• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 19 °C

Obama IŞİD savaşını taşerona vermek istiyor

Murat Yetkin

ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaşını bir cümleyle özetlemek mümkün olsaydı, her halde “taşerona verip kazanmak istiyor” denebilirdi.

Bu artık Soğuk Savaş döneminden kalma “yansıtma” ya da “maşa” savaşları düzeyinin bir üstünde; bir tür “uzaktan kumandalı”, bir tür “taşeron savaşına” dönüşüyor.

Şöyle anlatmaya çalışayım.

Obama iki nedenden dolayı Amerikan Mehmetçiği diyebileceğimiz GI Joe postalının bir daha Irak toprağına basıp kanla kirlenmesini istemiyor.

Birincisi, Amerikan halkına onun sözünü vererek seçim kazandı; “Artık uzak diyarlardan tabut gelmeyecek” dedi ve (kısmen Afganistan dışında) sözünde durdu.

İkincisi, Irak ve Suriye topraklarının bir kısmını zapt ederek, akıl insaf dışı terör yöntemleriyle katı bir Sünni şeriatı uygulamak isteyen IŞİD karşısında Şii İran doğal müttefik.

Ama İran’ın gayrı resmi bir şartı var ABD’nin IŞİD’İ vurmasına ortak olmak için: Amerikan askerinin postalı Irak (ya da bölge) toprağına değmeyecek.

Bu zeminde (diğer müttefiklerin yanı sıra) ABD ve İran çıkarları da örtüşüyor.

ABD, elindeki üstün teknolojiyle IŞİD’e karşı hem istihbarat desteği sağlıyor, hem de havadan vuruyor; uçak gemileri Orta Doğu’daki hava üsleri, güdümlü füzeler bu günler için var.

Yani IŞİD’e karşı havadan savaşı kendisi yürütüyor; kara savaşını ise postalına, üniformasına kan bulaştırıp ölmeye hazır, deyim yerindeyse “taşeron ordulara” vermek istiyor.

İyi de kim bunlar? IŞİD’e karşı kim kara savaşını üstlenecek?

Türkiye doğal olarak bu savaşın piyadesi olmak istemiyor. Bunun en görünür nedeni IŞİD’in elinde tuttuğu, Türkiye’nin Musul Başkonsolosu dâhil 49 esirin akıbeti. Ancak tek neden bu değil. Suriye ve Irak işlerine biraz fazla çekildiğini gören Ankara, şimdi Sunni-Şii mezhep savaşının ortasında kalmamak için usturuplu çıkış yolları arıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hazırladığı kabinenin Avrupa Birliği hedeflerine ağırlık verme işaretleri dahi bunun göstergesi. (Ki halk da bu yönde eğilim gösteriyor German Marshall Fund araştırmasına göre Türk halkının AB’ye yakınlığı yıllardan beri ilk defa yüzde 50’nin üzerine, yüzde 53’e çıkmış geçtiğimiz yıl; millet Arap Baharının kısa sürede çorak bir kışa döndüğünü görüyor.)

Dolayısıyla Türkiye’nin IŞİD karşıtı koalisyona katkısı istihbarat, lojistik, insani yardım, bu amaçla toprak, askeri üsleri ve hava sahasının nakliye imkânlarını açma ve IŞİD ya da El Kaide benzeri örgütlere sınırlarından yeni katılımlar olmasını engellemekle sınırlı kalacak; mevcut durum bu.

Bugün ilk resmi toplantısını yapacak koalisyonun Batılı üyeleri ABD ve Türkiye’nin yanı sıra, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Danimarka, (NATO üyesi olmayan) Avusturalya. İspanya ve Macaristan’ın da burada yer alabileceğine dair bilgiler var. Arap coğrafyasından ise Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Lübnan, Katar ve Bahreyn’in katılması bekleniyor ve tabii Irak.

Tekrar soralım: Bu ülkelerden hangisi IŞİD’le savaşmak üzere kara birlikleri görevlendirecek.

IŞİD’le kara muharebesine girecek en muhtemel güçler Irak ordu birlikleriyle Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KRG) güçleri olarak görülüyor; bir de İran istihbaratı yönlendirmesiyle harekete geçen Irak’taki Şii milis güçleri.

Suriye zaten ayrı bir dünya... Beşar Esad yönetiminin son üç yıldır kendisini yıkmak isteyen bu Batı-Arap koalisyonuyla işbirliği yapması zor bir ihtimal. Gerçi IŞİD aslında Esad’a karşı ayaklanan unsurları da öldürüyor ve işte Esad IŞİD’in el koyduğu petrol sahalarının ürününü ondan satın alarak aslında en büyük katkıyı yapıyor, bir yandan da Batı’ya ”Asıl işbirliği yapmanız gereken benim” mesajı veriyor. Ama o iş zor.

Geriye bir de PKK kalıyor, hem Suriye, hem Irak’taki varlığıyla. Ama onun “Gelişmiş silah verin, biz alt ederiz” talebine, onu barış görüşmeleri yoluyla siyasi çözüme zorlamak isteyen Hükümetin onay vermesi beklenmemeli.

Başa dönüyoruz: ABD IŞİD’e karşı hava savaşını kendi yapıp, karayı taşerona vermek istiyor ama, geriye İran destekli Şii milislerle Kürtler dışında savaşacak kimse kalmıyor gibi görünüyor.

Bu stratejinin ayrıntıları belli oldukça belki diğer gönüllüler çıkarsa başka, şu andaki manzara daha çok “Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete” sözünü anımsatıyor maalesef.

Bütün bu belirsizlik içinde belirgin olan tel şey ise, bu savaşın kısa sürede bitmeyeceği. O nedenle Türkiye’nin hiç değilse bu defa aşırı temkinle hareket etmesinde, IŞİD’e karşı net tavır alıp, ama işin içine balıklama dalmamasında fayda var.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89