• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 27 °C

Kobani Direnişi ve Çözüm Süreci: Washington notları (II)

Fuat Keyman

Washington'da IŞİD, artık konuşulan tek konu.

Katıldığım toplantılarda, konuştuğum insanlarda, vurgulayım, her şeyden önce, büyük bir şaşkınlık var: Uzmanlar dahil, soruluyor; bu IŞİD denen örgüt nedir, nereden çıktı?

Kanada’da, Toronto ve Ottawa’da da konuştuğum insanlarda aynı şaşkınlığı gözledim, aynı soruyla karşılaştım.

Bir taraftan IŞİD’e karşı savaş konuşuluyor; diğer taraftan da savaşılan IŞİD hakkında en temel bilgiler, soru olarak soruluyor.

Kamuoyu yoklamaları sürekli Amerikan halkının IŞİD’i tehlike ve endişe sıralamasında birinci sıraya yerleştirdiğini gösteriyor.

Washington şaşkınlıkla savaş arasında gidip gelen bir durumdayken, IŞİD gücünü arttırıyor, yaygınlaşmaya devam ediyor.

IŞİD, şimdi de Irak’tan sonra Suriye’de, Kürtlere saldırıyor. Bu sefer hedef Kobani.

IŞİD, Kobani’ye saldırıyor; Kürt halkı Kobani’de direniyor, tüm kötü şartlara rağmen. Kobani’de halk varlığı için, geleceği için direniyor, hem de elinde kendini savunacak silahları olmadan.

Kobani halkına yardım etmek, IŞİD’e karşı Kobani’de de savaşmak gerekiyor.

Yoksa Kobani düşecek, IŞİD yaptığı katliamlara bir de Kobani’yi ekleyecek...

Sonunda Amerika havadan Kobani’de, IŞİD’i vurmaya başlıyor. Kobani’nin düşme tehlikesi anlaşılmış gibi. Hava saldırısında belli düzeyde başarı elde ediliyor. IŞİD şimdilik, Kobani’de durdurulmuş gibi. Ama bu, İŞİD tehlikesinin bitimi anlamına gelmiyor.

Dahası altını çizelim: IŞİD’in Kobani saldırısı ve Kobani’de Kürt halkının direnişi, IŞİD’in Türkiye için yarattığı riskleri ve tehlikeleri daha da arttırıyor. IŞİD, Türkiye’nin başını ciddi ağrıtıyor, hem de her gün biraz daha ilerleyen derece de.

Erbil’den sonra Kobani’de de son anda olsa bile, Amerika IŞİD’e havadan saldırdı. Böylece, şimdilik Kobani’nin düşmesini engellendi. Bu, Amerika’nın, Irak ve Suriye’de, Kürtlere, ve Kürt bölgelere verdiği önemi gösteriyor, ki, bunu, konuştuğunuz tüm uzmanlardan duyuyorsunuz.

Irak’ta, IŞİD’e karşı karada savaşacak Irak ordusuyla birlikte, iki aktörden den birisi Kürtler.

Kobani, Suriye’de de Kürtlerin, tüm sorunlara rağmen, önemli bir aktör olduğunu gösterdi. Amerika, Kürtleri destekleyecek. Amerika için Esad’ın gitmesi gerekiyor, ama, IŞİD’e karşı savaşın başarılı olması daha da önemli.

Bu nedenle de, IŞİD’e karşı savaş, eğer başarılı olursa, Kürtlerin, Ortadoğu’da sadece Irak değil, Suriye’de de “aktör”, hem de “önemli bir aktör” olma sürecini ve olasılığını arttıracak.

Geçen hafta, Selahattin Demirtaş başkanlığında Washington’da bulunan HDP heyetine gösterilen ilgiden ve yapılan toplantılardan da Kürtlerin, Washinton için önemli aktör konumunun güçlendiği ortaya çıkıyor.

Tüm bu noktalar ışığında IŞİD saldırıları ve Kobani direnişi, çözüm sürecini hem çok önemli bir konuma getiriyor hem de süreç üzerine endişeleri ve kaygıları arttırıyor.

Türkiye, Washington ve Batı için, IŞİD’e karşı savaşta “en önemli ve kritik aktör”lerin başında geliyor. “Kara”, “logistik”, “stratejik” ve “insani” katkı olmaksızın, sadece hava saldırılarıyla IŞİD sorunun minimize edilmesi imkansız. Herkes bu konuda uzlaşma içinde. Böyle olunca da Türkiye, bu tür katkıların verilmesinde, en önemli aktörlerin başında geliyor.

Türkiye katkısı için, “güvenli bölge inşası”, “uçuşa yasak bölge” ve “Esad’sız çözüm” konularında taleplerini ortaya koyuyor. Ama bu talepler, “Esad’sız çözüm”de ilke kararı olması dışında, Washington ve Batının öncelikleri değil.

Kobani’yle birlikte, Türkiye’nin IŞİD konusundaki “muğlak konumu”nu sürdürmesi artık mümkün değil. Muğlaklık IŞİD’e karşı savaşı, Türkiye için daha da riskli hale getirebilir, ve çözüm sürecini de tehlikeye atabilir.

Bununla birlikte, vurgulayalım: 1 Ekim’de Meclis'in açılışında temel gündem maddesi olacak ve büyük olasılıkla 2 Ekim’de oylanacak “tezkere”, muğlaklığa çözüm değil.

Türkiye, Irak ve Suriye’de, karada askeri harekatlara katılmadan, Orta Doğu bataklığına çekilmeden, IŞİD’e karşı nasıl etkili olabilir?

Yanıtlamamız gereken temel soru ve sorun, bu.

Çözüm süreci devam ediyor; bittiği üzerine artık sürdürebilmesinin çok zor olduğu üzerine Kandil başta olmak üzere çeşitli yerlerden gelen açıklamalara rağmen, devam edecek de.

Çözüm sürecini, Türkiye de Kürt aktörler de devam ettirecekler. Öcalan, büyük olasılıkla, bu yönde açılmalarda bulunacak.

Türkiye, IŞİD’e karşı savaşta, tavrını ve katkısını askeri değil ama insani, lojistik ve stratejik alanlarda netleştirirken Irak gibi, Suriye’de Kürtlerin yanında olmalı, Kürt halkının direnişine el vermeli.

Çözüm sürecinin, dış politika ve bölgesel güvenlik ayağı da zaten, Türkiye-Kürtler işbirliğini içeriyor mu?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89