• BIST 78.844
 • Altın 125,558
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 22 °C

Obama'nın IŞİD stratejisinin en kötü yanı

Murat Yetkin

ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile uluslararası mücadele için açıkladığı stratejide tek sürpriz unsur, Suriye topraklarındaki hedeflerin de vurulacağı oldu.

Onun dışında kalanlar zaten günlerdir peyderpey basına sızdırılarak uluslararası kamuoyu açıklamaya hazırlandı.

Obama'nın Amerika saatiyle 10 Eylül akşamı, Türkiye saatiyle 11 Eylül sabaha karşı açıkladığı mücadele çizgisi dört temel unsurdan oluşuyor:

* IŞİD hedeflerine havadan saldırı. Bunu ABD Hava Kuvvetleri üstleniyor. Belki İngiliz, Fransız ve başka NATO üyelerinden de bu akınlara katılan olur.

* IŞİD güçleriyle fiilen, karada çarpışacak güçlerin askeri, mali, istihbari ve komuta-kontrol bakımlarından desteklenmesi. Obama stratejisine göre işte bu kısmın, deyim yerindeyse, "taşerona" verilmesi öngörülüyor.

* IŞİD saldırılarından kaçan sivil halka, Türkmenlere, Yezidilere, Şii Araplara, Kürtlere lojistik ve insani yardım.

* IŞİD ve benzeri, örneğin; El Kaide türünden terörist örgütlerin karşısına dikmek üzere "yerel" güçlere askeri eğitim ve silah desteği vermek.

SORUNLU BİR 'STRATEJİ'

Bu dört maddeden tek sorunsuz görüneni, saldırılardan canını kurtarabilen sivil halka lojistik ve insani yardım sağlanması. Bu zaten bir süredir başladı; Türkiye de topraklarını ve hava sahasını bu yardımın nakliyesine açıyor, zaten Türkiye de yardım yapıyor.

Irak'taki IŞİD hedeflerinin vurulmasında Bağdat işbirliği yaptığı (ve Tahran da perde gerisinden desteklediği) sürece sorun yok. Ama iş Suriye'deki hedeflerin vurulmasına gelince sorun başlıyor. Obama, Beşar Esad yönetimini sert şekilde eleştirdi. Esad'ın da kendisini devirmek için üç yıldır uğraşan Batı ittifakının yoluna güller dökmesi beklenmiyor. Ama Esad'ın arkasında Rus teknolojisinin ürünü güçlü bir hava savunma sistemi ve Rusya'nın bölgedeki tek askeri üssünden kaynaklanan istihbarat, silah ve komuta kontrol desteği var. Pek sorunsuz bir iş olacağa benzemiyor.

IŞİD ile karada savaşacak ordular bulmak da öyle. Şu anda elde yalnızca Irak ordu birlikleri, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) bağlı Peşmergeler (ve ayrıca devrede olan PKK'lılar), bir de İran istihbaratı ve Devrim Muhafızları'nın desteklediği Şii milisler var. Türkiye'nin bu savaşın piyadesi olması, aktif katılımı söz konusu bile görünmüyor şu anda.

Belki biraz da bu yüzden en sorunlu alana, Obama stratejisinin en kötü yanına geliyoruz.

Yani, güya "radikal İslamcı" güçlerin karşısına, güya "ılımlı İslamcıları" çıkarmak.

Buradaki "ılımlı" tanımı artık silaha sarılmamayı bile anlatmıyor, sadece o anda (Türkiye'nin de parçası olduğu) Batı'nın çıkarlarına hizmet etmeyi anlatıyor.

Ama biz bu filmi daha önce görmedik mi?

YARININ USAME BİN LADİNLERİ Mİ?

Sizin aklınıza da Afganistan geldi, değil mi?

Sovyetler Birliği'nin, 1979'da Afganistan'ı işgaline karşı ABD'nin bulduğu silah, yine bugün olduğu gibi "yerel" güçleri eğitmek ve silahlandırmak olmuştu. Yerel güçler ise "ılımlı" Sünni kabilelerdi.

O zaman İslam devrimcisi İranlı Şiiler "kötü" ve "radikal", Suudi Arabistan destekli Sünni kabileler "ılımlı" sayılıyordu. Şimdi Amerikalı ve Avrupalıların "düşman" yerine kullandığı "mücahit" sıfatı, bir tür "özgürlük savaşçısı" yerine geçiyordu.

