• BIST 79.433
 • Altın 125,710
 • Dolar 3,0740
 • Euro 3,3468
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 22 °C
 • Berlin 18 °C

Mısır'dan herkes nasibini alacak

Cengiz Çandar

Abdullah Gül, dün Tahran'a uçarken ziyaretinin ilginç bir döneme denk geldiğine dikkat çekti: "Mısır'dan herkes kıssadan hisse çıkaracak."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dört günlük İran ziyaretinin ilk ayağında Tahran’a uçarken, beraberin-deki altı gazeteciye Mısır’daki gelişmeler ve yeni mahkemeler kurulmasını onaylamasına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

İran ziyaretinin çok ilginç bir döneme denk geldiğine dikkati çekerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı, sözü hemen Mısır’a getirdi ve Ankara’dan ayrılmadan önce basın toplantısında bu konuda açıklama yaptığını belirtmekle birlikte, açılarak, Mısır’da varılan sonuç konusundaki duygularını paylaştı.

Abdullah Gül, Mısır’la birlikte ‘Ortadoğu’nun en derin geçiş sürecinden geçiyor’ olduğunu vurgulayarak, Mısır’daki gelişmelerden ‘herkesin nasibini alacağını’ ve ‘kıssadan hisse çıkaracağını’ özellikle ifade etti.

“Kıssadan hisseyi herkes alacak” sözlerini açan Cumhurbaşkanı Gül’ün daha sonra neler söylediğini, danışmanlarının uyarısı üzerine ‘İran ziyareti sonrasına bırakmak’ üzerinde anlaştık.

Abdullah Gül, Mısır’daki devrimi “Mısır halkının onuru zedelenmişti. Mısır büyük bir ülkedir, derin bir medeniyettir. Uluslararası platformdaki yeri bu değildi” sözleriyle açıkladı ve Mısır ordusunun ‘kardeş kanı dökülmesini önlemekle büyük bir katkı yaptığına’ işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Şimdi geçiş dönemi. Düzgün bir anayasa, hızlı ama özgür ve adil bir seçim yapılması gerekiyor. Mısır’da halk ve devletin bu geçiş döneminden güçlü çıkması gerekiyor. Halk güçlü de olsa, sistem çürük ise, çürük sistemle olmuyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin Mısır’ın geçiş döneminde bir rolü olabilir mi?” sorusuna ise, gülümseyerek “Türkiye’nin bir ilham kaynağı olduğu yazılıyor ve söyleniyor” karşılığını verdi.

200 bin ceza dosyası

İran ziyaretine başlamadan önce, Yargıtay ve Danıştay’ın yükünü hafifletecek yeni mahkemeler kurulmasına ilişkin düzenlemeyi onayladığının hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığında çok güçlü bir hukuk bürosu bulunduğunu, yeni mahkemeler kurulması konusunu hukuk bürosuna incelettirdiği ve orada yapılan değerlendirme sonucu, yeni düzenlemeye onay verdiğini bildirerek, “Avrupa ülkelerinde yüksek yargının elindeki dosyaların toplamı Türkiye’dekinin yarısı etmiyor. Şu anda zamanaşımına girmek üzere olan 25 bin dosya var. Önümüzdeki bir-iki yıl içinde bu sayı sadece ceza dosyalarında 200 bine çıkacak. Bu durum, yapanın yanına kâr kalması demek. Daha geçen gün İzmir’de genç kızın kafasını testereyle kesen kişi serbest bırakıldı” dedi.

Abdullah Gül, 1980’de bir siyasi cinayete giden DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler cinayetinin failinin bu yüzden serbest kaldığını hatırlattı ve böyle bir durum “modern bir devlette kabul edilemez” diye ekledi.

