• BIST 97.533
 • Altın 145,647
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 21 °C

Kürd'e uzak Misak-ı Milli’ye yakın

Hamid Omeri

Halkların Demokratik Partisi(HDP) hızlı ve kuşatıcı siyaset konusunda sınır tanımıyor. Sözüm ona Kürt siyaseti adına sahneye çıkan bu yeni hareketin birbirini izleyen katmanlarına, açıklamalarına baktıkça siyasi bilinçlerini ve niyetlerini görme imkanı buluyoruz. Aslında modern zamanlar her açıdan kolaylığın adıdır. Fikirde kolaylık, tasada kolaylık, siyasette kolaylık, unutmada kolaylık, kuşatmada kolaylık, savrulmada kolaylık...tükenmede kolaylık ve elbette hatırlamada. Bu kolaylık benim açımdan çoğu zaman hayrın adı olmamakla birlikte bu hal zamanın ruhudur da bir yönüyle. Bahse konu hatırlamalar çoğu zaman bir köşeye çekilip “hatırla oni hatırla oni” demeden bir gazete ya da sitenin arşivine tıklamak ya da bir play tuşuna basmakla mümkün olabiliyor.

Bu çerçevede siyasetçilerin dün ne dediklerine ve bugün ne yaptıklarına bakmak çok kolay. Açıklamalara baktıkça Kürtlerin bir kez daha bir ideolojik daraltılmışlıkla yeni bir siyaset dayatmasıyla karşı karşıya olduklarını görmek çok da zor değil. Bu siyaseti görmek de kolay. Bu yönüyle bakıldığında tarih sahnesine çıkmaya başlayan bir milletin önünü kesmek için 'melez' liderler ve eş başkanlar eliyle Kürtler ve Kurdistan kuşatılmaya çalışılıyor. Neymiş....”Barzani ile mesafeli...” olacaklarmış!

Zatıalilerinin bunu söylemesine gerek yok ki. Bizler zaten o söylemeden bu niyetle yola çıktıklarını yazmıştık. HDP: Öze Dönüş ve Kürdü Küçük Düşürmek adlı yazımızda, “... HDP (Halkların Demokratik Partisi), demokratik özerklikten, 'demokratik' Türkiye Cumhuriyeti'ne geri dönüşün adıdır. Bu yeni siyasi hamle, Kurdistanileşen Kürt siyasetinin, törpülenmesi ve Kurdistansız bir siyasetin neşvünema bulma çabasıdır. Bir diğer ifadeyle, Biji Biratiya Gelan'ın (Yaşasın Halkların Kardeşliği) Kürtsüzlük üzerine yeniden inşasıdır.” demiş ve şunu da eklemiştim: “Kim yürütecek Kürt siyasetini? Ya da kim uzaklaştıracak Kürt siyasetini Kürt’ten ve Kurdistandan? Ertuğrul Kürkçü, .... Bu isimler bir bakıma Yeni Ankara Okulu'dur. Yeni Okul, müfredatıyla Türk soluna nefes aldıracaktır. Sittin senedir bir arpa boyu yol alamamış, hep marjinal kalmış Türk solunun dalga geçeceği halk/okur Kürtler olmamalıydı; olmamalıdır. Bilebilselerdi siyaset geliştirmeyi, bulabilselerdi bir yer, Kürtlere gelirler miydi hiç!” Hatırlamak çok kolay. 4 Kasım'da yazılmış bir yazının ertesinde tanışlarımın ideolojik körlükle sergiledikleri bazı yaklaşımlar ve aramıza giren mesafeler... Artık üzülmüyorum bu mesafelere!

Ortadoğu ve yakın çevresinde yaşanan gelişmeler, uluslaşma ve devletleşme noktasında mensuplarına nostaljik hisler yaşatmayan 'Kurd' ve Kurdistan'ın tarih sahnesine çıkmaya başlamasına gebedir. Kürtler, uluslaşma bilinci ve devletleşme hususunda yorgun bir millet değildir ancak uluslaşamama ve devletleşememe noktasında gösterdiği sabır ya da gösteremediği aklileşme çerçevesinde yorgundur. Kaderin ve tarihin itirazı bunadır. Tarih dediğimiz kader, Kurdistanın yaşadığı bu kaderin ya da kadersizliğin sonunun geldiğini büyük puntolarla yazmaya koyulmuştur. Ancak garip olan Kuzey Kurdistan'da Kürt siyasetinin dinamik gücünü elinde tutan zihniyetin, zamanın ruhu olarak tezahur eden Kurdistani hakikatin önüne set çekme gayretidir. Kürde uzak Misak-ı Milliye yakın bir siyaset geliştirme enstitüsüne dönüşen HDP, dört tarafında tuzaklar kurulmuş olan Kürde bir de içten bir kuşatma hamlesine dönüşmüştür. Ancak Ertuğrul Kürkçü ve ekibinin çabaları nafiledir ve Kurdistan, Kürkçü'ye umut bağlamış 'Kürd'e rağmen kendini gerçekleştirecektir.

Ertuğrul Kürkçü ve arkadaşlarının 'derin' çabası, tarihin beliren bu görkemli arzusu karşısında ayakta duramayacaktır. Mesud Barzani'yi ve Federal Kurdistanı bir de inanç kodları ve hasasiyetlerinden dolayı hazmedemeyen bu ekibin Kurdistanı perdeleme ve maskeleme çabası beyhudedir. Allah'ın izniyle Kurdistan, Güney Kurdistan'da olduğu gibi diğer parçalarında da bütün inanç dinamikleriyle birlikte zamanın ruhuna uygun bir şekilde özgürleşecektir.

 • Yorumlar 22
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89