• BIST 78.333
 • Altın 127,600
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • İstanbul 13 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 30 °C

Kobani ruleti, patavatsız Biden, küskün Pire

Fehim Taştekin

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın özründen ikinci bir ‘one minute’ zaferi çıkartabilirsiniz!

PKK ve YPG’yi IŞİD’la aynı kefeye koyup emrinize amade kitleleri ‘Kobani’den siviller kaçtı, savaş geride kalan iki terör örgütü arasında’ diyerek maniple edebilirsiniz!
Bunlar elbette yaratılmış algılar üzerinden iktidar konforunuzu biraz daha sürdürmenize yarar.

İktidar algı konformizminin tadını çıkaradursun son 4-5 yılda Ortadoğu politikasının yol açtığı çok daha ciddi algılar var ki bunlar giderek izale edilemeyecek yargılara dönüşüyor. Söz gelimi düne kadar Erbil’de dostane sözler duymaya alışık olduğumuz çevrelerin şimdilerde söyledikleri eminim pek çoğunun kulaklarını tırmalayacaktır. Ama bunlar Türkiye’nin neyi nasıl kaybettiğinin de göstergesi.

PİRE'NİN ZOR SORUSU

17 Eylül’de Erbil’de konutunda ziyaret ettiğim Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Dış İlişkiler Sorumlusu Sadi Ahmed Pire ile aramda şöyle bir konuşma geçti:

- Uluslararası koalisyonla IŞİD’e karşı başlatılan yeni süreçte Türkiye’nin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Okyanus ötesinden ABD, Avrupa’dan Britanya, Almanya geliyor da neden yanı başımızdaki Türkiye gelemiyor? Türkiye sofrada misafir olarak iyi bir dost. Ama dostu saldırıya uğradığı zaman uzaktan seyrediyor. Hep sınırların güvenliğinden bahsediyor. Şu an Irak Kürdistan’ının sınırları güven altında. Peki, Türkiye neden kendi sınırlarının güvenliğini sağlamıyor?

- Türkiye’nin IŞİD’in geçişini engellemediğini mi kast ediyorsunuz?

Evet engellemedi. Türkiye’nin rolü utanç verici. Türkiye şimdi yardım etmeyecekse ne zaman yardım edecek? Türkiye normalde ticari ortağımız. Türkiye’nin IŞİD’ın karşısında bir şeyler yapmaması dostluğa ve ortaklığa sığmaz. Irak’ta halkın Türkiye ile ilgili fikirleri yüzde 80 oranında değişti. Halk Türkiye’nin yalan söylediğini ve kendilerini yalnız bıraktığını düşünüyor.

- Türkiye’nin de rehinelerle ilgili bir gerekçesi vardı?

Doğru değil bu bir senaryo. Onlar rehine değil askeri uzman.

- Yapmayın, aralarında çocuklar da var…

Onlar Erbil’deydi neden tekrar Musul’a gönderildiler? Sen gazetecisin, bunu araştır…

Sadi Ahmed Pire, eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin prenslerinden; bölge siyasetinde önemli bir isim… Şii Araplar ve Şii Türkmenler zaten Musul’un düşüşünden olup bitenlerden önemli ölçü de Türkiye’yi sorumlu tutuyor. Onlara Türkiye’nin müttefiki Kürt partiler de eklendi.

GAFLA GELEN HAKİKAT

AKP yönetimi hep Türkiye’ye karşı algı operasyonu yürütüldüğünü söylüyor. Lakin artık bu algının ötesinde bir şey. Burada Biden’in 2 Ekim’de Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmaya bir parantez açıp ardından Ankara’nın Kobani’ye karşı sergilediği tutumla meselenin nasıl ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ sözüne geldiğini görelim. Biden şunları söylemişti:

“Esad’ı devirme ve bir Sünni-Şii vekâlet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar. Esad’la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, El Nusra, El Kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihatçıların aşırı unsurlarını kabul ettiler.”

Bizim sınırlarımızda olup bitenlere dair bildiklerimizi bir kenara bırakalım. Belki patavatsızca, belki diplomatik gaf ama Biden’ın sözleri bir hakikatin en üst düzeyde itirafıdır. Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan özür dilenmesi de Başkan Barack Obama’nın yardımcısından farklı düşündüğü anlamına gelmiyor. Zira gazeteci Seymour Hersh’in 16 Mayıs 2013’te Beyaz Saray’daki toplantıda olup bitenlerle ilgili aktardığı bilgiler ABD’nin epey zamandır Türkiye’yi suçladığına işaret ediyordu: “Erdoğan, (Suriye’de) kırmızı çizgilerin geçildiğini anlatıyordu. Başbakan bir ara Hakan Fidan’ı sohbete dahil etmek istedi ama Fidan konuşmaya başlayınca Obama ‘Biliyoruz’ diyerek sözünü kesti. Erdoğan, Fidan’ı 2. kez konuşturmaya çalıştı, Obama müsteşarın sözünü ikinci defa ‘Biliyoruz‘ diye kesti. Erdoğan artık dayanamayıp ‘Ama kırmızı çizginiz geçildi’ dedi.

Obama, Fidan’a işaret edip “Biz de sizin Suriye’deki radikallerle neler yaptığınızı biliyoruz’ dedi.”

Belki Biden’a verilecek en makul yanıt şu olabilirdi: “Hepimiz oradaydık.” Evet, bu suçta ortaktılar ta ki Libya’da eğitilip donatılan gruplardan biri Eylül 2012’de ABD’nin Trablus Büyükelçisi’nin öldürünceye kadar.

