• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224
 • İstanbul 21 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 21 °C
 • Berlin 15 °C

Kobani krizi

Gökhan Bacık

IŞİD ile PKK’ya yakın Kürt grupların “savaşı” yakın bölgemizdeki sürecin bir numaralı düğümü haline geldi.

Şöyle özetleyelim: IŞİD, Kobani’yi almak istiyor. Bu gerçekleşecek olursa IŞİD fiilen “Türkiye-Suriye sınırının büyük bir kesimini kontrol eder hale gelecek.” Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan “sınırlarımız tehdit altında” dedi ki bu cümle yabana atılacak türden değil.

Elindeki bıçaklarla insanların kafasını kesmekten çekinmeyen ve CIA gibi kimi kaynaklara göre 20 binden fazla savaşçısı olan IŞİD’in Türkiye sınırında ne yapacağını tahmin etmek zor değil.
İnsan ister istemez bundan iki yıl önceyi düşünüyor. O zamanlar sözde “Esed rejimi ile savaşmak” içinçeşitli gruplar bölgeye yeni geliyordu. Ortadoğu siyasetini az çok takip eden aklıselim insanlarınuyarılarına gülünüyordu.

Ne kadar feci bir hesap hatası var ki ortada Esed rejimini devirmek için bazı devletlerin tolere ettiği IŞİD gibi yapılar, şimdi “besle kargayı oysun gözünü” misali “başka ülkelerin” başına dert olmuş durumda!

Kobani ve Türkiye-Kürt denklemi

PKK lideri Abdullah Öcalan yaptığı açıklamada açıkça “Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesinin barış sürecini bitireceğini” söyledi.

Siyaset biliminde buna ültimatom deniliyor. Öcalan’ın bu ültimatomunun iki adresi var: Uluslararası güçler ve elbette Türkiye.

Ankara için sıkıntı şu: Kobani Kürtler için önemli bir şehir. Ancak “bu şehri yöneten, savunan Kürtler” denilince kastedilen PKK’ya bağlı yapılar. Lafın kısası Türkiye’nin IŞİD karşısında Kobani müdafaası bir türAnkara-PKK ittifakı haline dönüşecek.

IŞİD püskürtülürse “o bölgeyi yönetecek yapı” kaçınılmaz olarak PKK. Bütün bu hikayede altın soruşudur: “Sonuçta PKK’nın güç kazanacağı ihtimali olduğu halde Türkiye Kobani ‘ye IŞİD’e karşı müdahale eder mi?”

Tam bu sırada Ankara’da ilginç şeyler oldu. Ankara ilk olarak PKK karşıtı sert bir dile kaydı. Barış süreci başladığından beri PKK hakkında söylenen en sert sözü Erdoğan söyledi: “IŞİD ve PKK aynı.” Bu ifade, 2014 Ekim’inde bütün dünyada bir grup için söylenecek en sert eleştiridir.

Kürtler’in postmodern alanı

BBC’den Güney Yıldız Rojava’nın (özelde Kobani’nin) PKK için anlamı hakkında önemli şeyler yazdı.

Yıldız’a göre burası “Öcalan’ın doğrudan siyasi örgütlenme çalışması yürüttüğü bölge.” Dahası Yıldız’a göre PKK’nın değişik katmanlarında önemli rol oynayan isimlerin çoğunun (Bahoz Erdal gibi) Rojava kökenli olduğunu yazıyor. Ayrıca örgüt burada başarısız olursa “kendisine sadık bir kitleyi yüzüstü bırakacağı” endişesi taşıyor.

Şimdi şunu hatırlatmak lazım: Suriye krizi çıktığı andan itibaren bunun Kürt meselesini ulus ötesi halegetireceği ve Suriye üzerinden PKK’nın elini güçlendireceğini neredeyse bu konuyu çalışan herkes koro halinde söylemişti.

Nitekim şimdi karşımızda Türkiye dışında bir ülkede devletimsi hale gelmiş bir PKK var. PKK’nın operasyonel gücü, Suriye-Irak-Türkiye sınırları arasında adeta postmodern bir devletimsi yapı inşa etmiş durumda. Bu devletimsi yapı, Kobani’de şimdi bir tür yurt savunması yapıyor.

Yakın dönemin en büyük yanlışı

Suriye’nin çöküşü modern Ortadoğu tarihinin en büyük felaketi olmaya aday.

“Esed otoriterdi, Esed rejimi zalimdi.” Bunlar doğru ama elde imkan ve doğru strateji geliştirecek kafa yoksa “saf iyi niyetle” büyük felaketlere kapı açmak da mümkün!

Ama Suriye’de “olmayacak duaya amin diyenler” bütün bölgeye yakın tarihin en büyük zararını verdiler. Muhtemelen 20. yüzyılın başından beri bütün bölgede görülen en büyük basiretsizlik örneklerindenbirisi de Suriye’yi bu hale getirenlerin izlediği siyasettir.

Şimdi bu basiretsizliği ve büyük hatanın üstünü her gün Esed’e küfrederek kapatabilecek miyiz?

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89