• BIST 97.713
 • Altın 143,932
 • Dolar 3,5669
 • Euro 4,0007
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 10 °C

KDP ve PKK çizgisi

Muzaffer Ayata

Türkiye ve Ortadoğu tarihsel bir süreçten geçiyor, değişim sancıları çekiyor. 1920’lerde, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra şekillenen Ortadoğu ve Türkiye artık eski yapılarıyla yol alamaz hale geldi. Türkiye’yi en çok Kürt halkının direnişi ve tarih sahnesine çıkışı zorladı ve var olan sistemin artık yürüyemeyeceği görüldü. Aynı şey Ortadoğu için de geçerli. Özellikle “Arap Baharı” diye isimlendirilen itirazlar ve ayaklanmalarla var olan rejimlerin artık miadını doldurduğu ilan edildi.

İtirazlar, arayışlar ve direnişler nasıl sonuçlanacak, sürece kimler öncülük edecek, hangi güçler daha fazla örgütlenip etkili olacak? Bütün bunlar hareketli bir etkileşim, iç ve dış hazırlıklarla, mücadelelerle sürecek. Türkiye’nin en devrimci ve etkileyici, değişime zorlayıcı gücü Kürt siyasi hareketi olarak tarih sahnesine çıktı. Kemalist rejimin aşılması Türkiye’yi demokratik temelde yapılandırma imkanı yarattı. Ekonomik ve toplumsal gelişim de değişim imkanını ve ihtiyacını daha artırdı.

Türkiye’de sol ve demokrasi güçleri güçlü olmadığı ve süreci yönlendiremediği için meydan yine rejim içi güçlere AKP gibi partilere kaldı. AKP iktidar olmak ve devlete yerleşmek için yenilikçi ve reformcu görünmeye çalıştı ama esas itibarıyla milliyetçi ve devletçi bir ideolojiden beslenmiş ve iktidara göz dikmiş güçlerin bir koalisyonu biçiminde sahneye çıktı. İktidarını pekiştirdikçe ve devleti ele geçirdikçe giderek otoriter ve kendi meşreplerine uygun yeni bir kemalist rejim kurmaya ve değişimi frenlemeye çalıştılar.

Türkiye’de mevcut durumda AKP en etkili güç. Bundan sonra değişim hareketleri ve arayışlar artık AKP iktidarına karşı mücadele etmek zorunda kalacaklar. Nitekim Gezi eylemlerinde de görüldüğü gibi halk hareketlerine ve değişim taleplerine karşı AKP devleti arkasına alarak muhalif olanlari ezmeye ve dışlamaya çalıştı. Bundan sonra da demokrasi ve özgürlük mücadelesi bu gerçeğe göre şekillenmek ve örgütlenmek durumunda.

Kürtler için de değişim ve mücadele giderek daha kapsamlı bir hal aldı. Artık Ortadoğu’yu etkileyen ve gelişmelerden etkilenen dinamik bir halk haline geldiler. Rojava’daki devrimsel gelişmelerle birlikte Kürt dünyasındaki siyasi hareketlerin nitelikleri de daha fazla anlaşılır ve görünür oldu.

Kürt dünyasında gelimelere yön veren ve ağırlığı olan iki ana akım söz konusu. Birincisi geleneksel ilişkilere dayanan Barzaniler’in liderliğini yaptığı KDP hareketidir. Diğeri ise Önder Apo’nun liderliğini yaptığı, devrimci ve yenilikçi akım olan PKK’dir. Bu iki hareket dışında Kürdistan’da çok sayıda örgüt ve parti bulunmaktadır. Ancak bu hareketlerin hapsi bu iki akımın ara tonları olarak değerlendirilebilir.

KDP Kürtler içinde ortaya çıkan en eski hareketlerden biridir. KDP diğer parçalardan sürekli destek görmüştür. Ancak hiçbir parça Güneye, KDP’ye dayanarak devrimsel bir mücadele geliştirememiştir. KDP’ye dayanarak büyümüş ve mevziler kazanmış bir Kürt hareketi yoktur.

Rojava devrimi KDP’nin bu geleneksel çizgisini çok net biçimde ortaya koymuştur. Önder Apo’nun çizgisi ve çalışmalarıyla Rojava Kürtleri büyük bir sıçrama yaptılar. Rojava’nın bu çıkışı tüm Kürtlerde büyük bir sevinç ve heyacanla karşılandı. Ancak ayni yaklaşım KDP açısından ortaya konulmadı. Rojava’daki en etkili güç olan PYD’yi mümkün olduğu kadar ilişkilerin dışında tutmaya çalıştı. PYD ile ortak çalışma yerine AKP Hükümeti ile ortak çalışmaya çalıştı. Şimdi de mümkünse PYD’yi Cenevre görüşmeleri dışında tutmaya ve tabanı olmayan bazı Kürt gruplarını temsilci diye sunma peşindeler.

Öcalan çizgisi tüm parçaları birbirine yaklaştırıp devrime ve özgürlüğe yürütürken KDP çizgisi ise hala gizli kapaklı ilişkilerle Kürt halkını başka güçlerden medet umar hale getirmeye çalışıyor.

Kürt halkı bu iki akım arasındaki farkı pratikte görüyor, onun için tercihini özgürlük ve mücadele tarafından yana yapıyor. Sınırları ve örülen duvarları tanımıyor. Özgürlük ve demokrasi çizgisi etrafında birleşmeye devam edecektir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89