• BIST 79.252
 • Altın 124,550
 • Dolar 3,0588
 • Euro 3,3441
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • Berlin 17 °C

Müslüman Kardeşler yeraltına kayarsa...

Fehim Taştekin

Mısır'daki darbeden sonra İhvan mitinglerinde öne çıkan şehadet vurgusunun örgütün siyasi yönelimini nasıl etkileyeceği konusunda kaygılar var. Teselli İhvan'ın pazarlığa açık olması.

İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) darbe mağduru. Direnmekte haklı. Ne var ki kullandığı dil ve İhvan’la ilintili grupların Sina’da silahları konuşturması karşı cephede “İhvan halka savaş açtı” diye tevil ediliyor. Mısır, darbe tarihinde farklı sayfa açtı ve ‘darbe-devrim’ ikilemi daha çok tartışılmaya mahkum. En iyisi namazda gözü olmasa da Mübarek’e karşı camide buluşup Tahrir’e yürüyen ve sonra eski rejimin adamı Şefik kazanmasın diye Mursi’ye oy veren, bunu da cansiparane savunan Amr Şalakani’nin kapısını çalmak. Amr, Kahire Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi, 2011’de Radikal’e gönderdiği mektuplardan hatırlarsınız.

İhvan’ın başarısı

Mısır’ın 2.5 yıllık türbülansın ardından geldiği yerin yarattığı travmanın özeti Amr. Diyor ki; “Dün Tahrir’de insanlar diktatöre karşıydı, rejimin yargısına karşıydı, Yüksek Askeri Konsey’e karşıydı, rejimin baskısına ortak olan polise karşıydı, yalan söyleyen devlet medyasına karşıydı. Şimdi bakın Tahrir’e, insanlar mutlu, ‘Asker halk elele’ diyorlar, askere sevgi gösterisinde bulunuyorlar. Ben nasıl ‘Polis ile halk el ele’ diyebilirim. Bunlar benim düşmanımdı. Bir yıl sonra insanlara orduyu sevdirmeyi başaran İhvan oldu! Aynı yere döndük. Benim gibi birçok insan Şefik’e karşı Mursi’ye oy verdi, sözlerini tutmazsa onu da uzaklaştırırız diye düşündük. Bir şans verdik. Ama hiçbir şey değişmedi, İhvan reformları gerçekleştirmedi. Ordu, polis, yargı, devlet medyası aynı. İhvan da Mübarek rejimindeki aygıtları kendisi için kullandı. Mübarek’in savcısı kovuldu, yerine atanan Mursi’ye çalıştı, şimdi eskisi geri geldi. Devlet televizyonu ordu ‘dur’ deyinceye kadar İhvan için çalıştı. Sistem olduğu gibi devam etti. Mübarek döneminin aygıtlarıyla yönetiliyoruz. Ekonomik sorunlar arttı... Mursi, Mübarek’le aynı tarzda konuşuyordu. Bir farkla Mübarek yavaş ve öz konuşurdu, Mursi hızlı ve saatlerce! Mübarek’te en azından devlet adamı havası vardı, halkta daha fazla saygı uyandırıyordu.” Amr bunun darbe olduğunu kabul edip ekliyor: “Bundan sonrası için de endişeliyim ama biz yolumuza devam edeceğiz.”

‘Türk modeli bitti’

Katar, Tahrir’de ‘nefret’ edilen figür olarak göze batarken İhvan’a destek çıkan Türkiye’nin ateş hattına girmemesi dikkat çekici. Halbuki Mısırlılar Mübarek’ten sonra kendileri hakkında tartışılırken en fazla Türk modelini duydu. Belki Erdoğan’ın tepkilerinden henüz habersiz olduklarındandır... İhvan üzerinden Türkiye’nin model sunulduğu günleri hatırlattığımda Amr’ın yanıtı şu oldu: “Türkiye modeli tamamen bitti.” Ona göre de İhvan’la kaybedenler Katar ve Hamas oldu.

Amr, General Sisi’nin alkışlandığı Tahrir’deki cümbüşe dair de “Kutlamalar için neden var; korkunç bir cumhurbaşkanı uzaklaştırıldı. Ve ülke bölünmedi, çoğunluk Mursi’ye karşı” diyor. “Fakat onlar da gösteri için milyonlarca destekçiye sahip olduklarını söylüyor” itirazımı reddediyor: “Hayır. Bakın bütün tabanını Adaviyye’ye topladılar, diğer kentlerden insanları uçaklarla taşıdılar. Hepsi bu.”

