• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 16 °C

Kürtler ve PKK

Taha Akyol

ANADİLDE eğitim gerekçesiyle BDP ve Demokratik Toplum Kongresi adlı KCK kuruluşu Kürt ailelere “Çocuklarınızı bir hafta okula göndermeyin” diye çağrı yaptı.

Bekliyorlardı ki, halk özel okullarda Kürtçe eğitim yapılabilmesini protesto edecek, BDP programlarındaki radikal “anadilde eğitim” talebine destek verecek...

Netice ne oldu?

Milli Eğitim kaynaklarından edindiğim bilgilere göre Yüksekova’da boykota katılım oranı yüzde 80, çok yüksek... Hakkâri’de yüzde 50, Şemdinli’de yüzde 40...

Kayda değer olanlar sadece bunlar... Başta Yüksekova olmak üzere Hakkâri ve Şemdinli’ye örgütün özel önem verdiği bilinmektedir.

Fakat şehir büyüdükçe, boykot oranları hızla düşüyor. Burada “şehir büyüklüğü” önemli bir sosyolojik veridir: Büyük kentlerde mahalle ya da örgüt baskısı, küçük yerleşim birimleri kadar etkili olamaz.

DİYARBAKIR VE VAN

Şırnak Valisi Hasan İpek, boykotun yüzde 30’da kaldığını, yüzde 70’in çağrıya uymayarak çocuklarını ilk günden itibaren okula gönderdiğini açıkladı.

Diyarbakır’da durum BDP için tam bir hayal kırıklığı: Boykota katılan, çocuklarını bir hafta süreyle okula göndermeyenlerin oranı yüzde 7-8’den ibaret... Van’da ilk gün yüzde 5, hafta sonuna doğru 3’e düşmüş.

Katılımın böyle düşük olduğu illerde bazı mahalleler var ki orada yüksek... Genel ortalamayı yüzde 5-7 gibi oranlara çekenler de bu mahalleler...

Sosyolojik olarak bu mahalleler kent hayatına ve genel hayata fazla entegre olmamıştır, içe dönük, bir bakıma izole ve psikolojik olarak gergin toplulukların mekânlarıdır.

Köylerden taşımalı öğrenci gelen okullarda boykot oranı bir miktar yüksek; örgütten daha bir çekiniliyor.

Eskiden beri okulların açıldığı ilk birkaç günde okula gelmeyen yüzde 2 civarında bir öğrenci bölümü olduğunu da belirttiler; okula hazırlık, ulaştırma sorunları gibi sebeplerle.

Neticeten, boykot çağrısına BDP’nin seçmen tabanı uymadı!

KÜRTLER BİLİNÇSİZ Mİ?

PKK, hatırlayacaksınız, 4+4+4 uygulamasını bahane ederek de okulların boykot edilmesini istemiş, o zaman da tutmamıştı.

“Ayrı cuma” eylemlerinin de tutmadığını hatırlamak lazım.

Böyle sosyolojik olgular karşısında PKK ve KCK şefleri Kürtleri bilinçsizlikle suçluyorlar. Duran Kalkan, Kürtlerle iglili açılımları “Kürtleri yumuşatmaya çalışıyorlar... Yumuşatıcı sözlerle mücadele ortamını kırmaya çalışıyorlar” diye eleştirmiş, Kürtlerin “dar” düşündüğünü söyleyerek şöyle konuşmuştu:

“Bu konuda darlık var Kürtlerde. Eleştiriyorum. Asimilasyonu sadece dil olarak algılıyorlar, Kürtlüğü de sadece Kürtçe konuşmak olarak sanıyorlar...” (26 Şubat 2013, ANF)

ÇÖZÜM VE DEMOKRASİ

Etnik sorunlar üzerine bilimsel araştırmaları bulunan Michael O’Neil’e göre, hayatın dışındaki radikallerle (hele de silahlı radikallerle) hayatın içinde yaşayan ve hayatın içinde düşünen halk kitleleri arasında elbette zihniyet farkı olacaktır.

Kürt kimliğine duyarlılık ve saygı ifadesi olarak BDP’ye oy veren halk, PKK ve KCK çizgisindeki sert, aşırı, şiddetli radikalizmi benimsemiyor işte.

Sorunun çözümünü düşünürken bu konu çok önemlidir: Demokrasi zaman içinde geniş kitlelerin somut ve ılımlı özlemlerini karşıladığında, etnik milliyetçilik bitmez ama ateşi düşer ve şiddet yanlısı gruplar ya taban kaybederler veya silahsız yollara yönelmek zorunda kalırlar... Dünyadaki örnekler de böyle.

Günün konularına bakarken, parti gözlüklerine hapsolmadan, bu perspektifi hiç akıldan çıkarmamak lazım.

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89