• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 22 °C
 • Diyarbakır 29 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 31 °C

Kürtçe gazete(cilik)

Hamid Omeri

Bu günlerde Taraf Gazetesi’nde yaşanan med û cezir konuşuluyor. Müzakereleri gölgede bırakacak handiyse. Gidenler kalanlar. Elbette gidenlerden de kalanlardan da bazıları sözlerini sakınmıyor. Bir süre önce Taraf Gazetesi’ndeki yazılarına son vermiş biri olarak şunu bir kez daha görüyorum ki herkes hayatı kendi cephesinden görüyor. Elbette benim ayrılma ya da yazılarıma son verme gerekçem çok farklıydı. Oral Çalışlar’ın başka bir gerekçe ile; ‘kendisine verilen sözler yerine getirilmemesi durumunda’ Nisan ayı ile birlikte istifa edeceğini duymuştum güvenilir bir kaynaktan. Ancak süreç farklı işledi ve Çalışlar kendisinden habersiz güvendiği bir ismin gazeteden uzaklaştırılmasını kabul etmedi ve gazeteden ayrıldı. Daha sonra ayrılanlar öncelikle bir ikaz ve talep yazısı ile kartlarını masaya koydular ancak yönetimin restini gördüler.

Taraf’ı Taraf yapanların önemli bir kısmı artık Taraf’ta yazmıyor. Elbette Taraf’ı Taraf yapan isimlerin bir kısmı yazmaya devam ediyor. Pek muhtemeldir ki gün geçtikçe trajını yükselten Taraf Gazetesi önemli transferlere de imza atacak gibi gözüküyor.

Benim Taraf Gazetesi Kitap Eki’nde yazmam Kürtçe yazabilme imkanının sağlanıyor olmasından kaynaklıydı. Epey bir süre de yazdım orada. Bu güne kadar yazdığım iki yerden ayrılma gerekçem birbirine çok benziyor. Birinde Milliyet- Sazak- Hasan Cemal olayına benzer bir olay yaşanmıştı ve bunu kabul etmemiştim. Bir Kürt yazarın yazılarına son verme girişimini kabul etmeyerek ayrılmış ve veda yazımı göndermeme rağmen editörüm tarafından yazımın ‘farklı mülahazalara yol açacağı’ gerekçesiyle veda yazım dahi yayımlanmamıştı.

Taraf Gazetesi’nde yazdığımız Kürtçe yazılar ise kendi halinde seyruseferini yapıyordu. Gazete Kürtçe yazma imkanı sağlamıştı ve biz de bu yüzden sesimizi yükseltmeden her sayı için yazılarımızı yazıp gönderiyorduk. Editörümüz hiçbir editoryal yazıda tek kelime etmiyordu Kürtçe Kitaplıktan. Belki hakkı da vardı zira anlamadığı bir dilde yazılar vardı yönettiği sayfalarda. Ancak bir kez olsun sormamıştı ya şu yazı da ne ile ilgilidir diye. Pek tabi ki bu görmeme hali ya da yabancı olma/kılma değişik bir acı ile birlikte keyif de veriyordu bana. Taraf gazetesindeki yazılarıma da kendi adıma gazetenin bir yazarına olan ilgisizliğinden dolayı son verdim. Bana kalırsa Taraf Gazetesi yazarlarıyla hep bir iletişim sorunu yaşadı ve son dönemde yaşananlar bunu ziyadesiyle bir kez daha gösterdi.

ARTIK KÜRTÇE BİR GAZETEMİZ OLSA

Peki her konuda olduğu gibi bizler yani Kürtler basın ve gazetecilik konusunda da böyle garip mi olacağız? 22 Nisan 1898 ile başlatılan yolculuğun hep bir tekrarı mı olacak Kürt Gazeteciliği? Kısa süreli, periyodik olmayan ve imkansızlıklarla uğraşan. Bu günlerde Güney Kurdistan’da yayın yapan basın kuruluşlarını ve internet gazeteciliğini saymazsak Kürtlerin ana dilleri ile değil de özellikle Avrupa’da ve Türkiye’de sonradan öğrendikleri dil üzerinden bir gazetecilik serüveni yaşadıklarını görürüz. Konu ve ilgi alanı çerçevesinde bu tecrübeye bir ölçüde Kürt gazeteciliği demek mümkünken! kullanılan dil bağlamında bunu Kürt Gazeteciliği olarak değerlendirmek ciddi bir yanılgıdır. Azadiya Welat gazetesi bu çerçevede ihtiyaçlara cevap vermese de gazetecilik noktasında bütün mesleki ve teknik eksiklerine rağmen ve bütün zorluklar ve dayatmalara rağmen en doğru işi yapmaktadır.

Doğrusu bir hükümet ve devlet niyeti okumasına girişmeden Kürtçe Medya ya da medyası noktasında teknik ve mesleki anlamda bu gün en doğru işi TRT 6 ile devletin yaptığını düşünüyorum. Hem süreklilik hem de program çeşitliliği noktasında takip edebildiğim kadarıyla rafine işler kotarılıyor.

Elbette bu alanda olduğu gibi günlük bir Kürtçe Gazete’nin olmayışı bana kalırsa ciddi bir eksiklik. Bu noktada büyük bir boşluk ve gereksinim var. Müteşebbisler tarafından iyi bir fizibilite çalışması yapıldıktan sonra Türkçe yapılan ve adına Kürtçe Gazetecilik denilen soruna artık bir çözüm bulunmalıdır.

 • Yorumlar 4
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89