• BIST 97.717
 • Altın 143,837
 • Dolar 3,5683
 • Euro 3,9936
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 8 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 11 °C

Mahkeme, 'Bırakın şu gazetecilik işlerini' diyor

Yavuz Baydar

Bu kısır döngü bu ülkede bir kuşaktan öbürüne atlaya zıplaya devam edecek.

Sistem, tepeden tırnağa bozuk haliyle kayış ata ata, yağ yaka yaka ve sorun üstüne sorun bindire bindire çalışıyor.

Esas sorun ondan müşteki ve bizar olanların bir kısmının 'kendine demokratlığı'nda, bir başka kısmının fırsatçılığında, bir diğer kısmının da idrak yetersizliğinde.

Daha geçenlerde Balyoz Ergenekon kararlarını 'işte adaletin zaferi' diye alkışlayan, faili meçhul davalarının beraatlerle sonuçlanmasına 'sessiz destek' sunan bazı zevat, Can Dündar ve Erdem Gül'e verilen hapis cezası karşısında pek bir ‘şok'ta…

Ne oldu?

Böyle yargı olur mu?

Peki, bin yıldır su kaynatıp duran bir hukuk sisteminde siz hangi kritere bakarak filanca davada adaletin yerini bulduğunu, ötekilerde bulmadığını iddia edebiliyorsunuz?

Bu kriterleri bize anlatsanız da bilsek.

Ha, bir de, Başbuğ'un tespitiyle, ‘17-25 Aralık darbe girişimi'ydi değil mi?

***

Bir kısmı beton kafalı olmakta ısrar eden bu 'kendine demokrat' kesim istediği kadar saklasın, Türkiye'deki çekirdek mesele ayan beyan ortadadır:

Bir vesayet düzeni eskisinden aldığı feyz ve ona ait asli unsurların transferiyle bir 'İslami-Milliyetçi' neo-vesayet sistemine dönüşürken; yargının araçsallığını, köhne ama kullanışlı yapısı ve zihniyet halini aynen korumaya özen göstermiştir.

İfade ve medya özgürlüğü, eskisi gibi yeni vesayet sisteminin de baş düşmanıdır, öyle kalacak, öyle kalması için herşey yapılacaktır.

Yani, esas mesele yargının, uluslararası anlaşmalara saygılı, tarafsız ve bağımsız olmasına asla müsaade edilmemiş ve edilmeyecek olmasıdır.

Anayasa'mızın 90'ıncı maddesiymiş, AİHM içtihadıymış, hukukun üstünlüğüymüş, hepsi palavradır.

Mahkemeler, iktidar odakları tarafından asla rahat bırakılmayacaktır bu ülkede.

Yargı iktidarın uydusu olarak etrafında dönerken, özgürlüklerle ve hak ihlalleriyle ilgili kararlarını nihai aşamada hep siyasi konjonktür belirleyecektir.

***

O yüzden bir yandan Ergenekon, Balyoz türü kararlara tezahürat yapıp, Dündar-Gül kararı gibi kararlara şaşalamış, üzülüyormuş gibi yapmayın.

Bu ülkede birçok devlet köşesinden uç verip yayılmış muazzam bir çürüme var, bırakın hiç değilse insanlara onu anlatma imkanı olsun.

Bunu anlatacak olan medyanın boğazlanmasına bön bön bakıp, içten pazarlıklarla sessiz kalmayın.

Dündar ve Gül'e bir haberi yayınladıkları için verilen hapis cezası kararı, karşı karşıya kaldığı töhmet karşısında kendi içinde de ciddi sarsıntılar, gelgitler, rahatsızlıklar yaşayan bir yargıyı yansıtıyor.

İki gazetecinin avukatlarından Tora Pekin, dün, mahkemenin üzerinde ağır bir siyasi baskı olduğunu öne sürüyor ve şunu söylüyordu: "Aksi takdirde hukuki olarak ortada Anayasa Mahkemesi'nin kararı dururken, hapis cezası verilmesi mümkün değildi. Bu süreçte gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerekse Adalet Bakanı'nın Dündar ve Gül'ü toplum gözünde suçlu konumuna düşüren açıklamaları birincil derecede etkili oldu."

Ne demişti AYM?

''Basın özgürlüğü demokratik çoğulculuğun sağlanabilmesi açısından halkın haber ve fikirlere ulaşma özgürlüğüyle de doğrudan ilgilidir. Özellikle halkın kamuyu ilgilendiren tartışmalar kapsamındaki haber ve fikirlere ulaşmasına imkân tanınarak bu tür tartışmalara katılımının sağlanması demokratik çoğulcululuk için vazgeçilmez niteliktedir.''

Derse desin.

***

En önemlisi şudur:

Zaten bir kısmı hapsi boylamış, daha büyük bir kısmı mahkemelik olmuş bir meslek erbabı üzerinde, Dündar-Gül kararıyla kocaman bir sopa sallandırılmakta, 'yapmayın' denmektedir.

'Gazetecilik yapmayın!'

Oysa, avukat Fikret İlkiz'in duruşmada dediği gibi, “Devlet sırrı kavramının ne olduğuna ilişkin kanun yok. Kanun yoksa suç da yoktur.”

Gazetecilik suç değildir ve Türkiye'de cesur, dürüst gazeteciler gazetecilik yapmaya devam edecektir.

Yargının hali ne olursa olsun.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89