• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 28 °C

Libya'nın 'Sisi'si mi Amerikan trolü mü?

Fehim Taştekin

AFP’nin 14 Mayıs’ta geçtiği haber şuydu: “ABD ordusu İspanya’daki deniz piyadesi timini Libya’da ABD elçiliğinin tehdit altına girmesi halinde önleyici bir adım olarak İtalya’nın güneyine gönderdi.” 200 kişilik acil müdahale timi 2012’de ABD elçisinin öldürüldüğü Bingazi Konsolosluğu’na baskın sonrası oluşturulmuştu. Tim Sicilya’ya ulaştıktan 2 gün sonra, tart edilmiş General Halife Haftar helikopter ve uçaklarla Bingazi’de ABD’nin terör örgütü listesindeki Ensar el Şeria, orduya entegre edilmiş İslamcı milis ‘Rafallah el Sahati’ ve ‘17 Şubat Tugayı’nın üslerine saldırdı. Haftar’ın adamları 18 Mayıs’ta da Trablus’ta meclis binasını bastı. Demek ki ABD haberdardı, belki eyvallahı da vardı.

ABD, Bingazi’de yediği darbe sonrası Libya’ya farklı bakıyor ve odaklandığı şey otorite boşluğunu dolduran Kaidevari örgütler. Haliyle Haftar İslamcılara savaş açıyorsa ABD ile bağlantısını sorgulamak doğal. Ne de olsa Haftar, 2011’de isyan çıkınca ABD’den paraşütle devrim cangılının ortasına indirilmiş elverişli bir işbirlikçi! 1978’de Çad’ı işgal eden Libya ordusunun komutanıydı. Yenilip esir düştüğünde Kaddafi’nin hışmına uğrayacağı için Libya’ya dönmek yerine Libya Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne katıldı ve CIA ile işbirliği yapıp ABD’ye sürgüne gitti. CIA’in Libya’nın sırlarına ulaşmasında değerli katkıları olduğu söylenir. 2011’de vakti geldiğinde de Libya sahnesine sürüldü. 1969’da Kral İdris’e karşı darbede yan yana durduğu Kaddafi’yi linçle ortadan kaldıran isyanın liderlerinden biri oldu. Ama her ‘harici’ gibi o da açılan yeni sayfada ancak dipnot olabildi. En azından nasibine genelkurmay başkanlığı koltuğu düşer (hatta düştü) sanıyorduk ama tuhaf bir şekilde açıkta kaldı. Şimdi orduyla resmi bağı olmayan ‘Libya Ulusal Ordusu’nu kurduğunu ilan edip yeniden sahneye çıktı. Ve albenili bir gerekçesi var: “Terörle savaş”. O terör kendi eserleri değilmiş gibi…

Laik-İslamcı çatışması

Şubatta Müslüman Kardeşler’le (İhvan) bağlantılı Adalet ve İnşa Partisi’nin etkili oldu Milli Genel Kongre’ye (MGK) verdiği ve karşılıksız çıkan ihtar yüzünden madara olan Haftar, ikinci denemede payandalarını güçlendirmiş gözüküyor. Zira Tebruk Hava Üssü dahil ordudan kendisine katılan birlikler var. İslamcılara göre Haftar, yeni hükümeti protesto eden laik kanadı arkasına alıp Libya’nın Sisi’si olmak istiyor. Manzara-i umumiye öylesine tuhaf ki bu tür kalkışmalar şaşırtıcı değil.

Kaddafi kâh petrolden nemalandırarak, kâh makam mevki vererek, kâh dişini göstererek aşiretlerin sadakatlerini satın almış ve bir düzen kurmuştu. Kurumsal yapı olmadığından ne devlet devlete, ne ordu orduya, ne meclis meclise, ne hükümet hükümete benziyor.NATO-Körfez destekli isyan sırasında silahlanmış ve sayıları 1700’ü bulan milis güçlerinin her biri bir yerde kendi derebeyliğini kurmakla meşgul. Aşiretler de öyle.

Kim kimden yana?

Maaşını hükümetten alan El Ka’ka ve El Savaik gibi ‘laik’ milisler hükümete karşı. Meclis binası, şubatta görev süresi dolan MGK ve geçici hükümetin feshini isteyen bu iki örgütün atış menzilindeydi. 18 Mayıs’ta meclisi basanlar da bunlar. Başkentin güneyi ve havaalanını kontrol eden İhvan karşıtı Zintan tugayı da baskında yer aldı.

Ordunun ne kadarının Haftar ne kadarının Gerelkurmay Başkanı’nın emrinde meçhul. Ama başkentin güvenliğinden sorumlu milis güçlerinin çatısı Libya Devrimi Operasyon Odası (LDOO) Haftar’la savaşta. Bir nevi İçişleri görevi gören LDOO, laik kanattan gelen eski Başbakan Ali Zeydan’ı kısa süreliğine kaçırmıştı. MGK’nın görevden aldığı Zeydan’ın yerine atanan ama tehdit edildiği için istifasını sunan Başbakan Abdullah el Sini de Haftar’a karşı.

Haftar’ın savaş açtığı İslamcı milisler ise hükümetin hizmetinde. Mesela Kaide’den esinlenme ‘Monoteizmin Aslanları’ adlı grup hükümet namına Haftar’a savaş açanlar arasına katıldı.

Doğuda özerklik ilan eden ve petrol terminallerin işgal edenler ise Haftar’dan yana. ‘Berka özerk bölgesi’nin başkanı Hamid el Hassi bunlardan biri.

Siyasi sahne ise kabaca İslamcılarla laikler arasında bölündü. Baskın, Sini’nin yerine alacak Ahmed Maitik’in sonunda hükümetini kurup MGK’ya sunacağı sırada yapıldı. İhvan’a yakın bir milis gücünün kontrolündeki Mısrata’dan gelen Maitik “Bağımsızım” dese de koltuğunu İslamcılara borçlu. Bu yüzden laik Ulusal Güçler İttifakı’nın protestosu ile karış karşıya.

Haftar’ın safında yer alan bir komutan dün ordu adına MGK’yı feshettiklerini de duyurdu. Ama hikâyenin burada bitmesi zor. Zira İslamcılar MGK’yı hükümeti onaylamak üzere bugün toplamaya kararlı. Ayrıca Haftar’la ilgili olsun ya da olmasın başka milis güçler de hemen gardını aldı. Herkes dumanlı havada mevzi korumanın derdinde. Etnik, ideolojik ve eşiretsel tabanlı çıkar çatışmalarını kim nasıl önleyecek belli değil. Treni rayına sokacak güçte bir lider ya da hareket yok. Libya büyük bir savaştan henüz çıkmış bir ülke sanki.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89