• BIST 116.195
 • Altın 165,525
 • Dolar 3,9336
 • Euro 4,8284
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 3 °C

Millet, iktidarına sahip çıkar

Yalçın Akdoğan

AK Parti’ye karşı başlatılan karalama kampanyasına karşı bazı sivil toplum örgütlerinin verdiği gazete ilanı aslında çok büyük bir toplum kesiminin hissiyatını yansıtıyor. Bu irade, 27 Nisan bildirisinden sonra da, darbeci ve vesayetçi anlayışın her türlü girişiminden sonra da kendisini göstermişti.Hak, hukuk ve adalet için çok büyük bir mücadele verenAK Parti, milletin iradesini her türlü vesayetçi anlayışa karşı yüksekte tutmaya çalıştığı için milletin takdirine ve sevgisine mazhar oldu. Aziz milletimiz kendisi için siyasi mücadele veren evlatlarına hep sahip çıktı, bundan sonra da sahip çıkacaktır.

AK Parti’yi muhafazakar kesime karşı komploların içindeymiş gibi göstermeye ve karalamaya çalışan anlayışın anlamadığı husus, AK Parti’nin bu milletin gönlünde yer tuttuğu ve bütün bu grupların, cemaatlerin ve toplum kesimlerinin kendisi için mücadele veren bu siyasi yapıyı el üstünde tutmaya devam edeceğidir. Hiçbir manipülasyon, dezenformasyon, yanlış bilgilendirme ve çarpıtma orta yerde duran gerçeği değiştiremez. Birilerinin psikolojik harekat operasyonlarıyla, algı oyunlarıyla AK Parti’nin gönüllerdeki konumu sarsılamaz.

Bilgi kırıntıları üzerine kurgulanmak istenen senaryolar ma’şeri vicdanda en ufak bir olumlu karşılık bulamaz.

Milli İrade Platformu adıyla bir araya gelen muhafazakar kesimin sivil toplum kuruluşları gazetelere bir ilan vererek hükümete karşı oynanan oyuna dikkat çektiler. Hak-İş, Memur-Sen, Türkiye Yazarlar Birliği, MÜSİAD, İHH, Muradiye Kültür Vakfı’nın da aralarında bulunduğu 97 kuruluş ve dernek, 11 yıldır başarıyla görev yapan Başbakanın, sanki bir takım oluşumlara, dini gruplara karşıymış gibi gösterilmesinden rahatsızlık duyduklarını vurguladılar. AHDE VEFA ilanı olarak adlandırılan ilanda şunlar söylendi: “Hakkı teslim, ahde vefa ve takdir yüceliktir. Biz aşağıda imzası olanlar, milli iradenin gücüne yürekten inanıyor, her meselenin milletin arzusu istikametinde, meşruiyet dairesinde çözümünü savunuyoruz. Türkiye’nin her meselesi kendi mecrasında tartışılmalı, gayrimeşru zeminlere çekilmemelidir. Milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmamalı, yeni vesayetler tesis edilmemeli, şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatler milletin, ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçmemelidir.”

Bu ilanın hükümetin yönlendirmesi ve baskısıyla yayınlandığını söylemek bütün bu oluşumlara ve temsil ettikleri yüzbinlerce kişiye saygısızlıktır. Başka ilanlar çok saygın görülürken, bu ilanın küçümsenmesi ve tahkir edilmesi çok ayıptır.

Ayrıca bazı şahısların bu ilanla bizi ilişkilendirmesi de hem komiktik, hem çocukçadır. Bu metinle bizim hiçbir ilgimiz yoktur, ama kim yazdıysa Allah gayretini artırsın, yüreğine sağlık deriz. Elbette bu camia bizim kardeşlerimizdir, dostlarımızdır ve hak-hukuk için birlikte mücadele verdiğimiz insanlardır. Onların iradesi de herkes kadar muteberdir, saygındır ve değerlidir. Hakikatin sesini kimsenin susturması veya gölgelemeye kalkması mümkün değildir. Bu tür operasyonları yapanların eskiden beri anlamadığı halksız bir şey yapılamayacağıdır.

Ayrıca fişlemeden ve dinlemeden güya dert yanan kişilerin sanki bizim alıp verdiğimiz her nefesi biliyormuş edasıyla konuşmaları büyük talihsizliktir. Bunun adı gazetecilik olamaz. Cinciler ve müneccimler, ancak bu kadar boş konuşabilirler. Özel ortamlarda olup bitenlere atıf yapan ve kişilere gözdağı vermeye çalışan bir anlayış gazetecilik değil tetikçilik olarak görülebilir.

Son dönemde böyle bir moda başladı. Kim farklı bir söylem içine girse hemen bireysel olarak hedef alınıyor, twitter üzerinden korkutulmaya çalışılıyor. Yalan bilgilere cevap yetiştirmek, hakaretlere tahammül etmek mümkün değil. Adeta bir korku atmosferi oluşturularak insanlar susturulmaya ve güdülmeye çalışılıyor. Hem de bunu hükümeti otoriter olmakla, herkesi susturmakla ve cemaatleri fişlemekle suçlayan sorunlu zihniyet yapıyor.

Son gelişmelerden büyük rahatsızlık duyan ve demokratik tepkisini yansıtan tüm cemaatlerden, vakıflardan ve sivil toplum örgütlerinden Allah razı olsun. Elbette bu aziz millet kendisi için mücadele eden evlatlarına sahip çıkacaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89