Taliban hareketi, bir başka müttefik Müslüman ülke Pakistan'ın CIA tarafından eğitilmiş istihbarat örgütü ISI desteğiyle Mücahitler içinde serpilip gelişti. Rus generallere Afganistan'ı dar ettiler, Sovyetler'in dağılmasında o yenilginin de payı oldu. Ama o arada sadece Taliban değil, ona rahmet okutacak, milli sınırları tanımayan ve terör yöntemlerini, hayalleri durduracak şiddette kullanan bir başka örgüt, El Kaide, Afganistan'ı ana üs ve eğitim alanı haline getirmişti. Başlarındaysa, gençliğinde bir ara CIA muhbirliği de yapmış, Usame bin Ladin ve Arap mücahitler vardı.

El Kaide, bir tür Frankenştayn gibi, silahlarını mücahitlerini eğitip besleyen Batı'ya çevirdi.

Obama'nın belki de geleceğin Usame bin Ladinleri'ni yetiştirmek üzere Suudi Arabistan'da "ılımlı" unsurları eğitip silahlandırma niyetini, El Kaide'nin 11 Eylül saldırılarının 13'üncü yıldönümünde yapmış olması da ilginç değil mi?

Tarih, kendisinden ders çıkarmak isteyenler için vardır.

SİYASİ İSLAM'IN İSTİSMARI YENİ DEĞİL

Ama siyasi İslam'ın istismarı, Batı'nın küresel oyununda alet olması ilk def Afganistan'da da olmamıştı.

Bunu İngilizler 1910 ve 20'lerde Hindistan ve Osmanlı Arabistanı'nda denediler.

Nazi Almanyası'nın Mısır'da Müslüman Kardeşler ve Filistin'de İslamcı gruplarla ilk ilişkileri 1930'dan itibaren kuruldu. Naziler 1940'larda, Türkçülük üzerinden Orta Asya ve Kafkasya'daki İslamcı akımları örgütledi.

Bu örgütlenmeler İkinci Dünya Savaşı sonrasında Nazi istihbarat örgütlerinin devşirilmesi yoluyla Amerikalı ve İngilizlere devredildi. 1950, 60 ve 70'lerde, Türkiye dahil Sovyetleri çevreleyen coğrafyalarda "Komünizmle mücadele" amacıyla sonuna dek istismar edildi.

Yani işin bir geçmişi var; tehlikeli, kanlı bir geçmiş bu.

Şimdi Arap otokrasilerini enerji güvenliği ve piyasa sürdürülebilirliği adına sonuna kadar destekleyip, o rejimlerin Sünniliğin değişik inanç dozundaki ve Şii mağdurlarını birbirine karşı savaştırmak için eğitmek, silahlandırmak doğru mu sizce?

Ankara, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 5 Eylül'de Obama ile görüşmesinden bu yana IŞİD'e karşı ortak Batı stratejisi içindeki yerini belirlemeye çalışıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu üst üste güvenlik toplantılarına giriyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha dün Cidde'deki "IŞİD karşıtı koalisyon" toplantısındaydı. Bugün, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in 8 Eylül ziyreti ardından gelen Amerikalı mevkidaşı John Kerry'yi ağırlıyor.

Türkiye, belki Arap Baharı'nın da etkisiyle son bir kaç yıldır Suriye başta olmak üzere iç karışıklıkların tarafı haline geldi. IŞİD'in Musul baskınıyla 49 vatandaşı esir alması Ankara'da şok etkisi yaptı.

Şimdi yeni bir kriz ve aynı zamanda yeni bir fırsat var Türkiye'nin önünde.

Türkiye IŞİD ve benzeri terörist yapılara karşı net tutum almalı, Batı ittifakıyla hareket etmeli, ama bu hareket insani, istihbari ve lojistik destek ile IŞİD'in damarları arasında Türkiye üzerinden işleyenleri kesmekle sınırlı olmalı; bu kavgaya aktif olarak girilmemeli.

Bu kavga her geçen gün giderek mezhep eksenli, tehlikeli bir boyut kazanıyor; aksi halde Türkiye'ye maliyeti çok yüksek olabilir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89