• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 16 °C

Öcalan ne dedi?

Taha Akyol

KÜRT meselesi Türkiye’nin en önemli sorunu ise, Öcalan’ın dün Diyarbakır’da okunan mesajı da elbette önemlidir.

Öcalan İmralı’da bu metni yazarken, muhakkak birtakım faktörleri dikkate aldı: Türkiye’nin genel kamuoyunda tepki çekecek ifadelerden sakındı, hatta “Misak-ı Milli, kardeşlik, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı” gibi kavramları kullandı. Genel kamuoyunu ikna etmek istiyor. Şöyle diyor:

“Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz...”

Ama alanda Türk bayrağı yoktu! Nasıl bütünleşme bu? Çanakkale’de, Misak-ı Milli beyannamesini yazarken ve Kurtuluş Savaşı’nda “bütünleştiğimiz” bayrak Türk bayrağı değil mi?! 

SİLAHLI MÜCADELE 

Öcalan, silahlı örgüte de seslendi. Otuz yıllık kanlı çatışmanın “boşa gitmediğini” söyledi, duruşmadaki ifadesinin aksine, ölümlerden dolayı hiçbir üzüntü imasında bile bulunmadı. O kanlı çatışmalar sayesinde “Kürtlerin öz benliğini, aslını ve kimliğini yeniden kazandığını” ifade etti. Kürtlerin orijinal anayurdu olan Zagros Dağları dahil, geniş bir coğrafyayı işaret ederek, tarihin antikçağlarına referanslar yaparak ve siyasi hedefler göstererek Kürtleri milliyetçilik duygularıyla motive etmeyi de ihmal etmedi.

‘SİLAH DEĞİL SİYASET’

Öcalan’ın konuşmasındaki soyut retoriği ayrı tutarsak, somut olarak en önemli beyanı silah bırakmayı işaret eden sözleridir:

“Bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor...

Ben, bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliğinde diyorum ki; artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir.”

Bu süreçte silah bırakma gerçekleşirse hakikaten 2013 yılının 21 Mart’ında “yeni bir dönem” başlamış olur. Bunu engellemek ve silahlı çatışmayı sürdürmek isteyenler olabilecektir. Silah bırakma hedefine ulaşılabilmesi için herkes yardımcı olmalıdır. CHP ve MHP sürecin siyasi yönlerine elbette karşı çıkabilir fakat silah bırakma aşamasına ulaşılabilmesi için onlar da özenli davranmalıdır.

MİLLİYETÇİLİK FAKTÖRÜ

Dün Diyarbakır’da toplanan muazzam kalabalığın oraya PKK’nın tehdidiyle geldiğini düşünmek komiklikten öteye hamakat olur. Bunun adı Kürt milliyetçiliğidir. 20. yüzyılın başında Balkanlar’da görülen etnik unsurların uluslaşması süreci, 21. yüzyılın başında Ortadoğu’da yaşanıyor. Bir gün bunun ortaya çıkacağını Ziya Gökalp, Atatürk, İsmet Paşa düşünmüşlerdi, işte otuz yıldır ortaya çıkmış durumda.

Silahlı çatışma, kan ve ölüm, bu hareketleri yok etmiyor, aksine ‘kanla beslenme’ durumuna yol açıyor. Kan ve ölüm aradan çıkarılırsa bu duygular yok olmuyor ama zamanla ateşi düşüyor. Türkiye bunu başarmalıdır.

Göreceğiz, bu süreç devam ederse Nevruz kutlamalarındaki yüksek tansiyon önümüzdeki yıllarda derece derece azalacaktır.

KÜRTLERİN YÖNÜ

Öcalan da bunu görüyor olmalı ki, silah bırakmanın bir gevşemeye yol açmasını önlemek istiyor; biri Türkiye olmak üzere, “Ortadoğu’nun temel iki stratejik gücü” olma hedefini göstererek Kürt milliyetçiliğini motive ediyor. Şu sözleri de silah bıraktıktan sonraki döneme yönelik bir motivasyon çağrısıdır:

“Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Bu mücadeleyi bırakma değil, daha farklı bir mücadeleyi başlatmaktır...”

Nasıl olacak bu? Kendi ifadesiyle:

“Siyasi, sosyal ve ekonomik yanı ağır basan bir süreç başlıyor...”

Evet, silah ve ölüm ortadan kalkarsa, uzun vadede siyasi, sosyal ve ekonomik faktörler belirleyici olacaktır. Demokrasi standardımızın yükselmesi, doğu ile batı arasındaki uçak, otobüs, tren seferleriyle mülkiyet ilişkilerinin gelişmesi belirleyici olacak. Ekonomik gelişme ve nüfusun iç içe geçmesi fevkalade önemlidir.

Öcalan’ın bütün referansları Ortadoğu’ya yöneliktir. Kürtleri ve Türkiye’yi Ortadoğu’ya çağırıyor. Siyasi ve ekonomik standardı yüksek bir Türkiye’de Kürtlerin büyük çoğunluğunun Ortadoğu’dan ziyade Türkiye’de bütünleşmiş olarak Batı’ya yönelik olmayı tercih edeceğini düşünüyorum.

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89