• BIST 90.182
 • Altın 147,016
 • Dolar 3,6547
 • Euro 3,9459
 • İstanbul 12 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 9 °C
 • Berlin 11 °C

Konferansın ortaya çıkardıkları

Ömer Ağın

15-16 Haziran tarihinde çok sayıda farklı siyasi, etnik, inanç grupları, temsilcileri ve aydınların katılımıyla ve yoğun bir gündemle Amed’de toplanan Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı, çalışmalarını başarıyla tamamladı.

Kürtlerin tarihinde bugüne dek hem nicel hem de nitel olarak böylesi bir toplantı yapılmış değildir. Sadece bu nedenle olsa bile Konferans, Kürtlerin tarihine önemli bir sayfa eklemiş oldu ve halkımızın geleceğe dönük umutlarını artırdı.

Konferansı etkili ve önemli kılan diğer önemli bir özellik, demokratik bir tutum taşımış olmasıdır. Farklı parti ve siyasi grup temsilcileri, değişik inançlara sahip toplulukların yetkilileri, Kürtler, Asuri-Süryani, Ermeni, Arap, Türkmen, Mıhallemi temsilcileri defalarca aldıkları sözlerle kendilerini en geniş ve demokratik bir şekilde ifade ettiler. Hem konferansın oluşumunda aldıkları görevler itibariyle, hem de konferansın başarılı bir şekilde yürümesi için yaptıkları katkıyla ev sahipliğini birlikte üstlendiler. Bu çalışma tarzı, başlı başına konferansa yeni bir nitelik ve demokratik bir içerik kattı. Konferans başlarken henüz giderilmemiş kimi “güvensizlik” kırıntıları, Sayın Abdullah Öcalan’ın konferansa gönderdiği mesajın içeriği ve BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı konuşma ile konferans bileşenleri arasında çok ciddi, olumlu bir iklimin oluşumuna katkı yaptı.

Konferansın demokratik içeriğine katkı yapan bir diğer özellik de; Kürdistan ve Mezopotamya halklarının engin hoşgörüsü ve ezilmişliğin kazandırdığı sabırlı anlayışlarıydı. Bu, konferansın demokratik bir nitelik almasının nesnel temeli oldu.

Kürt sorununun çözüm biçimi, başka bir ifadeyle statü kazanma hakkı konusunda konferans bileşenleri arasında farklılıklar olsa bile, sorunun çözümü açısından (Kürdistani halklar ancak özgür ve demokrat bir idareye kavuştuklarında gerçek anlamda kurtulmuş olacaklar) ortak düşünün egemen oluşu konferansı demokratikleştiren başka bir etkendi.

Konferansın Rojava Kürtlerine koşulsuz destek verilmesi gerekliliği üzerinde anlaşması ve Rojava Kürtlerinin seçtikleri çözüm biçimine saygılı olduklarını beyan etmeleri hem Kürtlerin ulusal demokratik birliğinin yol alması, hem de her parçanın kendi mücadele biçimlerine saygılı davranılması açısından önemli bir adım teşkil etti. Bu tutum konferansın içeriğine demokratik bir katkı yapmasının yanında Kürtler arasındaki güvenin güçlendirmesine de katkı yaptı.

Konferans, Kürdistan’ın tarihiyle yüzleşmesi gerekliliğinin altını çizerek, geçmişte yapılan hataların giderilmesi için gerekenlerin yapılması kararını almış olmasıyla hem konferansın demokratik niteliğini güçlendirdi, hem de Kürdistani halklar arasındaki güven duygusunu pekiştirdi.

Konferans, oy birliğiyle aldığı 12 maddelik kapsamlı kararla Kürtler açısından tarihi bir adım attı. Bu somut durum hem Kürt halkının mücadelesinin geldiği noktayı göstermesi açısından hem de Kürdistani halkların kaderlerinin ortak olduğunu vurgulaması anlamında önemli bir göstergedir.

Kısacası hem katılımcı grupların bileşeni bakımından hem de açıklanan sonuç bildirgesinin içeriği açısından Konferans tarihi bir adım oldu.

Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı, çözüm ve barış sürecinin tek bir çatı altında yürütülmesi kararını alarak çok tarihsel önemde bir adım attı.

Bütün bunlara rağmen konferansta üzerinde çok durulmayan kimi konulara değinmemek de eksiklik olur. Konferans, Kürdistan coğrafyasında yaşayan halkların ekonomik durumlarının iyileştirmesi için önlem almak ve buna uygun bir yol haritası oluşturmak açışından eksik kaldı.

Anadil eğitimi için gerekli olan bir altyapının oluşturulması için şimdiden bir çalışmanın başlatılması kararının alınmaması ise başka bir eksiklik oldu.

En önemlisi de Kürtlerin geliştirdiği ve yaşama geçmesini ısrarla savundukları barışçı demokratik yönteme uygun mücadele biçimlerinin detaylanması ve bundan da önemlisi halk kitlelerinin yapacağı yasal demokratik eylemlere yönelebilen olası saldırılara karşı meşru güvenlik tedbirlerin alınması konusunda karar alınmamış olması konferansın göze çarpan bir başka eksikliğini oluşturdu.

Biliyoruz ki yasal ve demokratik eylemler sırasında kendiliğinden yöneticiler ve liderler ortaya çıkabiliyor. Bu kişilerin önünü açmak, etkin konumlara gelmelerine yardımcı olmak önemli bir dikkat ister. Konferans’ın buna dikkat çekip gereken önlemlerin alınması için yeterince yoğunlaşmamasını da bir eksiklik olarak görebiliriz.

Konferans bileşenlerinin süreçle (barışçı demokratik mücadele yöntemi) ilgili BDP’ye yönelik eleştiriler yaparken kendi eksiklerini açık yüreklilikle dile getirmemeleri, başka bir ifadeyle özeleştiri yapmamalarını ise konferansın bir diğer eksiği olarak görmek mümkündür.

Konferans tüm Kürdistani halklara ve inançlara uğurlu olsun.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89