OLMAZLARI ŞART KOŞMANIN ANLAMI

Hükümet ise hala ‘muhaliflere istedikleri silahlar verilseydi rejim kısa sürede yıkılır ve IŞİD palazlanmazdı’ tezini işliyor. Halbuki Libya’da tam da Ankara’nın Suriye’de tekrarlanmasını istediği tarzda bir operasyonla rejim çökertildi ama yıkılanın yerine düzen kurulamadı. ABD bunu gördüğü için Suriye’deki rolünü silahların istenmeyen grupların eline geçmesini önlemeye yönelik bir koordinasyona indirgedi.

Şimdi bu tecrübeler hiç yaşanmamış gibi Türkiye IŞİD’e karşı koalisyona katılmak için rejim değişikliği şartını koşuyor. Kobani’deki dehşet dengesini fırsat bilip 4 yılda yüzlerce silahlı örgüt üreten eski oyunun tekrarını istiyor. Bakın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CNN’den Christiane Amanpour’a yaptığı açıklamalara; her cümlesi sahanın ve uluslararası ortamın geldiği noktadan uzak. Türkiye'nin Suriye'ye kara birliği göndermesi için koalisyonun Esad rejimini zayıflatma amacı gütmesi gerektiğini söylüyor. Dediği şu:

* IŞİD'ten sonra sınırımızın korunacağına emin olabileceğimiz açık bir strateji varsa elimizden geleni yapmaya hazırız." Bunun anlamı; Ankara’nın dillendirdiği strateji yoksa IŞİD’e karşı bir duruş da yok. Zaten hükümet IŞİD’in Tel Ebyad ile Carablus sınır kapılarını ele geçirip Türkiye'ye komşu olmasını çok da sorun etmemişti. Varsın üçüncü kapı da IŞİD’in elinde olsun, dert değil.

* Davutoğlu’nun tekrarladığı diğer şart: "Uçuşa yasak bölge istiyoruz. Sınırımızda güvenli bir bölge istiyoruz." Bu adımların atılması BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan imkânsız. Rus ve Çin vetosu nedeniyle o yol kapalı. Haliyle bu konuda ısrar IŞİD’e karşı harekete geçmekten kaçınma bahanesi olarak yorumlanabilir.

* Yine diyor ki; “Bugün Kobani'de IŞİD'i cezalandırmak ve bir sonraki adımı belirlememek gelecekte daha büyük sorun çıkarabilir… Kobani'ye müdahale ihtiyacı doğarsa o zaman tüm Suriye'ye, tüm sınır bölgesine de müdahale gerekir.” Bundan şu sonuç çıkar: Kobani’nin de IŞİD’in eline geçmesine seyirci kalınacak çünkü ortada rejimi düşürecek bir strateji yok.

* Davutoğlu ayrıca Biden'a yanıt verirken empati istiyor: “ABD'nin de Meksika ile sınırı var. Tüm sınırı kontrol etmek kolay mı?” Sanırsınız yabancı savaşçılar 910 km’lik sınırın her bir karesini kullanıyor. Sanki uzun bir süre militanlar uçak ve gemilerle ‘onurlu devrimciler’ olarak taşınmadı. Sanki geçiş için kullanılan yollar herkesin bildiği noktalar değildi; sanki Güveççi ya da Bükülmez’de karakolların önünden geçen yasadışı yollar VİP geçişi olarak kullanılmadı. Sınır uzun kontrol edemeyiz izahatı bir izahat değil. Ayrıca IŞİD’in cebini şişiren petrolün nasıl aymazsa Türkiye’ye pompalandığını daha önce detaylı bir şekilde yazmıştım.

IŞİD İLE VEKALET SAVAŞI MI?

İşin özüne gelince; Türkiye hem kantonların varlığına son verecek hem de Esad rejimine karşı savaşı kızıştıracak bir strateji arıyor. Ancak ABD ile Türkiye ayrı telden çalıyor. Beklendiği üzere ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Davutoğlu’nun Esad rejiminin hedef alınması şartına “Pozisyonumuz değişmedi. Odak halen IŞİD” yanıtını verdi. Psaki tampon bölge tartışmasıyla ilgili de yeni bir durum olmadığını vurguladı. Yani taleplerin karşılığı yok. Stratejinin ikinci ayağı havada kaldığına göre hükümetin aklında ne var? Daha önce Rojava’ya ambargonun kaldırılması için PYD’ye dayatılan ‘Rejime karşı tutumunu netleştir, muhalif güçlere katıl, özerklik adımlarından kaçın’ şartlarının şimdi Kobani’ye askeri yardımların geçirilmesi konusunda izin isteyen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in önüne konulduğu anlaşılıyor. Kürtler ‘devrim’ olarak niteledikleri kazanımlardan vazgeçmezse ne olacak? Ki bunu yapmak yerine ölmeyi tercih ediyorlar. Bu durumda Türkiye’nin seçenekleri nedir?

- IŞİD üzerinden vekâlet savaşı mı?

- Kandil’de KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’la yaptığı görüşmede dillendirdiği gibi ‘Önce IŞİD, Kobani’yi düşürecek ardından Türkiye müdahale edip tampon bölge oluşturacak’ senaryosu mu?

- Ya da Erdoğan’ın “Şu anda Kobani'de olan, yarın belki Haseki'de olacak, belki Afrin’de olacak” sözlerinden hareketle sıra Kobani’den sonra Afrin ve Cezire kantonlarında mı?

Kobani’deki ikili ve ikircikli politika Türkiye’nin iç barışını ve çözüm sürecini tehdit ediyor. Halbuki Kobani halklar arasındaki kardeşliği perçinleyecek ve barış sürecine ivme katacak bir fırsata dönüştürülebilirdi. Hükümet bir kez daha klasik devlet refleksine teslim oldu. Şimdi başa dönüp soralım: Bu durumda Pire haksız, Biden yalancı mı?

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89