• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin -2 °C

Mutlu Yıkım

Yavuz Delal

Anti-İslamcı İslamcı! 

Soğuk Savaş dönemi etkisiyle biçimlenen ideolojilerin Kürtlerden istediği tarz, kendi kendini soyut zihni verilerle tatmin etmek ve dışındaki toplumlara hizmet etmekti. Kürtlerin yeni anlayışı ise bunun tersini söylüyor: Somut biçimde kendine hizmet et, dışındaki toplumu da hoşnut kıl! 

Çünkü özgür toplum, tek taraflı ve hatta karşılıklı hizmete veyahut hizmetlerin değişimine değil, birbiri hakkında ideolojileşmiş katı düşünce ve yargıların değişimine dayanır.

“Kendi için istemediğini başkası için de istememek” hadisi, özgür toplumun temel hak ve hürriyetler konusundaki göstergesidir. Hak ve hürriyetleri yalnızca kendi için isteyen toplum, mağdur ve mazlum üreten toplumdur. 

Ve bu toplum, gadre ve zulme uğrattığı Kürt toplumuna, önemli olanın ruhun özgürlüğü olduğu safsatasını, temcit pilavı gibi, her hukuksuzluğunda gündeme getirmiş ve bu safsatayla Kürtleri soyut zihni tatmine sevk ederken kendine hizmeti de devamlı kılmıştır. 

“Somut biçimde kendine hizmet et ve dışındaki toplumu da hoşnut kıl” anlayışı, ancak mutlu bir yıkımla elverişli kılacağımız bir sonuçtur. 

Bugüne dek bizi sınırlayan, zihni ve ameli faaliyetlerimizi engelleyen, soyuta mahkûm eden, gelişmeler ve değişmeler karşısında bir arpa boyu ilerletmeyen ve bu yüzden bizi geren ve gerileten ve bu yüzden bizi kendimize karşı sömürüye; soysuzluğa ve haksızlığa “gönüllü” bir proje yapan, çağın getirdiği yere Kürt halkını getiremeyen tüm ideolojileri ve bizim payımıza düşen İslamcılık’ı, yeni bir algı yaratacak olan Müslüman insan adına yıkmalıyız. 

Müslüman Kürt insanının yapması gereken bu yıkımın Kürt halkı adına olması kimseyi yanıltmasın: Hak ve hürriyetler konusunda bir toplumun iyiliği adına yapılan yıkım, tüm toplumlar adına yapılmıştır. Çünkü “Zalime yardım edin” hadisini bundan daha fazla bir şey tefsir etmez. 

Bu, bizi mutlu eden bir yıkım olacaktır. Bu mutlu yıkımı gerçekleştirdiğimizde özgür Müslüman insan olacağız. 

Kur’an’ı ve Peygamber’i kendi çıkarına paravan yapan şeytan efendi, cemaat ve partilerin iki damla gözyaşına, yardım eline ve çözüm vaadine; değil elli bin Kürt insanını tek bir Kürt insanını dahi kurban etmeyeceğine ant içmemiş hiçbir Müslüman, özgür insan değildir. 

Mutlu yıkımı gerçekleştiren Müslüman; ağlayan adamın, yardım eli uzatan cemaatin ve çözüm vaat eden partinin uhrevi saadetin başı değil, dünyevi saadetin midesi olduğunu iyi anlamıştır. Çünkü bunlar, Kur’an’a ve Peygamber’e mideleri için taşeron misyonu yüklemiş birer habis urdur. Midelerini Kur’an ve Peygamber aracılığıyla şişirdiklerinden, ıslahı kabul edecek mekânları olan bünyelerinin sıhhati de kaybolmuştur. 

Mutlu yıkımı gerçekleştirmiş Müslüman; bu büyük Adam, bu büyük Kahraman; yalnız Allah’ın kulu olmayı, yalnız Allah’a has kılan insandır. O, kulluğu Allah’a has kılmanın, Allah’ın kullarına da kulluğu yıkmadan gerçekleşmeyeceğini bilir. Çünkü yıkılması zor ve en kesif ve karmaşık olan kulluk, Allah’ın kullarının, Allah’ın kullarına kul olmasıdır. O, Allah için ağlayan adamların da, Allah için yardım eli uzatan cemaatlerin de ve Allah için çözüm vadeden partilerin de kulu değildir: O, yalnız Allah’ın kuludur.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89