• BIST 97.717
 • Altın 143,837
 • Dolar 3,5683
 • Euro 3,9936
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 15 °C

Nedir katlimize sebep suçumuz?

Selma Irmak

Yeni bir yıla girdik. Her yeni yıl, beraberinde tazelenmiş umutlar getirir. 2014 yılı halkımıza özgürlük, barış getirsin! Tüm tutsaklar aramızda olsun! Hakikat arayışının dağlıları, özgürlüğe, barışa, kardeşliğe inanmışların, susamışların gün aşıklar gibi yüzünü döndüğü İmralı Adası’nın tutsağı Sayın Öcalan artık özgür olsun!.. Savaş bitsin. Bahar gelsin. Kızlar, oğullar annelere çiçekler içinde bir ülkeyi armağan etsin.

Tüm bu, hak olan, yaşamsal olan, yokluğu kabul edilemez olan dilekler esasında çoktan dilek, temenni olmaktan çıkmalı ve biz yaşama dair başka temennilerde bulunmalıydık. 28 Aralık 2011 Roboskî katliamının yıldönümünün anma görüntüleri bir yumruk gibi hala boğazımızda oturmakta. Bu anmanın etkileri devam ederken hain bir Paris gecesinde vurulan “üç kelebeğin”; Sara’nın, Rojbîn’in, Ronahî’nin anmasına hazırlanacağız.

O nedenle bizim için yeni bir yıl, daha fazla mücadele, daha fazla çalışma ve üzerimizdeki bu yapışkan kara geceyi sona erdirmek için daha fazla gayret, çaba demektir.

Bütün Mezopotamya halklarının, yüreği barış, özgürlük ve daha güzel bir dünya için atan herkesin yeni yılını kutlarken; geçtiğimiz aylarda AİHM’nin Şırnak’ın Kuşkonar ve Koçağılı köyleri katliamına ilişkin verdiği çok önemli ve Roboski katliamı için de emsal oluşturabilecek kararından söz etmek istiyorum. Şırnak’ın Kuşkonar ve Koçağılı köyleri 26 Mart 1994 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarıyla bombalanır ve 38 kişi hayatını kaybeder. Dava dosyası tahmin edeceğimiz gibi Türkiye’de “Kürde reva” hukuk standartlarına göre muamele görür ve sonuç alınamaz. Dava 2006’da AİHM’ye taşınır. 2012 yılında savcılığın, Sivil Havacılık Müdürlüğü’nden bilgi istemesi üzerine gelen belge ile soruşturma yeni bir boyut kazanır. Çünkü köylülerin anlatımlarıyla, resmi belgedeki bilgiler; uçuş saati, bombardıman saati vs. birebir örtüşür.

Bunun üzerine AİHM, ölümlerden doğrudan resmi makamların sorumlu olduğunu, bu nedenle yaşam hakkının ihlaline hükmetti. “Soruşturmanın etkili bir şekilde yürütülmediği gerekçesiyle de sözleşme hükümlerinin yaşam hakkını düzenleyen 2. ve gayri insani muameleyi yasaklayan 3. maddenin ihlal edildiğine” karar verdi.

Diyarbakır Baro Başkanı ve aynı zamanda dosyanın takibini de yapan Tahir Elçi; AİHM’nin tarihinde ilk defa bu kararında çok farklı bir şey söylediğini, faillerin kimliklerinin tespiti ile cezalandırılmaları gerektiğine ilişkin hükümetin biran önce adım atması gerektiği kararını verdiğini belirtiyor. Sayın Elçi, “Bu karar iki noktada çok önemli emsal oluşturuyor demektedir: Öncellikle mahkemenin 1990lı yıllarda bu bölgede sivil insanlara karşı devlet görevlilerinin işlediği suçların etkili soruşturması gerektiğine dair açıklayıcı bir karar vermiş olması ve bir diğer önemli noktanın ise, özellikle bombalama faaliyeti, faillerin kimliklerinin tespiti, yani pilotların ve bombalamayı gerçekleştirenlerin kimliklerinin tespiti Uludere olayı ile önemli derecede örtüşüyor olmasıdır” diye ifade etmektedir.

Barış süreçleri salt siyaset alanındaki mücadeleyle yürütülemez. Hele ki Kürdistan gibi yüz yıldır ağır hak ihlallerine, her türlü hukuksuzluğa, gadre uğramış topraklarda mücadele çok yönlü olmak zorundadır. Avukatsız bir halk olan ve içi pasaporta ısınmadığı için, adı eşkıyaya, hayına çıkan Kürtlerin en fazla zorlandıkları ve sonuç alamadıkları alan hiç kuşkusuz mücadelesi alanıdır. Kuşkonar ve Koçağılı katliamı ile ilgili bu sonuç, Roboskî’nin aydınlanmasına, Güçlükonak’ın gerçek faillerine ulaşılmasına, Lice’nin hesabının sorulmasına vesile olabilir. Miting de yapalım, basın açıklaması da yapalım, ama “katlimize sebep, fermanların” hesabını sormak için de mücadele edelim. Daha örgütlü, daha etkin ve sonuç alıncaya kadar süren bir yüzleşme ve hesaplaşma mücadelesi yürütmenin tam zamanıdır. Evet, soralım hemen, Sakine’yi, Fidan’ı, Leyla’yı neden öldürdünüz?..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89