• BIST 96.400
 • Altın 144,302
 • Dolar 3,5616
 • Euro 4,0009
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 14 °C

Komşu komşunun külüne muhtaçtır

Selma Irmak

Başarılı Kürt siyasetçi İlham Ehmed, gazetemize verdiği demecinde ‘Rojava Kürtleri Türkiye ile komşudur ve Türkiye bunu inkar edemez. Çok çok düşünse belki bir Berlin Duvarı örebilir. Ama duvarlar artık çare olamaz. Çünkü Kürtler zihinlerinde, fikirlerinde, akıllarında sınırları kaldırdılar’ diyor. Bir süredir Türkiye’de bulunan Yüksek Kürt Konseyi(YKK) heyeti Türk yetkililerle kimi görüşme ve temaslarda bulundu. Ehmed gazetemize bu demeci verdiğinde, Türk Dışişleri Bakanlığı YKK heyetinin randevu talebine henüz cevap vermemişti.

Rojava devriminin adım adım ilerlemesi, cephede çeteci cihat gruplarına ağır darbeler indirirken, diplomasi alanında toplumsal yaşamın organizesi ve kurumların oturtulması alanlarında başarılı çalışmalar yürüttüklerine tanık olmak, Ortadoğu’da neredeyse yüz yıldır çizilen kader çizgisi gibi sınırların anlamsızlaşması, oluşturulan gayrı insani, gayrı ahlâki projelerin boşa çıkarılması anlamında insana gurur verdiği kadar Ortadoğu ve Kürtlerin geleceğine dair umut da veriyor.

Rojava devrimi bugüne kadar süregelmiş devrim süreçlerinden farklı bir süreç izliyor. “Önce devrimi gerçekleştirelim, sonra toplumsal inşayı gerçekleştiririz” denmiyor. Hele önce bir ülke kurtulsun, kadın haklarına, demokrasinin tesisine, hak ve özgürlüklere sonra bakarız” hiç denilmiyor. Tam tersi bir yol izleniyor. Bir yandan savaş yürürken ve sadece insanlık düşmanı, Kürt düşmanı değil, aynı zamanda İslam karşıtı ve İslam düşmanı, hiçbir mezhep ve ahlâki anlayış taşımayan çeteler o topraklardan sökülüp atılırken, öbür yandan demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir yaşam inşa ediliyor. Ve elbette kadınlar hem cephede hem toplumsal alanda, hem diplomatik ve siyasi alanda baş aktör durumundalar. Bununla beraber Rojava bir kadın devrimidir denilirken, sadece kadınların devrimdeki varlığı ve etkinliği kastedilmiyor şüphesiz; eril ve tahakkümcü olmayan, ortaklaşmayı yetki paylaşımını ve komünaliteyi esas alan kadın eksenli, kadın bakış açısını öncülleyen bir yaşam felsefesi de kastediliyor.

Bu yaşam felsefesinin Türkiye gibi eril hegemonik, oligarşik, tekçi ve anti-demokratik temellere oturan bir ilke için anlaşılması kuşkusuz zordur. Var olan ontolojik genleriyle hareket edilmesi hayret edilen bir durum olmuyor haliyle. Bu cumhuriyetin anti-demokratik olması esasında anti-Kürt olmasından dolayıdır.

Hal böyle olunca komşuluk ilişkileri normal seyrinde gitmiyor. Türkçede “ev alma komşu al” diye bir deyim var. Ancak Türk devleti Kürtlerle komşuluk yapmayı bir tür gurur meselesi yapıyor ve deyimini boşa çıkarıyor. Öyle ya dünün marabaları, Allah’ın Kart-Kurtları koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ne komşu olacak, bir de diplomatik ilişki geliştirecek. Bu sendrom Amerika Beyazlarının, Siyahilerle aynı haklara sahip olmalarını kabullenememe sendromuna benziyor. Hani neredeyse seni ve beni yaratan aynı Allah olmaz demeye varıyor bu sendrom. Allah yardımcı olsun, ne diyelim!

Gel gör ki Sayın Ehmed ne güzel söylüyor: “Rojava ve Türkiye komşudur ve bunu inkar edemez, çok çok belki bir Berlin Duvarı örebilir.” Çare utanç duvarları örmeye varmışsa durum vahim demektir. Halet-i ruhiye şizofrenik hal almış demektir.

Türkiye Cumhuriyeti artık şunu idrak etse iyi olur: Korkunun ecele faydası hiç mi hiç faydası yok! Almanya duvar ördü de ne oldu? Sabah akşam eleştirdiğiniz, parmak salladığınız ( tabi çok uzaktan!) İsrail, Filistin’le arasına durman duvarlar örüyor da ne oluyor?

1916 Skyes-Picot mevta oldu, sizlere ömür Kürtleri ayıran dikenli teller, mayın tarlaları, sınır hatları artık anlamsızdır. İlham Ehmed bu gerçeği size tane tane anlatıyor, dinleseniz iyi olur! “Duvarlar artık çare olamaz, çünkü Kürtler zihinlerinde, fikirlerinde, akıllarında duvarları kaldırdılar!...”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89