• BIST 82.363
 • Altın 147,033
 • Dolar 3,7764
 • Euro 4,0385
 • İstanbul 8 °C
 • Diyarbakır -1 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir 8 °C
 • Berlin -7 °C

Maneviyat önderleri ve Fatih’in Heron’ları

Ümit Kıvanç

Bugünkü sınavda iki okuma parçamız ve onlara bağlı sorular var. Acele etmeden, iyi düşünerek cevaplayınız.

OKUMA PARÇASI 1

...Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethetmek için kuşatmayı sürdürürken, bir yandan da toplarla surları dövüyormuş. Ancak top güllelerinin yeterince etkili olmadığı görünce, olayın manevi boyutunun olabileceğini düşünmüş. Ve ... şefkati ağır basan, ‘Cibali Baba’ isimli bir evliyanın, ‘Allah’ım gavurcuklarımı koru’ diye bu gülleleri tuttuğu sonucuna varmış. Maneviyat önderlerini duaya davet edip, Cibali Baba’nın manevi gücünün ötesine geçmeyi başarınca, gülleler surları yıkmaya başlamış. Bizim uçaklarımızın bombaladığı insanların önemli bir bölümü de bu ülkenin nüfus kağıdını taşıyor. Diyarbakır’daki, Şırnak’taki, Hakkari’deki annelerin, babaların çocukları. Ama onlar o dağlara, çiçek yetiştirmeye çıkmadı. Terör marjinalleşmeden Kürt sorununun çözümü konusunda ilerleme sağlamanın mümkün olmadığı ortaya çıktı. PKK ile yürütülen müzakerelerde çok önemli ilerlemelerin sağlandığını biliyoruz... Ama görüldü ki, örgüt ... bu süreci sabote edebiliyor... O nedenle Cibali Babalık yapmanın anlamı yok...

SORU 1 -
Aşağıdakilerden hangisi metnin ana fikrini özetlemektedir:

a.) Cibali Baba gavurcukları koruyordu, çünkü onlar surların ardında çiçek yetiştiriyorlardı.

b.) Çiçek yetiştirmeyen Bizanslı dağa çıkmamalıdır.

c.) Bizanslılar da Osmanlı nüfus kağıdı taşıyordu.

d.) Cibali Baba gavurcuklara kıyamıyordu, Fatih de Cibali Baba’ya kıyamıyordu, maneviyat önderleri alayını benzetti.

e.) Fatih’in güllelerinin Hakkarili anne-babaların çocuklarını öldürmesi için maneviyat önderlerine ihtiyaç vardır.

SORU 2 -
“Bizim uçaklarımızın bombaladığı insanlar” deyişiyle yazar hangi söz sanatını kullanmıştır:

a.) Tecahül-i ârif.

b.) Hüsnü tâlil.

c.) Tenasüp.

d.) İtiraf-ı bî edep.

e.) Münasebetsizlik.

***

OKUMA PARÇASI 2

... Heronların görüntüleri üç merkezde aktarılıyor... Batman’daki yer istasyonlarına indirilen görüntüler 3 yerde değerlendiriliyor... ABD ile anlaşmamız gereği Predatörler aracılığıyla da görüntü elde etme imkânına sahibiz. Ama asıl Predatörler bize devredildiği takdirde, Kandil üzerindeki hakimiyetimiz artacak. Hava operasyonlarında bu kez Heronlar ve Predatörlerden de yararlanıyoruz. İnsana dayalı istihbarat ve İnsansız Hava Araçları nedeniyle tespit edilen terörist hareketlenmeleri, koordinatları netleştirilince imha ediliyor. Yani önce istihbarat alınıyor, sonra koordinatları tespit edildikten sonra hedefler vuruluyor.

F-16 uçaklarının attığı füzelerin isabet oranlarının yükseltilmesi için de bir çalışma yapıldı. Yerine göre Heron ya da Predatör uçaklarının, lazerle tespit ettiği hedefe F-16’lardan güdümlü füzeler fırlatılıyor.

Bizim karadan karaya ya da havadan karaya füze sistemlerimiz gelişmiş değil. Ancak F-16’ların taşıdığı füzeler için bu sistemin geliştirildiğini öğreniyoruz. Heron ya da Predatör işaretliyor, F-16’lar vuruyor. Predatörler bize intikal ettiği taktirde bu sistem daha güvenli işleyecek... Çünkü ... Predatörler ... uydu sistemi aracılığıyla sevk ve idare ediliyor. Kanada'dan oturup, Afganistan'daki Predatörü yönetiyorlar. Ayrıca Predatörlere silah monte etmek ve teröristlerin görüntülerini yüklemek mümkün. Heronlara göre daha yüksek irtifada uçabildikleri için, seslerinin duyulması gibi bir tehlike de söz konusu değil... Diyarbakır’dan kumanda edilen silahlı Predatörle Kandil’den hareket eden terörist birliği imha etmeyi ve kaçakçı karakolları ile koruyacağımızı düşündüğümüz Bestler-Dereler bölgesini, Kandil’i Zeplin sistemiyle 24 saat dinleyip, gözetleyen bir ‘Büyük kulak- Büyük göz’ sistemine geçmeye çalışıyoruz...”

SORU 1 -
Zeplin sisteminin özelliklerini sıralayınız.

SORU 2 - Kanada’dan 06.15’te kalkan bir Predatör ile Afganistan’dan 07.30’da fırlatılan bir Heron Kandil üzerinde saat 13.30’da karşılaşırlarsa ortalama hızları kaç km/saat olmalıdır, hesaplayınız.

SORU 3 - “İnsana dayalı istihbarat”, “insansız hava araçları” ve “uçaklarımızın bombaladığı insanlar” deyimlerinde “insan” kavramının anlamlarını ayrı ayrı açıklayınız.

SORU 4 - Her iki okuma parçasını kaleme alan yazarın mesleği ve çalıştığı kurum aşağıdakilerden hangisidir:

a.) Kurmay yüzbaşı, Güneydoğu Taktik Hava Üssü,

b.) Hava Kurmay albay, Genelkurmay Plan ve Harekât Daire Başkanlığı,

c.) Jandarma Korgeneral, İstihbarat ve Terörle Mücadele Dairesi,

d.) Satış temsilcisi, Predatör imalatçısı firma,

d.) Köşe yazarı, hükümet yanlısı gazete.

KAYNAK:
Abdülkadir Selvi, “Heronlar işaretliyor, F-16’lar vuruyor”, Yeni Şafak, 13.10.2011

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89