• BIST 79.433
 • Altın 125,756
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 23 °C

IŞİD'e karşı savaş: Washington notları

Fuat Keyman

Washington’dayım.

Artık gündem de Ukrayna, Putin ya da Suriye, Irak yok. Bu sorunlar ikincil, hatta, bir tarafa konulmuş gibi.

IŞİD, konuşulan tek konu. IŞİD konuşulurken de özünde savaş konuşuluyor.

Katıldığım toplantılarda görüştüğüm insanlarda tek soru, IŞİD ve Irak’tan sonra Suriye’de başlayan savaş. Tabii hemen ekleniyor: Türkiye ne yapacak, ne zaman ve nasıl bu savaştaki yerini alacak?

Savaş artık sadece hava saldırılarıyla sınırlı değil. Washington, IŞİD’e karşı kara saldırısını konuşuyor. Hava saldırılarının yeterli olmayacağı ortak görüş. Askerlerin, ama altını çizelim, Amerikan askerlerinin değil, IŞİD’e karşı karada da savaşması gerektiği, farklı görüşler tarafından öne sürülüyor; hem de kaçınılmaz bir gereklilik olarak...

Yemekteyiz. Konu yine savaş. Ve son dakika haberi ekranlara düşüyor: “Amerika, Suriye’de IŞİD’i vurmaya başladı”.

Artık, Amerika savaşta.

Televizyonlar savaşa kitlenmiş durumda.

Suriye muhalifleri kara gücü olarak eğitilecek. 5000 civarında bir kara gücü, Suriye muhaliflerinden, IŞİD’e karşı eğitilecek. Bunun, en az bir yıl süreceği söyleniyor.

Dolayısıyla önümüzdeki yıl, Irak’ta, ama özellikle Suriye’de, İŞİD’e karşı savaş ana gündem maddesi olacak.

“Hava saldırılarının İŞİD’e ciddi anlamda zarar vereceği, ama, IŞİD’i, IŞİD tehditini yok etmeyeceği” söyleniyor. Askeri yorumcular bile Irak ve Suriye’de, “devletin güçlenmesi”, “farklı grupları içerseyici (inclusive) iyi ve adil yönetimin sağlanması” ve “ekonomik kötü koşulların düzeltilmesi” temelinde de Amerika, Avrupa, Körfez ülkeleri ve de Türkiye’nin önemli katkı yapmasının, İŞİD’e karşı başarının esas anahtarı olduğunu duyuyorsunuz.

“Amerika ve Katar da dahil Arap ülkelerinin, Suriye’de, IŞİD’e karşı Savaş başlatmaları, uzun dönem sürecek olan IŞİD’i yok etmek mücadelesinin de gerçek anlamda başlaması olarak görülmeli”: Bu, farklı yorumcular paylaştığı ortak görüş.

Altı çizilerek vurgulanıyor: “IŞİD’e karşı savaş ve uzun dönemli mücadele, Amerika önderliğinde olsa bile, özünde, Arap ülkelerinin, Müslüman ülkelerinin esas aktör olduğu bir mücadeledir”. Ve ekleniyor: “Müslüman ülkeler, bölgeyi, insanlarını, onurlarını, İslam’ı, IŞİD’e karşı savunuyorlar”. Bu nokta önemli, çünkü, savaşın meşru ve haklı savaş olduğunu sağlayacak bir önerme ve bundan sonraki dönemde de sıklıkla kullanılacak.

Irak’tan sonra Suriye’de, IŞİD’e karşı Savaş başladı. Peki, Türkiye ne yapacak, ne yapmalı? Çok zor soru. IŞİD, Yeni Türkiye’nin, Erdoğan-Davutoğlu döneminin ilk ciddi sınavı olacak.

Şu noktaların altını çizelim:

Bir; Washington’da Türkiye’nin, hem NATO üyesi olarak hem de, “kapasitesi”yle IŞİD’e karşı mücadele de kilit öneme sahip olduğu ve muhakkak koalisyona aktif katılması gerektiği sürekli vurgulanıyor. Gerek, rehinelerimizin başarıyla kurtarılması, gerekse de, Katar’ın Savaşa aktif katılmasından sonra, Türkiye üzerine beklentiler ciddi derecede artmış durumda.

İki; Suriye’de, “Esad’sız dönem” başlayabilir. Suriye, savaşın esas yapılacağı alan ve burada koalisyon, Esad istese bile onla işbirliği yapmıyor. Aksine, muhalifleri askeri güç olarak güçlendiriyor. Esad, IŞİD’e karşı mücadele içinde gidebilir, ve Suriye’de geçiş yönetimi kurulabilir. Bu, Türkiye’nin yıllardır istediği bir şey. IŞİD’e karşı mücadele, Suriye’de Esad’sız bir çözümü de doğurma potansiyeli taşıyorsa, Türkiye, bu mücadelenin dışında, ya da pasif kalabilir mi? Çok zor.

Üç; BM Genel Kurulunda, İŞİD sorunu üzerine konuşmalarda, Amerika ve İran, ilginç, tıpa tıp aynı kelimeleri dile getiriyorlar ve aynı görüşteler. IŞİD sorunu, ABD-İran yakınlaşmasını hızlandırabilir, ilerletebilir. Bu olasılık, Washington’da sıklıkla dile getiriliyor. Türkiye, bu noktada da iyi düşünmeli.

IŞİD, bölgesel ve küresel taşları yerinden oynattı. Obama’ya savaş kararı aldırttı. Savaş başladı. Çok kritik bir döneme girdik. Türkiye’nin, doğru adımları atması, doğru söylemi kullanması gerekiyor. Amerika’dan notlara devam edeceğiz...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89