• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

'Kullanışlı aptallar' ile 'Yeni Rusya'

Fehim Taştekin

Hamle 1: ABD-AB, Ukrayna’da liberal-milliyetçi-faşist ittifakın meclis darbesine orkestra şefliği yaptı.

Hamle 2: Rusça konuşanların haklarının gasp edilmesi karşısında “Eyvah Faşizm” diye ayaklanan Rusların attığı pası değerlendiren Rusya, Kırım’ı aldı.

Hamle 3: Batı yaptırımlarla Rusya’yı cezalandırma ve tecrit yoluna gitti.

Hamle 4: Doğuda ayaklanan Ruslar özerk cumhuriyetçikler ilan ederek Rusya’ya bir pas daha verdi.

Hamle 5 : Rusya, Kırım’ı hazmedemezlerse Doğu Ukrayna’nın da kafesten uçabileceğini gösterip nanik yaptı.

Hamle 6: Kiev’deki ‘elverişli aptallar’ kendileri gibi binaları işgal edenleri ‘terörist’ ilan edip zırhlı araçlar eşliğinde ‘anti-terör operasyonu’ başlattı. Hatta Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Andriy Parubiy neo-Nazi Sağ Sektör’e atfen “Maidan öz savunma gönüllülerinden oluşturulan milli muhafızlar ön cepheye gönderildi” diyerek Rusların kalbine ‘Stepan Bandera korkusu’ saldı.

Hamle 7: Ukrayna sınırına asker yığan Rusya halka ateş açılması halinde ‘sınırı aşabileceğini’ hissettirdi.

Hamle 8: Rusya’nın krize çıkış olarak Doğu Ukrayna için federal bölge önerisine itiraz edemez hale gelen ABD-AB, güya tecrit ettikleri
Rusya ile Cenevre’de masaya oturdu. Cenevre mutabakatına göre milisler silah bırakacak, işgal edilen binalar boşaltılacak ve buna karşı yasal reformlar yapılacak. Uyan var mı, yok. Tabi Sağ Sektör’ün liderlerinden Dmitro Yaroş’un “Bana danışmadan karar almıyorlar” dediği vekillerle dolu meclisten reform çıkar mı? O da Batı’dan gelecek baskıya bağlı.

Netice: Rusya “Kırım’ı unutmazsanız Doğu Ukrayna da gider” dedi, yani sıtmaya razı etmek için ölümü gösterdi.

Canı ‘Icecream’ çekerse!

Batılılar Kırım’ı yutkuna yutkuna hazmediyor hazmetmesine de beyin lopçuklarını kasan soru şu: Oyun bitti mi? Çar Putin kaptığı ile yetinecek mi?

Bir yanda eski Sovyet cumhuriyetlerinin yüreğini ağzına getirirken bile sarkastik olabilen Putin; diğer yanda kendi kırmızıçizgilerinin üzerine tünemiş Barack Obama. Çakıştıkları nokta; ikisi de savaşmak istemiyor. Ama biri aktif diğeri pasif. Coğrafi hevesleri tavan yapan Putin savaşın eşiğinde dans ederken Obama, “ABD’nin güvenliğini tehdit eden bir durum yok” deyip içerde Neo-Conları, Karadeniz’e birkaç gemi yollayarak da ‘Russofobik’ müttefiklerini yatıştırmayı tercih ediyor. ‘Süper Güç’ birincil derecede Amerikan çıkarlarına dokunmadıkça fazlasını yapmak istemiyor. Dert sadece Ukrayna değil ki! Bakın bu hafta Obama Asya gezisine çıkıyor; Japonya, G. Kore, Malezya ve Filipinler Çin’le yaşadıkları adalar ve su anlaşmazlıklarının çözümünde müttefik dayanışması bekliyor. Bir gezide 4 ‘Ukrayna’. Varsa yoksa tüm çağrılar “Koru bizi”, “Müttefik olduğunu göster”. Putin’e yapıldığı gibi “İlhak et bizi” diyen yok! Yazık! O yüzden, varsın Putin “Alaska’yı da almamız gerekmiyor mu” diye soran ruhlarına Çariçe Katarine kaçmış Ruslara “Alaska neyimize. Zamanında Çar satıp gitmiş. Rusya topraklarının zaten yüzde 70’i Alaska gibi soğuk. Bize yeni bir ‘Icecream’ lâzım değil. İştahınızı dizginleyin” yanıtını vererek dalga geçsin. Yine de “Ya bir gün Putin’in canı ‘dondurma’ isterse” diye korkan Alaskalılar ya da “Rusya hala en büyük jeopolitik düşmanımız” diyen Mitt Romney gibi Neo-Conlar çıkabilir! Onların Russofobik halleri bir yana Obama’nınki Putin için kullanışlı bir duruş. Putin’in “Obama iyi biri, ben suda boğulsam beni kurtaracak kadar cesur” demesinden belli değil mi?

Bilet tek taraflı! Heyhat

Batılı naif güruhun ötekilere yaşattığı neo-faşizm korkusu Putin’e çalışıyor. Rusya’ya iltihak için düzenlenen referandumlar ‘tek yönlü bilet’ olsa bile insanlar dönüşü olmayan o gemiye binmeye razı. Batılıların “Rusya Federasyonu’nda ayrılmak için bir referandum şansınız bile olmayacak. Orada bu türden bir talep ‘ayrılıkçılık’ sayılıyor ve cezası 5 yıldan başlıyor” diyerek saldığı korku da kâr etmiyor. Hiç yersiz bir uyarı olmasa da alıcısı yok o diyarda. Rus propaganda makinesi iyi çalışıyor.

Putin faşizm korkusunu kullanarak ‘Novorossia’ (Yeni Rusya) konseptini örüyor. Bunu geçen hafta son 4 saatlik TV şovunda dillendirdi. “Asıl soru Ukrayna’nın doğu ve güneyinde Rusça konuşanların hakları nasıl korunacak” deyip ekledi: “Buraya emperyal dönemde ‘Yeni Rusya’ deniliyordu: Harkov, Lugansk, Donetsk, Herson, Nikolayev ve Odessa Ukrayna’ya ait değildi. Tüm bu topraklar 1920’lerde Ukrayna’ya transfer edildi. Neden yaptılar, tanrı bilir.” Putin’in kafasındaki kazığın saplandığı yerler Romanya ve Moldova sınırına dayanıyor. Bu kentlerde hala Lenin’in heykelleri ayakta dursa da Sovyet travmasıyla hareket eden ve Batı’yı “NATO, eski Sovyet cumhuriyetlerine genişlemeyecek” sözünü tutmamakla suçlayan Putin’in izini sürdüğü kişi 2. Katerina. Ama Putin’in de sınırları var. Kırım farklıydı; geri almak için işgal gerekmedi. Karadeniz Filosu’nun kazık çaktığı yer orası. Ötekileri koparmak Rus çizmelerini gerektirebilir. Bu da işgal, belki savaş demek. Ekonomisi yüzde 2 büyüme bandını tırmalayan, bütçenin petrol ve gaza bağımlılığını yüzde 53’ün altına çekemeyen Putin’in yapabildiği savaşmadan savaşmak! Şimdilik hedef Rus çıkarlarının el üstünde tutulacağı federal bölgeler yani ileride pahalıya patlamadan kopabilecek nazik halkalar yaratmak. Ya sonra! Söylenebilecek tek şey: Putin oyun oynamayı seviyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89