• BIST 89.940
 • Altın 145,207
 • Dolar 3,6228
 • Euro 3,9026
 • İstanbul 13 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 6 °C

Kılavuzu ‘ulus devlet’ olanın...

Ömer Ağın

Cenevre-2 Konferansı ölü doğmuştur. Bunu şimdiden herkesin duyacağı yüksek bir sesle söylüyoruz. Ne 1920 yıllarının başındayız, ne Lozan’da galebe çalan devletlerin dayattığı ulus devlet modeli çözümlerden medet bekleyen halklar kaldı, ne de Kürt halkı oyalanılıp, kandırılacak bir halktır. Cenevre Konferansı fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Çünkü konferansa katılan 30’dan fazla devletin farklı çıkarlar temelinde gruplaşsalar bile, hepsinin “çözüm” olarak önerdikleri yöntem aynı ve “ulus devlet modeli” olmuştur. Bu, başlı başına bir çözümsüzlük içermektedir ve halkların sorunsuz, eşit ve demokratik bir biçimde birlikte kalmasını sağlamasını engelleyen eski ve eskimiş bir beladan başka bir şey değildir. Ulus-devlet modelini Suriye’ye “çözüm” olarak dayatmak, Suriye’deki iç savaşa benzin dökmekten başka bir işe yaramayacaktır. Cenevre-2 Konferansı’nın ölü doğmasının birinci nedeni budur. İkincisi, Suriye halklarının kendilerini demokratik bir şekilde yeniden yapılandırmalarına engel olunmuştur. Başka bir ifadeyle halkların demokratik ulus şeklinde özgürce kendilerini yönetmelerine engeller oluşturulmuştur. Üçüncüsü, Ortadoğu’nun sorunsuz bir bölge oluşturulmasının yolu, 1920’li yılların başında zorla ve masa basında çizilen sınırların yeniden demokratik bir şekilde ve bölge halklarının yararına gözden geçirilmesi zorunluluğudur. Oysa Cenevre mantığı daha şimdiden bu demokratik yapılanmanın yol almasını engellemek için mesai yapmaya başlamıştır. En önemlisi, büyük bir özveri ve sezgisel zekâyla geliştirdikleri demokratik ulus, demokratik çoğulculuk yönetim önerisinin artık pratikte biçim bulması bir kurtuluş seçeneği olarak halkların reel bir seçeneği olması Cenevre-2 Konferansı’nın ölü doğmasını sağlayan en önemli etmen olmuştur. Kürt halkı Ortadoğu’da büyük bir tarihi görevi daha şimdiden yerine getirmiş durumdadır. Kürt Özgürlük Hareketi’nin geliştirdiği demokratik ulus ve onun elleri üzerinde yükselecek demokratik yönetim sadece Rojava halkları için pratik bir seçenek olmanın ötesinde tüm Ortadoğu halkların üstünde bir hayalet olarak da dolaşmaktadır. Bu nedenle Suriye artık eski Suriye olamaz. Kim eski Suriye olacak diyorsa kendini kandırır. Artık Suriye’de Rojawa devrimi vardır. Bu devrimin temsilcileri hiç kimsenin dalkavuğu ve işbirlikçisi olmadı. Bu devrimci güçler başından beri hiçbir emperyal gücün yanında yer almadığı için, hiçbir gücün Suriye politikasına alet olmadığı için Cenevre’ye çağrılmadılar. Suriye’de en iyi yönetim modeli, hem etnik kimlikler için hem de farklı inançlar için demokratik Suriye’nin yaratılmasıdır. Cenevre-2 fiyaskosu yaşandığı gün Rojava’da demokratik özerkliğin ilan edilmesinin ayrı bir tarihi anlamı vardır.

Ölü doğmuş Cenevre-2 Konferansı’nın yanında çok sağlıklı ve gürbüz doğmuş Rojava’daki devrim var ortada. Sağlıklı doğmuş bu devrimi korumak başta tüm Kürtlere ve Ortadoğu’nun demokratik halklarına düşmektedir. Kürt Özgürlük Hareketi’nin geliştirdiği ve bin bir emekle ete-kemiğe büründürdüğü demokratik ulus, demokratik yönetim temelinde Kürtlerin ulusal demokratik birliğinin sağlanması bu kazanımı korumanın olmazsa olmaz koşuludur. Tüm Kürt yapılarına bu konuda ciddi tarihi görevler düşmektedir. Başta Türkiye’deki farklı etnik kimlikler ve değişik inançlara sahip olan topluluklar kendilerini yeniden örgütleyerek ve kitlesel olarak bu kazanıma sahip çıkmalıdırlar.

AKP hükümeti oyalamayı bırakmalı ve demokratikleşme yolunda ciddi adımlar atmalıdır. Kısır döngüden ve dar seçim hesabı politikaları yapmaktan vazgeçme zamanı gelmiştir. Aksi takdirde AKP hükümetinin başı girdaplardan çıkmaz. AKP’yi kurtaracak tek yol barışçı demokratik çözüm yolunda cesur adımları atmasıdır.

Kürt Özgürlük Hareketi’nin büyük bir ustalık ve özveriyle geliştirip bugünlere getirdiği tarihi ve pratik çözüm yöntemini aynı ustalıkla, sabırlı ama duyarlı bir şekilde geliştireceği bir aşamada olduğunu Kürt halkı yakından takip ediyor. Tüm toplumsal kazanımların güvencesi burada yatmaktadır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89