• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 15 °C

Kongreye doğru bilgi savaşları

Hamid Omeri

Kürt Ulusal Kongresi'nin gerçekleştirileceği tarih açıklanmıştı. Eylül ayında Hewler'de gerçekleştirileceği kesinleşince sevinenler olduğu gibi tasalananlar da açıklamalarıyla kendilerini açık etmişti. Kongre fikrinin tek başına Kürtlerin Sycot-Picot ruhuna fatiha okumaları için yeterli olmadığı bir hakikat olsa da ulusal hislerin pekişmesinde ciddi faydaları olduğu ve olacağı da muhakkaktır. 

Ulusal Kongreyi Suriye'de ve beliren diğer parametrelerden ayrı tutmak bütünüyle doğru olmaz. Elbette kendi özel koşulları vardır. Sadece Kongre ruhu ile değerlendirilmesi gereken dinamikler de vardır. Bu çerçevede konjonktür okuması yapmak mümkün ancak dikkatli olmakta fayda var. Süreci tek periyotta incelemek sürecin ruhuna ve aktörlerine haksızlık olur. Zira süreç çok hassas ve beklenmedik kırılmaların yaşanması pekala mümkün;

Başkan Barack Obama'nın açıklaması ve Kongre'nin olası yaklaşımları.
İngiltere'de Başkan Cameron'un hızı ve İşçi Partisi'nin sert muhalefeti.
Rusya'nın duruşu ve yaptığı açıklamalar.
Türkiye dış politikasının heyecanı ve 'yalnızlığı'.

Putin ile birlikte Rusya'nın SSCB'nin dağıldığı dönemdeki Rusya olmadığı çok açık. Eski gücünü kazanan Rusya, artık hamlelerini de bu gücü çerçevesinde belirgin ve net yapıyor. Fuad Önen'in bugünlerde elimden düşürmediğim Jiyan ve Helwest (Yaşam ve Duruş) adlı çalışmasında irdelediği konular, yaşanan süreci anlamlandırmada çok farklı perspektifler açma imkanı sunuyor. Önen'in Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkışı ve Amerika tarafından yakalanarak Türkiye'ye teslim edilmesi süreci analizinde ısrarla vurguladığı bir gerçek var. Önen'e göre Rusya'nın bugünkü Rusya olması durumunda yaşananlar çok daha farklı olurdu. (Doğrusu bugünkü Rusya'ya rağmen Öcalan'ın 'Açılım' süreci performansına farklı bir başlık açmak gerektiğini de eklemeden edemiyorum)

Bugün Rusya daha aktif ve daha net. Amerika eski Amerika değil çünkü Rusya artık eski Rusya değil daha eski Rusya ve SSCB duruşuna yakın. Dolayısıyla bugüne kadar bütün sert açıklamalara rağmen Suriye'ye herhangi bir operasyonun olmamama nedenleri değerlendirilirken Rusya faktörünün önemli olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ve bir operasyonun olup olmayacağını da yine Rusya'yı hesaba katmadan değerlendirmek yanlış olur. “Bize bir iki harita gösterdiler” diyen Rusya, Amerika'nın Suriye müdahalesine karşı olduğunu ve ikna edilmediğini açıkça ifade ediyor. Rusya'nın bu yaklaşımı, beni ikna edin demekten ziyade beni tatmin edin demektir. Kısacası Rusya, Suriye'ye en azından bu şekilde müdahale olmasına razı olacak gibi görünmüyor.

Kongre'ye bakalım diyen Obama aslında bir bakıma Rusya'ya (da) bakıyor. Ulusal çıkarların değerlendirilmesi tek bir bakış açısıyla sağlanamıyor çünkü. Eğer Amerika ve Batı, Suriye'ye müdahale edecekse, bu, bütün yönleriyle olmasa da asgari müştereklerde, Rusya ile anlaşmaya varıldığını gösterir. Ya da tam tersi ve süper güçler arasındaki kırılmanın çok daha büyük olduğunu. 

KÜRTLER VE KONGRE HİSLERİ

Kürtler'in Suriye'ye bakarken görmeleri gereken Rojava'dır. Üstelik bu Rojava sadece kendi Rojavası da olmamalıdır. Daha uzak Rojava'ya da dikkat kesilmelidir. Dolayısıyla Kürtler değerlendirmelerinde aklıselimle Rojava stratejisini ciddi hesaplamalıdır.

Bu bağlamda Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin talebi üzerine Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Heyeti'nin Rojava'daki durumu yerinde incelemesi Ulusal Kongre'nin çalışmaları ve paydaşları arasındaki uyumu görmek açısından son derece isabetli bir karar olmuştur. 

Heyetin dönüşüne müteakip I. Kürt Ulusal Kongresi'nin ertelenmesine dair mülahazalar yapılmaya başlandı. Doğrudur, global düzeyde ve Ortadoğu özelinde yaşanılan süreç Kürt ve Kürdistani değerler ve hisler açısından pozitif çerçevede işlemektedir. İlk bakışta her şeyin yolunda gittiği müşahede ediliyor. Ancak Kürtler'in genel itibarla işlerini belgesiz yürüttükleri de bir gerçek. Birileri Kürtlere söz verir ve sonra şartlar değişir ve söz verenler de değişen şartlar gibi değişir. Her türlü mücadeleyi yapan ancak resmi olarak kimseyle de görüşemeyen Kürtlerin bu haline en güzel örnek Kuzey Kürdistan'ın en dinamik ve örgütlü yapısının son dönemde gerçekleşen görüşmeleridir. Son tahlilde Türkiye Hükümeti açısından bakıldığında bahsetmeye çalıştığım süreç çok net olarak okunabiliyor. 

Ezcümle; Kürt Kongre Heyet'inin Rojava raporunda birkaç maddede ısrarla vurgulanan 'tek bir taraf' kaygısı dikkat çekicidir. Kongre'nin olası ertelenmesinin altında bu kaygının da yattığını düşünmek çok garip olmaz. Diğer yandan Kongre paydaşlarının kimler olduğu ve delegelerin politik ağırlığı da önemli sebepler arasında sayılabilir. 

Bu nedenle her ne kadar gecikmiş olsa ve ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi fikrinde ortak kanaate sahip olunsa da Ulusal Kongre için 'Hemen Şimdi!' fikri yeteri faydayı sağlamayabilir. Zira Kongre'den ziyade Kongre'de dile gelecek olanlar ve Kongreden çıkacak sonuçlar daha önemli olacaktır. Bu yüzden Kürt Ulusal Kongresi'nin beliren şart ve koşullar çerçevesinde ve sürecin ruhuna uygun olarak gerçekleşmesi Kürtlerin hayrına olacaktır. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89