• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 23 °C

Lübnan aynasından Türkiye: Ne kadar 'bölgesel güç?

Cengiz Çandar

Türkiye, geçmişle kıyaslanmayacak kadar Ortadoğu'da bir 'güç profili' çiziyor ama sandığımız ve dış dünyaya sunduğumuz kadar, Ortadoğu'da bir 'düzen kurucu' güç değilmiş meğer.

Geçen gün (salı) Strasbourg’da Gül’ün Avrupa Konseyi’ndeki konuşmasından az sonra koridorların birinde kendisiyle burun buruna geldim. Yanında Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreteri Norveçli siyaset adamı (Nobel Komitesi Başkanı, eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı) Thornbjörn Jagland ile yürüyordu. Jagland’ın solunda da Ahmet Davutoğlu.

Davutoğlu, beni görür görmez, ‘müjde’ verircesine gülümseyerek haberi iletti: “Lübnan’da hükümet tamam. Necip Mikati, başbakan oldu!” En sağda ben, solumda Gül, onun solunda Jagland, en solda Davutoğlu, bir yandan yürüyoruz, bir yandan Davutoğlu ile ben, hararetli bir Lübnan konuşmasına dalmış haldeyiz.

Davutoğlu’nu görür görmez, el sıkışmak için en sola elimi uzattığımdan Gül ve Jagland’ı yatay kesmiş oldum, ardından kırdığım potu düzeltmek için Jagland’a da elimi uzattım.

Norveçli devlet adamı, hararetli sohbete dalmış olan bizleri süzünce, Davutoğlu açıklama ihtiyacı duydu, beni işaret ederek, sağ olsun, “Ortadoğu uzmanıdır” diye bir tanımlamada bulundu. Gül’ü o tanım kesmedi anlaşılan, “Sadece Ortadoğu değil, birçok konuda” diyerek –o da sağ olsun- tanımı biraz genişletti.

Jagland daha da hayret ifadeleriyle bizi süzerken Davutoğlu’na Mikati ismini duyunca, alaylı bir vurguyla “Suriye’nin adamı” dedim, Davutoğlu da kinayeli biçimde, “Suriye askerleri, onun döneminde terk etmişti Lübnan’ı” karşılığında bulundu Mikati ismine ‘kefil’ olduğu izlenimini vererek. “Suriye askerlerinin Lübnan’ı terk etmesiyle Mikati’nin başbakanlığının hiçbir ilgisi bulunmadığını tabii ki biliyorsunuz” diyerek ‘hareket halindeki sohbetimizi’ sürdürdüm.

Cunblat’tan Mikati’ye ortak payda: Suriye

Davutoğlu, Necip Mikati’nin 128 kişilik Lübnan parlamentosunda 68 sandalyeyi garanti ettiğini, dolayısıyla arkasının sağlam olduğunu söyledi. Gülümseyerek, “Sizin ahbap sayesinde” diye de ekledi. ‘Benim ahbap’tan kasıt, özellikle son bir yıl içinde çok sık görüştüğüm Dürzi lider Velid Cunblat. “Biliyorum” dedim, “O ta bir yılı aşkın bir süredir pozisyon değiştirdi ve Suriye ile köprülerini yeniden kurdu. Dolayısıyla Hizbullah’ın kabul ettiği Mikati ile eski yakın müttefiki Hariri arasındaki tercihi Mikati’den yana yapmasında benim için bilmediğim ya da şaşırtıcı bir yan yok.”

Ortadoğu’da rüzgârların ne yönde estiğini, yeni denge oluşumlarının ne olduğunu, Velid Cunblat’ın değişen tavırlarına bakarak da anlayabilmek mümkün.

Mikati, 2005’te Refik Hariri’nin öldürülmesinden sonra patlayan ve Suriye’nin askerlerini Lübnan topraklarından çekmesine varan ‘Lübnan İntifadası’nın başarıya ulaşmasından babasının yerini alan Saad Hariri’nin başını çektiği ‘14 Mart Hareketi’nin seçimleri kazanmasına kadar süren ‘geçiş dönemi’nde başbakanlık yapmıştı.

