• BIST 90.182
 • Altın 147,357
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515
 • İstanbul 13 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 20 °C

Kızılelma bugün neresi?

Mümtaz er Türköne

En tehlikelisi, Kürt sorununu çözmek için atılan adımlara Türk olarak ve Türk sıfatıyla itiraz etmek. 

Gelişmeleri etnik aidiyete göre izlemek; Kürtçenin karşısına Türkçeyi, Kürt olmanın karşısına Türklüğü yerleştirmek. Ürkütücü bir çoğunluk bölücülüğü dışında, etnik esaslı itirazın tartışmalara kazandıracağı sağlıklı bir boyut yok. Bölücülüğün çoğunluk eliyle yapılması ise her zaman daha tehlikeli sonuçlar doğurur.

90 yıllık devlet paradigmasının değişmesinden, adeta ters-yüz edilmesinden bahsediyoruz. Sebep, bu paradigmanın artık bir işe yaramaması; ülkenin ve devletin tekliğini sürdürme yeteneğini bütünüyle kaybetmesi. Bu paradigmanın hüküm sürdüğü bir asra yaklaşan uzun tarih kesitinde üretilen ideolojik kalıpların ve edebiyatın tortularına bağlanıp kalmak, onları yeniden keşfetmek bugün hangi derdinize şifa olabilir?

"Andımız"ın devletin tekliğini sürdürmeye bir katkısı var mıydı? Kazlıçeşme mitinginde, karşısındaki kitleye ilk mektep müsameresi heyecanıyla Andımız'ı tekrarlatan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin cevap bulması gereken bir soru: Türkiye Cumhuriyeti Devleti bekasını Andımız'la temin edebilir mi? Kürt milliyetçilerinin karşısına Türklükle çıktığınız zaman, Türk milletinin varlığına faydanız mı zararınız mı dokunur? Bahçeli'nin yaptığı şu millet tarifi yaman çelişkiyi görmek için yeterli: "Türk milleti... gönlü ve vicdanı ortak bir kültüre bağlı ve ‘ben Türk'üm' diyen herkesi kapsamaktadır." Bir parti taraftarlığı, bir dernek üyeliği, bir cemaat mensubiyeti değil, bir milletin ferdi olmaktan, kardeşlikten bahsediyoruz. "Ben Türk'üm" demeyenlere, "buyrun kapı" diye göstereceğiniz bir istikamet var mı? Mensubu olduğunuz milletin sınırlarını daraltmanın, bu ülkenin vatandaşlarını dışlamanın millî varlığınıza vereceği zararı son otuz yılda tecrübe edip görmedik mi? Kürtçe isimlerin iadesine, anadilde eğitime dair bir düzenlemeye itiraz ederken "Türk milleti tektir. Türk devleti tektir. Türk vatanı tektir. Türk bayrağı tektir." diye bağırdığınız zaman, tek olanı çok yapmaya başladığınızı nasıl fark etmezsiniz? "Türk dili tek olarak kalacaktır ve o da Türkçeden başkası olmayacak, olamayacak, olması da mümkün görülemeyecektir." sözünden siz neyi murad ettiniz, dinleyenlerin okuyanların neyi anlamasını bekliyorsunuz?

MHP liderinin devlet-millet ve vatan konusundaki hassasiyetini, bu fasılda parti çıkarlarını bir kalemde çiğneyip geçeceğini biliyorum. Sorun nerede? 90 yılın uygulamaları ile kabaran tepkisel Kürt milliyetçiliğinin, tam da demokrasinin eşit haklar temelinde marjinalleştiği keskin bir dönemeçte etnik kutuplaşmayı keskinleştirmenin devlete, millete, vatana ne faydası var? Anadilde eğitim hakkının karşısına "Türkçeden başkası olmayacak" diye çıkmanın kuru ve yavan milliyetçilik edebiyatı dışında katkı sağlayacağı bize ait bir değer var mı? Türk milliyetçiliğini dar ve karanlık Kürt milliyetçiliği sularına sürüp orada tüketiyorsunuz. Azınlık milliyetçiliğinin üzerine, çoğunluk milliyetçiliği ile gidiyorsunuz?

Türklerin tarihte zorlu bir hikâyesi var. Başarılarının sırrı, birbirine benzemeyen farklı milletleri bir arada barış içinde yaşatma yeteneğinde saklı. Türklerin kendisine veya tarihteki başarılarına övgüler kural olarak Türklerden gelmez. Kızılelma'nın peşinden koşarken, birlikte yola devam ettikleri halkların payına adalet ve zenginlik düşer. Mirasıyla gurur duyduğumuz Osmanlı'nın hiç Türklük davası güttüğünü "Türkçeden başkası olmayacak" dediğini duydunuz mu? Demedi; ama Türkçe çok geniş bir coğrafyada saltanat sürdü. Hiç çoğunluk olan bir toplum, etnik kavgaya tutuşur mu?

Türk milliyetçilerinin bugün bir hedefi ve gayesi yok. Türk milliyetçileri Türk milletinin önüne bir Kızılelma koyamıyor. Bu coğrafyayı düzene sokacak, hızlanan tarihi yeniden tabii mecrasına yerleştirecek kapasite sadece bu Türklerde var. Kürtleri, Arapları aynı hedefe yöneltip, hepimiz için refah, barış ve adalet getirecek istikameti, "Türkçeden başkası olmayacak" derken bulabilir misiniz?

Bir avuç suda boğulmamak için Kızılelma'yı saklayan açık denizlere doğru yol almamız gerekmez mi?

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89