yapacak.

Kendisini ziyaret eden ikinci heyete bu konudaki kararlılığını çok net bir biçimde ifade etmiş.

Bu çağrıyı 21 Mart’ta yapmak istemesinin birçok sebebi var.

Öncelikle sembolik…

Çünkü Nevruz ateşi hem Kürtler hem de Türkler için baharın ve barışın sembolü.

Mayıs-haziranda çekilme

Öcalan kendisini ziyaret eden heyete çözüm sürecine dair ne düşündüğünü anlattı. Ayrıca 3 bölümden oluşan 3 kopya Kandil, Avrupa ve BDP’ye yazılmış mektuplar da var. Öcalan bu mektuplarda PKK’nın silah bırakmasıyla sonuçlanacak barış sürecinin nasıl sağlanacağını adım adım anlatıyor. Öcalan, mektupları heyete vermedi. Mektuplar bu hafta iletilecek. BDP de mesajların Avrupa ve Kandil’e nasıl ileteceğini konuşacak.

Atılacak adımlardan en önemlisi de 4 bin civarındaki militanın sınır dışına nasıl çıkacağı. Bu da merdivenin ikinci basamağı. Öcalan, nevruzdaki ateşkes çağırısından sonra mayıs-haziran gibi çekilme için de adım attıracak. Türkiye, herhangi bir müdahale olmayacağı garantisi verdikten sonra mayıs-haziranda da çekilme takvimi işlemeye başlayacak.

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89