Telekomünikasyon alanındaki yatırımlarıyla mültimilyarder, Trabluslu ve siyaseten Suriye denetiminde bir işadamı-politikacı. Hariri kadar olmasa bile S. Arabistan’la da ilişkileri mevcut. Suudilerin, onun Lübnan’da hükümet kurmasını üstü kapalı kabulleri, İran-Suriye-Hizbullah ekseninin öncelikli adayı olan Ömer Karami’ye oranla, Mikati’yi tercih etmelerinden kaynaklanıyor. Suudilere göre Lübnan’da “İran olacağına, Suriye’nin adamı bir başbakan olması, şu dönem ehven-i şer...” Mikati’nin Sünni olması, Lübnan’da durumu dengelemiş olmuyor. Sünnilerin yüzde 70-80’i Hariri ile birlikte. Tıpkı, Irak’ta İyad Allavi’nin ‘Sünnilerin Şiisi’ olması gibi, Mikati de Lübnan’da ‘Şiilerin Sünnisi’ sayılanlardan. Sünnileri siyaseten temsili söz konusu değil.

Lübnan’daki sonuçlar

Bu nedenle Necip Mikati’nin başbakan olarak atanmasına gelip dayanan süreç, şu sonuçları yansıtmış oldu:

1. Uluslararası ve bölgesel güç çekişmelerinin bir sahnesi olan Lübnan’da İran-Suriye ekseni (Hizbullah aracılığıyla) ağır bastı ve ABD, Fransa, S. Arabistan ve belli ölçülerde Türkiye’nin arkaladığı Hariri hükümetini uzaklaştırarak kendi eksenlerinin ağır bastığı Mikati hükümetini işbaşına getirdiler. (Lübnan’da başbakanın Sünni olması zorunluluğu var).

2. Lübnan’daki gelişmeler, Türkiye’nin Ortadoğu’daki etki gücünün sınırlarını belirlemesi bakımından da ilginç oldu. Bölgenin en önemli ‘siyasi laboratuvarı’ sayılan Lübnan’da esas olarak Suriye-S. Arabistan’ın daha ağırlıklı bölgesel aktörler sayıldığı, ‘bölgesel güçler’ arasında ise İran’ın Türkiye’ye daha ağır bastığının ipuçları göründü.

3. Mikati hükümetinin ömrünün ne kadar olacağı belli değil. Lübnan’da sonuçlarını tüm bölgeye yansıtacak, bir ‘Sünni-Şii çatışması potansiyeli’ son gelişmelerden sonra daha belirgin bir hal aldı.

Elbette, Lübnan’daki gelişmelerin mevcut sonuçlara dönüşmesi,

1. ABD nüfuzunun Ortadoğu’da zayıflamasının;

2. Bölgenin geleneksel Sünni güç merkezlerinin –Mısır ve S.Arabistan- çok büyük ölçüde güç yitirmesinin somut ürünleri.

‘Düzen kurucu’ güç mü?

Mısır’daki Hüsnü Mübarek’in 32 yıllık diktatörlüğüne karşı, gençliğin ayağa kalkması, bir ‘rejim değişikliği’ne giderse, Mısır’ın ‘Sünni güç merkezi’ olarak geri dönüşünün başlangıcı olabilir. (Bu, apayrı bir konu).

Fakat, göründüğü kadarıyla biz Türkler açısından, pek hoşumuza gitmeyecek bir görüntü daha var:

Türkiye, geçmişle kıyaslanmayacak kadar Ortadoğu’da bir ‘güç profili’ çizmekle birlikte, sandığımız ve kendi iç dünyamıza ve dış dünyaya sunduğumuz kadar, Ortadoğu’da bir ‘düzen kurucu’ güç değilmiş meğerse.

Tunus’tan Lübnan’a, Lübnan’dan Mısır’a görünen bu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89