• BIST 78.739
 • Altın 127,036
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • İstanbul 12 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 22 °C

Kanlı coğrafya

Taha Akyol

SURİYE kenti Resulayn’da PKK’nın PYD örgütü ile El Kaide bağlantılı

El Nusra örgütü çarpışıyor. Resulayn PYD’nin eline geçti...

Çarpışmalarda bazı mermiler bizim Ceylanpınar’da Mahsun Ertuğrul’un (17) ölümüne sebep oldu; yaralılar var. Ceylanpınar halkı tedirgin.

Bu olay, problemin nasıl “sınır aşan” bir niteliğine sahip olduğunu gösteren bir simgedir. 

HÂKİMİYET ALANI 

PYD’nin “eşbaşkanı” ODTÜ mezunu Salih Müslim, Fırat Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“9 kent, ilçe ve belediye yönetimi bizde. Bazı yerlerde Kürt ve Arap köylerinden de rejim güçleri çıkarıldı ve sivil halk yönetimi kuruldu...”

Müslim petrol bölgesi Rimelan’ın da “halk güçlerinin denetimine” geçtiğini söylüyor. Abartıyor olabilir, çarpışmalarda gelgitler de olabilir. Şu açık ki, PKK söyleminde “Rojava” (Batı parçası) denilen Kuzey Suriye’de şu veya bu genişlikte PKK bir “alan hâkimiyeti” kurmuş gözüküyor. 

TUTUM BELGESİ 

KCK’nın temmuz başındaki kongresinde kabul ettikleri “Tutum Belgesi”ni hatırlayacaksınız; Türkiye’yle ilgili yönlerini burada 16 Temmuz’da yazmıştım. 10 maddelik belgenin son üç maddesi Suriye, Irak ve İran’la ilgili...

8. madde: “Rojava’da (Batı’da, yani Kuzey Suriye’de) üçüncü çizgi olma temelinde şimdiye kadar sürdürülen siyasetin daha da geliştirilerek geçici seçim yönetiminin ilan edilmesi ve bunun bir Kürt mahalli idaresini inşa düzeyine ulaştırılması”.

Üçüncü çizgi yani Baas, muhalefet ve PKK... Onun için taraflardan birine katılmadan “ayrı” hareket ediyorlar.

Önümüzdeki aylarda PYD, “alan hâkimiyeti” kurduğu yerlerde “demokratik özerklik” ilan edip “seçim” yaptırabilir. 

IRAK VE İRAN’DA 

9. maddede Kuzey Irak’tan “Başûr” (Güney) diye bahsediliyor. Barzani yönetimine karşı, fakat ihtiyatlı bir dil kullanılıyor, “diğerlerinden farklılığımızı ve demokratik modernite çizgimizi ortaya koyan bir mücadelenin daha aktif bir biçimde yürütülmesi” ve “önümüzdeki seçimlerin demokratik güçler tarafından kazanılması” için çalışmaların hızlandırılması öngörülüyor.

Bunun Barzani yönetimi için potansiyel bir tehdit olduğu açıktır.

10. maddede İran Kürdistanı’ndan

“Rojhilat” (Doğu) diye bahsediliyor. “İran devletiyle PJAK arasında var olan mevcut ateşkesin devamı için çalışılması, İran rejiminin geliştirebileceği farklı yaklaşımlara karşı da hazırlıklı olunması” öngörülüyor.

İran-PKK işbirliği zaten sır değildi.

Belli ki, bütün Kürt hareketleri yerel olduğu halde PKK, hem ideoloji, hem silah ve totaliter yapılanma olarak da bir Pankürdizm hareketidir...

GECİKMİŞ MİLLİYETÇİLİKLER 

20. yüzyıla girerken Balkanlar’da ortaya çıkan ve bütün coğrafyayı kan gölüne çevirerek haritaları değiştiren “gecikmiş milliyetçilikler”, 21. yüzyılın başında Ortadoğu’da ortaya çıktı. Ayaklanmalar, içsavaşlar, aşiret, kabile, din, mezhep, etnik kimlik çatışmaları... Nasıl bir altüst oluş sürecidir, açıkça belli.

Dünyada Ortadoğu’dan başka kanlı coğrafya kaldı mı?!

Türkiye gibi çok iç içe geçmiş toplumlarda bu tür sorunların çözümü daha zordur. Sihirli bir formül de yok. Felaketlerden sakınmanın tek yolu, hiçbir kesimin aklını, itidalini kaybetmemesidir. Hele de akılları iptal eden kutuplaşma belasından mutlaka sakınmaktır.

Delilik hiçbir sorunun çözümü olamaz. Ama akıllar kaybedilmezse zaman içinde çıkış yolları bulunabilir. Allah hepimizin aklını korusun.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89