Yüksek yargının önündeki dosya yükünün davalarda zaman aşımı tehlikesi içermesinin yanı sıra tutukluluk süresinin uzamasına da yol açtığını ve 10 yıllık tutukluluk süresinin dolması üzerine Hizbullah sanıklarının serbest kaldığına değindi. Bu olumsuzlar nedeniyle Yargıtay’a da çok suç bulmamak gerektiğini ifade etti. Ancak, Hizbullah sanıklarının serbest bırakılması üzerine, kamuoyu baskısıyla Yargıtay’ın apar topar karar vermesinin de garip olduğunu belirterek, “Yüksek yargı bazı kaygılarında haklı olabilir ama mevcut manzaranın yol açtığı adaletsizliği ve olumsuzlukları göz ardı edemezdim” dedi.

Bürokratik ambargo

Gül, ilk kez Tahran dışında, Isfahan ve Azerbaycan’ın merkezi Tebriz’i de kapsayacak olan İran ziyaretinin, Türk Dışişleri’nce “protokoler bir gezi” olarak tanımlanmasına katılmayan bir dil kullandı ve İran’la ele alınması gereken birçok sorunun ve pürüzlerin bulunduğunu anlattı.

Türkiye ile İran arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için büyük bir potansiyel bulunduğunu bildiren Abdullah Gül, İran’daki bürokratik engellerin bu potansiyelin önünde durduğunu ifade ederek, “İranlılara, Amerikan ambargosuna gerek yok; İran’ın bürokratik ambargosu yeter” mesajını, daha İran’a ayak basmadan İran yetkililerine iletti.Türkiye’nin İran’dan petrol ve gaz alımında bazı pürüzler bulunduğunu belirterek bu ziyaretinde bunların aşılması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin yılda 10 milyar doları bulduğunu ama Türkiye’nin açık verdiğini vurguladı, bu açığın kapatılması gerektiğini söyledi.

Batı’ya mesaj

Cumhurbaşkanı, kalabalık bir heyetle başlattığı ziyaretin İran’a ambargo nedeniyle Batı ülkelerinde tepki çekmesi ihtimaline ilişkinse, “Bazı Avrupa ülkelerinin İran ile bizden çok daha fazla ekonomik ve ticari ilişkisi var. Onlara ‘Kraldan fazla kralcı olmanın gereği yok diyoruz” sözleriyle, bu gibi tepkilerden etkilenmeyeceğini ortaya koydu.

25211Cumhurbaşkanı Gül, bugün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedi-nejad ile ikili görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyecek. Gül, Ahmedinejad’dan gayrı İran Meclis Başkanı Ali Larijani ve en önemlisi İran’ın bir numaralı şahsiyeti “Rehber” Ali Khamanei ile de görüşecek.

Tahran’daki temaslarından sonra, Abdullah Gül, Tahran dışında İran’ın önemli merkezlerini ziyaret edecek ilk Türkiye cumhurbaşkanı olacak, İran kültürünün gözbebeği Isfahan kentinden sonra, İran’ın ‘Türk merkezi’ olarak bilinen Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi Tebriz’e de gittikten sonra, çarşamba günü Ankara’ya dönecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Tahran’a getiren Airbus tipi büyük uçak, resmi heyet, bir grup akademisyen ve altı basın mensubu dışında ağzına kadar Türk iş adamlarıyla doluydu ve bu yönüyle Gül’ün ziyareti son yıllarda Türkiye’den İran’a yapılmış en büyük ve en kalabalık ziyaret olma niteliğini kazandı.

‘Zoraki Kral’ı nasıl izledim?

Abdullah Gül, Türkiye’de henüz gösterime girmeyen ‘Zoraki Kral’ adlı filmi izleyip Twitter’da yazdığı yorumun ardından,“Korsan film mi izliyor?” eleştirilerini de yanıtladı. Gül, kendisine bazen danışmanlarınca seçme film ve kitaplar verildiğini belirterek “Yasal olmayan bir film zaten bana verilmez” dedi. Filmin Gül’e Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü aracılığıyla yollandığı öğrenildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89