• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 21 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 24 °C

Krizden çıkmak için demokrasiden başka yol yok

Muzaffer Ayata

Türkiye içine girdiği iç hesaplaşma ve çatışma sürecinden kolay çıkacağa benzemiyor. Daha önceleri hükümet Fethullahçılarla ittifak yapmış ve devleti ele geçirmede ortak hareket etmişlerdi. Askeri vesayetin geriletilmesinde başarılı olduk diyen bir hükümet ortaya çıktı. YÖK, RTÜK ve yargı organlarını da ellerine geçirdiler. Kısacası kendilerine karşı direnecek bir odak bırakmadılar.

‘Derin devleti tasfiye ettik, devlete yerleşen çeteleri temizleyeceğiz’ diyordu Erdoğan. Ancak Fethullahçılarla hangi zeminin üzerine oturduğunu anlaşılan tam kestiremedi. Ya da iktidar olmak, devleti ele geçirmek daha çekici geldi. Fethullahçıların yapılanmalarını ve etkinliklerini bilmemeleri imkansız. Devletin tüm bilgileri önlerine akıyordu. İstihbarat örgütleri ellerindeydi.

Fethullah hareketi uluslararası etkinlikleri olan, kapitalizme herhangi bir eleştirisi olmayan ve büyük bir insan ve ekonomik kaynağa kavuşan bir güç olmuştu. Milli eğitime, polise ve adliyeye etkili biçimde yerleştiler. Bu herhangi bir sivil hareketin ve cemaatin çalışma ve örgütlenme tarzı olamazdı.

Devlet içinde paralel bir yapılanma ortaya çıktı. Son yolsuzluk operasyonları ve bakan çocuklarının tutuklanmasıyla bu yapılanmanın daha görülür olduğu, hükümetin de artık bunu açığa vurduğu biliniyor. Bilinen hiyerarşi dışında başka bir hiyerarşinin oluştuğu artık saklanamıyor. Fethullah direkt bir politikacı olarak Başbakana muhatap olmaya ve kitlesini, kadrolarını yönlendirmeye başladı. Bunu eskiden de yapıyordu ama şimdi daha açık meydana indi.

Fethullahçılar özellikle Kürt Hareketini ideolojik olarak kendilerine düşman gördüler ve tüm güçlerini, hükümeti ve devleti de kullanarak ezmeye çalıştılar. En son KCK operasyonlarında Fethullahçılar tüm birimleriyle, basınları başta olmak üzere bu opresayonların ne kadar doğru ve gerekli olduğunu, içeri atılanların suçlu olduğunu kamuoyuna anlatmaya çalıştılar. Adliyedeki kadrolarıyla da oldukça acımasız ve zalim davrandılar. Hala binlerce insan hapishanelerde. En önemlisi de adalet duygusunda büyük bir kırılmaya ve siyasi olarak da ortamın zehirlenmesine hizmet ettiler.

Fethullahçılar İmralı ile başlayan görüşme sürecini de itibarsızlaştırmaya ve etkisizleştirmeye çalıştılar. Nitekim hükümete ilk açık çelmeyi Oslo görüşmelerinden sonra yaptılar. Görüşmeleri basına yansıttılar ve MİT müşteşarını tutuklatmaya çalıştılar. İki gün önce Fethullah Gülen’in avukatı yaptığı bir açıklamada PKK için “dünyanın en kanlı terör örgütü...” tanımlamasını yapmıştı. Görüldüğü gibi Fethullah hareketi Kürt sorununda bir diyalog ve barışçıl çözümden yana durmamaktadır. Kürtlerle tekrar savaş ve çatışma doğal ki ek can ve mal kaybına yol açacak ve demokrasinin gerilemesine, yeni kaos ve belirsizliklere neden olacaktır.

Fethullahçılar için kaos, kan ve yıkımlar önemli değildir. Nitekim 1990’lerde Kürtlerin köyleri yakıldığında ve insanlar sorgusuz sualsız infaz edildiğinde Fethullahçılarin ses çıkardığını, itiraz ettiğini görmedik, duymadık. Onlar için önemli olan insan devşirme ve güç, iktidar odaklarına daha fazla yerleşmedir.

Fethullah hareketi Türkiye’de demokrasinin ilerlemesi ve reformlar için mücadele etmemektedir. Daha çok iktidar kavgasına gömülmüşlerlerdir. Bu kavga uğruna Kürtlerle yeniden bir savaşı ve çatışmayı da isteyecek durumdalar. Türkiye’de siyasi hayatı ve devlet düzenini kendi ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleyecek ve dizayn edecek arayışlar içindeler.

AKP de bu hareketin bu kadar etkinlik sağlamasından sorumludur. Şimdiye kadar yapılan haksızlıklara itiraz etmediler. KCK operasyonlarında Erdoğan açıktan sahip çıktı ve arkasında durduğunu söyledi. Yapılanlardan sadece Fethullahçıları sorumlu gösteremez. AKP Hükümeti kaos ve belirsizlik istemiyorsa hızla Kürt sorununun çözümü için harekete geçmeli ve demokrasi ipine sarılmalıdır. Demokrasi dışında başka bir çıkış yoktur.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89