• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 23 °C

Kürtler ve radikalizm

Taha Akyol

ABDULLAH Öcalan, “demokratik özerklik” denilen totaliter projeden vazgeçti mi ve “Stalinizm” özeleştirisi yaptı mı?

Radikal’de Ezgi Başaran’dan okudum, Öcalan “Kürdistan, Devrim Manifestosu” adlı kitabında, İmralı’daki tecrit ortamında bir “hakikat savaşı” verdiğini, kendisinin “pozitivist bir dogmatik olduğunu” fark ettiğini yazıyor. Şöyle diyor Öcalan:

“Özellikle ulus-devletçiliği aşmak benim için çok önemliydi. Bu kavram benim için uzun süre Marksist-Leninist-Stalinist bir ilkeydi; asla değiştirilmemesi gereken bir dogma niteliğindeydi...”

Öcalan devamında sadece Kürt ulus-devleti fikrinin değil, “demokratik özerklik” dediği projenin de bu nitelikte olduğunu ve vazgeçtiğini anlatıyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de CNN Türk’teki programda, Abdullah Öcalan’ın eskisine göre daha ılımlı düşünceler ileri sürdüğünü söyledi.

Bu bir taktik değil de kalıcı bir zihniyet dönüşümü ise çok önemsemek ve takdirle karşılamak gerekir.

KANSIZ ÇÖZÜM İÇİN

Kansız çözüm istiyorsak, bunun felsefi şartı, sadece kanla gerçekleştirilebilecek olan radikal projelerden, düşünce ve örgütlenme modellerinden vazgeçmektir. Batılı anlamdaki demokrasiyi hem düşünce hem davranış tarzı olarak benimsemektir.

Bugün Kanada’da kan akmıyorsa bunun sebebi Quebec etnik milliyetçiliğinin olmaması değil, demokrasinin benimsenmiş olmasıdır. Kansız çözüm için kanı kutsamaktan sakınan felsefi görüşleri yüceltmek gerekir.

Kürt hareketinin böyle bir dönüşüm geçirmesi, çözümü son derece kolaylaştırır.

‘DEVRİMCİ HALK SAVAŞI!’

Köklü ve karmaşık sorunları, kördüğümleri bir kılıç darbesiyle, kanla, silahla, totaliter bir devrimle çözmek insanların zaman zaman kapıldığı bir tutkudur.

Hayatın doğal akışını zorlamadan makul adımlarla, ılımlı yaklaşımlarla sorunları çözmek yerine “yanılmaz” bir ideolojik modelin topluma zorla, şiddetle, kanla dayatılması Fransız İhtilali’yle tarih sahnesine giren toplumsal bir cinnettir.

İngiliz Edmond Burke’ün Fransız Devrimi’ne yönelttiği eleştirilerin çoğu, geçen zaman içinde doğrulanmıştır: Siyasi radikalizm ve şiddet sakınılması gereken kara büyülerdir!

Bugün PKK’da “devrimci halk savaşı” gibi kanlı ve totaliter kavramların yüceltilmesi, buna karşılık 1930’lar özleminin ortaya çıkması çözüme değil, çözümsüzlüğe, daha çok kan akmasına sebep olur.

Bundan herkes sakınmalıdır.

PKK DÖNÜŞÜM YAPABİLİR Mİ?

Öcalan’ın yukarıya aldığım yeni düşünceleri, son olarak başlayan “süreç”le örtüşüyor. Öcalan liderliğindeki hareket Stalinist totaliter fikirleri bırakır da bildiğimiz anlamdaki normal demokrasiyi benimserse, bu elbette çözümü çok kolaylaştırır.

Zira Kürt kitlelerin ne istediği ancak o zaman hür olarak ortaya çıkabilecektir.

Fakat Öcalan’ın yarın nasıl bir ‘yeni düşünce’ geliştireceğini bilmediğimiz gibi, PKK’nın böyle bir dönüşüm geçirerek demokrasiyi benimsemesi konusunda iyimser olmak gerçekçi değildir maalesef.

HİÇ OLMAZSA BDP...

PKK, bütün siyasi hareketi kontrol ediyor. Bu, silahlı adamlara marazi bir ‘güçlülük’ duygusu veriyor, bundan vazgeçecek gibi de gözükmüyorlar. PKK’nın yayınları, açıklamaları, kongre kararları tamamen kan ve şiddete dayalıdır ve totaliter niteliktedir. Ben yine de Öcalan’ın yeni sözlerini önemsemek istiyorum. Öcalan bu sözlerini sürdürecek mi, örgütün de bu yönde bir zihinsel dönüşüm yapmasını isteyecek mi, örgüt nasıl karşılayacak? Bunlar cevabı meçhul ve çok önemli sorulardır. Bakalım nasıl gelişecek.

Fakat hiç olmazsa BDP’lilerin benimsemesi gerekmez mi bu yeni söylemi?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89