• BIST 89.764
 • Altın 145,514
 • Dolar 3,6255
 • Euro 3,9111
 • İstanbul 9 °C
 • Diyarbakır 2 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 9 °C
 • Berlin 6 °C

Kürtler yeni bir yol arayabilirler

Ömer Ağın

Yerel seçimler geride kaldı ama Türkiye seçim atmosferinden çıkmış değil. Tartışmalarla birlikte safların da derinleşmeye başladığı bir dönemden geçiliyor. Aslında yerel seçimler öncesindeki saflaşmaya bakarak kimlerin kimlerle ittifak yapacağı ve kimlerin nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini anlamak da zor değil.

AKP’nin, yerel seçimlerde aldığı oy oranının da etkisiyle demokratikleşme konusunda sekter ve uzlaşmaz tavrını sürdüreceği ve ırkçı güçlerle flört etmeye devam edeceği görünüyor. Erdoğan, toplumdaki hiçbir farklılığı dikkate almadan ve cumhurbaşkanının ülkenin demokratikleşme mücadelesine katkısının ne olacağına dair tek bir cümle söylemeden “konuşmalar” yapıyor.

Yerel seçimler devletin krizini çözmediği gibi, toplumun sorunlarına çare getirecek bir sonuç da yaratmadı. AKP’nin aldığı oylar ve yaratılan politik ortam ancak onun şimdilik paçasını kurtarmasına yetti. Çünkü devlet ve hükümet krizinin gerçek nedenleri üzerinde hiç durmadı, durulmuyor. Krizin egemen güçler arasındaki çelişkiden ve kimi çıkar çevrelerinin iktidar hırsından ve rantı paylaşamamalarından çıktığı var sayılıyor. Evet, bu güçler arasında var olan ve devletin derinliklerini de saran ciddi bir kriz vardır. Ama krizin asıl nedeni devletin her türden şiddet uygulamaları ve baskılar karşısında Kürtlerin hak arama mücadelesinde yenilmemiş ve boyun eğmemiş olmasıdır. İşin önemli noktası burada yatmaktadır.

Bu gerçeğe rağmen, ülkenin demokratikleşmesinin önü tam olarak açılamadı. Demokrasi güçlerinin, Türkiye halkının, sorunlarının çözümü için yeterli organizasyona sahip olmadığı ve halkın (özellikle Türklerin) kendileri için bir ideoloji ve politik birikimi yaratamadığı da görülmüş oldu. Bir başka ve daha önemli gerçek ise, devlet ve AKP hükümetinin Kürt halkının özgürlük isteklerini ve toplumun demokratik taleplerini zorla sindirip bir tarafa koyacak bir güçte olmadıklarını ortaya çıkarmasıdır. Kürt Özgürlük Hareketi yenilmemiştir. Deyim yerinde ise Kürt gerila ve askeri güçleri yenişemediler. Ne demokratik direnç kırılabildi ne de demokratik haklar yasal güvencelere kavuşabildi. Dar anlamda pat, hamlesizlik durumu oluştu da, denilebilir. Yeni politik çözüm arayışları bu pat durumun sonucu ortaya çıkmıştır. HDP de bu arayışın bir sonucu olarak hayat bulmuştur. HDP’nin politik geleceğinin bu soruna bulabileceği olumlu çözümle doğru orantılı olduğunu da biliyoruz.

AKP’nin Cumhurbaşkanı adayını belirlerken hangi kriterlere dayanacağına bakmak gerekir. AKP, gerici, ırkçı güçlere dayanarak Kürtler ve demokrasi güçlerine karşı entrikalar mı çevirecek, yoksa ülkenin demokratikleşmesi için ciddi ve güven verici adımlar mı atacak?

AKP iktidarı, hiç zaman kaybetmeden Kürtlerin demokratik haklarına kavuşması için pratik adımlar atmalıdır. Bunu hangi yöntemle yaparsa yapsın. İkincisi, Türkiye’nin bir bütün olarak demokratikleşmesi ve emekçilerin çalışma ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi için yasal düzenlemeler yapmalıdır. Bu aynı zamanda güveni de güçlendirecektir. Üçüncüsü, Türkiye, dünya devletlerinin kamplaşmasında demokratik güçlerin saflarında yer alabileceğini göstermelidir. AB çevrelerinde, “Bugünkü Türkiye her geçen gün Avrupa Birliği’nin demokratik standartlarından uzaklaşıyor” tespitinin yapılması önemlidir.

Hükümet yurtdışında yaşayan Kürtlerin yurda dönerek özgür politika yapmalarına olanak sağlayan adımlar atmalıdır. Zindanlarda tek bir siyasi mahkûm bırakılmamalıdır. Gerillanın ülkeye gelip siyaset yapmasına zemin hazırlanmalıdır. AKP hükümeti Rojava’ya düşmanlık yapmayı bırakmalı ve Kürtlerin ulusal demokratik birlikleriyle oynamaktan vazgeçmelidir.

Bu adımlar Abdullah Öcalan’ın barış sürecine yapacağı katkının artmasını sağlayacaktır. Öcalan’a yasal statü verilmeli ve müzakerelere başlanmalıdır. Demokrasi güçleri cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu ilkelerle adım atan herkesle ittifak yapmaya hazırdır. Aksi halde Kürtlerin de kendi özgürlükleri için yeni bir yol arayışına girecekleri açıktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89