Benim gözlemim de şu: Adaviyye’de önceki akşamki gösteri sanırım İhvan’ın bugüne kadarki en büyük eylemiydi. Bu kitle daha homojendi. Buna karşı Tahrir daha mozaik.

Amr da İhvan’ın yanlış bir yönelimle tekrar yeraltına kaymasından korkuyor. İhvan’ın Mursi’de takılı kalmayıp yeni biriyle parti olarak yoluna devam etmesi ve sonraki seçime hazırlanması gerektiğini söylüyor. Adaviyye’de bir hattatın kartona “Sisi anayasayı iptal edince mezarlarımızı Adaviyye’ye kazdık” diye nakşetmesinde olduğu gibi mitinglerde öne çıkan şehadet vurgusunun İhvan’ın yönelimini nasıl etkileyeceğine dair kaygı var. Silahlar çok uzakta değil. Eski bir İhvan üyesinin dediği şu: “Adaviyye’de evinde silah olan çok kişi var. İhvan üyesi değiller ama darbeyi Müslümanlara yapılmış sayıyorlar.” Bu da endişe için yeterli. Kanalları kapatılan bazı Selefi grupların da baskılar sürerse İhvan’la güçbirliğine gitmesi olası. Gidişatın çığrından çıkmasına karşı tek teselli İhvan’ın pazarlığa açık olması!

Ezher-Kilise ortaklığı

İhvan’ın mağduriyet psikolojisiyle İslamcılar arasında toplumsal desteğini toparlayabileceği düşünülüyor. Ama beri tarafta gerek kurumlarda gerek Mübarek sonrası İhvan’ı merkez olmaya zorlayan toplumun diğer katmanlarında örgütü dışlayıp liderlerini şeytanileştirme eğilimi ciddi boyutta. Mesela önceki gün Tahrir’in sıradışı konukları vardı. İhvan’a karşı ordu yanında yer alan Kilise ile Ezher birlikte boy gösterdi. Arkalarındaki posterde şu üçlü vardı: Kipti Papazı, Ezher Şeyhi ve Sisi. Üçlü görüntü Sisi darbeyi açıklarken de vardı.

Kilise temsilcisi papaza sordum:

- Neden buradasınız?

- Bir olduğumuzu gösterip halka desteğimizi ifade etmek için geldik. Bizim Müslümanlarla sorunumuz yok.

- Sizi Mursi’ye açıkça bu kadar cephe almaya iten ne?

- Daha önce İhvan-ı Müslimin’in sorunu devletleydi, şimdi ise halkla. İhvan toplumu böldü.

- Peki neden benzer tepkiyi Mübarek’e göstermiyordunuz?

- Her şey değişiyor biz de sesimizin duyulmasını istiyoruz.

El Ezher temsilcisi de “Birlikteliğimizi göstermek için geldik” mesajı verdi. El Ezher’in eskiden de İhvan’la sorunları vardı. İhvan da El Ezher’i daima devletin dinini temsille suçladı.

İhvan’la yaşanan bölünme uzunca süre etki gösterebilir.

Aileler bölündü

Bölünmüşlüğü şahsında temsil edenlerden biri Ekonomik ve Sosyal Haklar Merkezi’nden Muhammed Adil. İhvan için çalışmış, şimdilerde 6 Nisan Hareketi öncülerinden: “Ailem İhvancı. Yarısı Mursi’yi desteklerken yarısı karşı çıkar oldu. Ben de Mursi’ye oy verdim. 30 Haziran’da isyan edenlerin çoğu Mursi’ye oy verdi.” Mübarek’le gidenlerin askerin gölgesinde gücü tekrar ele geçirmesi riski Adil için de kaygı kaynağı. 6 Nisan’ın bünyesine eski rejim destekçilerini almadığını ama Temerrüd’ün buna açık olduğunu, daha da önemlisi meydanların hiçbir hareketin tekelinde olmadığını söylüyor. Sonuç olarak muhalefet Mursi’den kurtuldu ama ülkenin ‘İhvan’ diye bir sorunu oldu. Muhalefet artık hem İhvan’ın hakları için hem de Mübarek’le gidenlerin tekrar dönme hamleleri karşısında sınav verecek. Zor sınav.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89