• BIST 90.182
 • Altın 146,281
 • Dolar 3,6195
 • Euro 3,9306
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 21 °C

Kaygılar, uyarılar...

Ali Bulaç

Başlatılan barış sürecini canü gönülden destekliyoruz. Sürecin önemi, akan kanın durması ve arada her ne ihtilaf varsa terör, şiddet ve öldürme olmaksızın konuşarak bir anlaşma noktasına varılmasıdır. 

Bu açıdan da “sulh hayırlıdır” ve “ya hayır konuş ya sus” prensibini takip ediyor, sorumluluk sahibi herkesin de bu prensibi takip etmesini diliyorum. Ancak süreçle ilgili bazı endişelerim yok değil. “Geç kalma” riski doğduğundan süreci tehlike altına sokmadan bazı kaygıları ve uyarıları dile getirmekte de zaruret görüyorum:

1) Barış süreci yeni anayasa referandumu çerçevesinde mutlak anlamda “başkanlık, yarı başkanlık veya partili cumhurbaşkanı” modeli şartına bağlanacaksa bu yanlış olur. Her üç model de tartışılabilir, ama “Ya bu modellerden birini benimsersiniz veya çatışma sürecek” şartı, 12 Eylül askerî rejiminin muktedir generali Kenan Evren’in “Ya beni anayasa ile onaylarsınız ya da sittin sene gitmem” şantajına benzer.

2) Somut birtakım adımlar olmaksızın değişik ifade ve kelime oyunlarıyla eski resmi kimlik tanımı muhafaza edilecekse bu, sorunun daha şiddetli çatışmalara gebe kalacağı anlamına gelir. Bu konuda ciddi anayasal reformların ana çerçevesi hakkında somut bilgi ve öneriler ortaya konulmalıdır.

3) Devam ettirilecek “resmi Türk kimliği” nasıl sorun çözmeyecekse “Türk ve Kürt olmak üzere iki resmi kimliği”n anayasal hüviyet kazanması veya federasyona gidecek düzenlemeler sorunu çözmeyecektir.

4) Sınır dışına çıkarılacak PKK unsurları eğer Kuzey Suriye’ye yönlendirilip Esed’i devirme işinde kullanılacaksa bunun bölge için bir fecaat olduğunu unutmamak lazım. Bu sadece Araplarla Türkler arasında değil, Araplarla Kürtler arasında da husumetlerin doğmasına ve bunun Türkiye dahil bölgenin tamamını içine alan yeni çatışma potansiyellerine yol açacağını hesaba katmalıyız.

5) Kürt sorununun çözümü sadece Türkiye’nin verebileceği bir karar değildir. Sorun bölge ülkeleri özellikle İran, Irak ve Suriye’nin de ortak kararı ve mutabakatıyla çözülür. Suriye’de Esed düşerse de bu ülke faktör olmakta devam edecek.

6) Her türlü çözüm tartışılabilir. Elverir ki yeni bir statüsü olacaksa bunun Kürtlerin de aktif olarak içinde yer aldığı bölge halkları ve ülkelerin bağımsız inisiyatifi ve kararıyla olmalı. ABD, AB ve İsrail’in belli bir mesafeden belirlediği çözüm ne bölge ülkelerine ne Kürtlere huzur getirir.

7) Türkiye’nin Kerkük ve Musul’u da içine alan “1925 öncesi Misak-ı Milli sınırlar hayali”ne kapılması ABD ve İsrail’in bu ülkeye kurduğu tuzaktır.

8) Sözde Türkiye’nin himayesinde Kuzey Irak’tan Kuzey Suriye’ye ve Akdeniz’e varacak bir Kürt coğrafyası üzerinde “Türk-Kürt ittifakı” ve bu ittifak üzerinden Türkiye’nin Ortadoğu’da liderlik yapabileceği rüyası da tuzaktır. Amerikalıların Özal’ın kafasına soktuğu bu hayali şimdi medyada “Amerika’nın sesi yazarlar” yine iştahla dillendirmeye başladılar. Bu hayalle Türkler ve Kürtler evdeki bulgurdan da olurlar.

9) Suriye, Lübnan ve Irak’taki iç çatışmaları bahane edip Sünni-Şii çatışması ve mezhepçilik bölgeyi kan gölüne çevirir. Türkiye dahil her bölge ülkesi bu konuda son derece hassasiyet göstermeli; her mezhep ve inanç grubuna gerekli saygı gösterilip hakları anayasal güvence altına alınmalıdır.

10) Batı’yı, ABD’yi ve İsrail’i hedef seçmiş bulunan İran’a “Şiilik” veya “tarihi kan davaları” üzerinden husumet göstermek sadece İran’ı büyütür, güçlendirir, yayılmasını kolaylaştırır. Çünkü İran “modern Bizans’ı ve Haçlıları” hedef seçtikçe, Bizans ve Haçlılar yanında duruyormuş görünenler meşruiyet krizine düşer. Selçuklulara Anadolu’yu, Osmanlılara Bizans’ı armağan eden güç Haçlılara karşı savaştır, onlarla ittifak ve işbirliği değildir.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89