• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 14 °C
 • Berlin 24 °C

Irak'ta zor hesap: Haşmetmeab sıra sizde!

Fehim Taştekin

Ortadoğu’nun sınırlarını gizli bir anlaşmayla çizen İngiliz ve Fransız diplomatlar Mark Sykes ile François Picot mezarlarında hınzırca gülüyor olmalı. ‘Şam’da devrim’ hayaliyle 3 yıldır yürütülen savaşın ‘hayırsız’ meyvesi Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ile Bilad-i Şam’ı yani Suriye, Lübnan, Filistin-İsrail ve Ürdün’ü kapsayan coğrafyada şeri devlet kurmak için sınırlara meydan okuyor. IŞİD ne insani ne de coğrafi sınırları tanıyan bir trend. Azımsanamayacak sayıda insanın Kaide ideolojisini statükoya bir yanıt olarak algılıyor olması çok temel bir sorun. Irak’ta bu trende bahane sunan üç gerekçe var: Biri epeyce düşman edinen Başbakan Nuri Maliki’nin bizzat kendisi, diğeri Saddam Hüseyin’in gidişiyle siyaseten dışlandıklarını düşünen Sünni aşiretler, bir diğeri şeytanileştirilen ya da kriminalize edilen Baasçılar ve dağıtılan ordunun subayları.

‘ELVADA MALİKİ’ CEPHESİ

Mesele çoğu zaman Sünni-Şii karşıtlığıyla izah edilmeye çalışılsa da Maliki sadece Sünnilerin sorunu değil. Sünnilerin dışında Şii cephede de Maliki’ye veda etmeye hazır geniş bir cephe var:

- Şiilerin en önemli taklit mercii Büyük Ayetullah Ali Sistani “Derhal ulusal çapta kabul görecek ve geçmişin hatalarını tekrarlamayacak etkili bir hükümet kurulmalı” diyerek Maliki’nin biletini kesti.
- Irak İslam Yüksek Konseyi, Şii cephede Maliki’ye ‘illahlah’ diyen bir diğer kritik aktör.
- Yine Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda Sadr iki yıldır Sünni ve Kürtlerle birlikte Maliki’yi devirmek için uğraşıyor. Hepsi de hükümetin ortağı! Kürdistan Bölgesel Yönetimi de Maliki karşıtı cephenin katalizörüydü. Zira son krizle birlikte Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani açıkça Maliki’yi istifaya davet etti.

Öteden beri Maliki’nin ABD-İran mutabakatının ürünü olduğu söylenir. Sünniler arasında “Maliki, Tahran’ın kuklası” inancı yaygın olmasına karşın İran da, Bağdat ve diğer Şiiliğin kutsal mekanlarını korumak için her türlü desteği vermeye hazır ama Maliki’yi gözden çıkarmış durumda. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de pazartesi Bağdat’a hareketinden önce Kahire’de “ABD, Iraklıların bütün Irak halkını temsil etmeye hazır bir lider bulmasını arzuluyor” diyerek sorunun kaynağına işaret etti. Yine Bağdat ve Erbil’de Irak’ı yeniden toparlayacak bir hükümetin aciliyetine değindi.

OLASI BAŞBAKAN ADAYLARI

Sünnileri teskin etmenin ilk adımı kuşatıcı bir başbakan bulmak. Koltuk, 30 Nisan seçiminden birinci çıkmış olması nedeniyle Kanun Devleti’nin hakkı. Buna kimse açıkça itiraz edemediğinden beklenti en azından Kanun Devleti’nin Maliki dışında birini başbakan olarak öne sürmesi. Kanun Devleti’nden alternatif olarak Maliki’nin eski özel kalem müdürü Tarık Necim öne çıkıyor. Yine Şii kanattan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi ya da eski Başbakan İbrahim Caferi ‘makul’ bir aday olarak görülüyor. Abdülmehdi Irak İslam Yüksek Konseyi’nden görece seküler bir lider. Caferi ise Maliki’den önce Dava Partisi’nin başkanıydı. Her dönemin orta oyuncusu Ahmet Çelebi ile İyad Allavi de akla geliyor ama kimse bu ikiliye şans tanımıyor.

Uzlaştıran bir başbakan bulunduğu takdirde sıra Sünnileri siyaseten daha görünür kılmaya gelecek. Bu da oldukça tartışmalı. Sünni Arap nüfusun yüzde 18-20 civarında olduğu dikkate alındığında pozitif ayrımcılığa gidilmesi dışında Sünnilere mevcudundan daha fazla koltuk ayırmak zor. Hâlihazırda cumhurbaşkanı Sünni Kürt, cumhurbaşkanının iki yardımcısından biri Sünni, meclis başkanı Sünni. Kabinede ise bir başbakan yardımcısı Sünni, dışişleri bakanı Sünni Kürt ve birkaç bakan Sünni. Yeni hükümet Sünniler lehine bundan daha fazla yontulabilir mi meçhul.

Sünni isyanına yanıt olarak bir başka adım, bir süredir dillendirilen Diyala, Anbar, Selahaddin ve Neyneva (Ninova) vilayetlerinde federasyona gidilmesi. Irak anayasası Kürtlere özerk statü verirken zaten federal bir karakter almıştı. 2011’de Diyala ve Salahaddin il meclisleri anayasanın 119’uncu maddesine dayanarak özerklik ilanında bulunmuş, sonra Bağdat’ın talebi üzerine geri adım atmıştı. Ancak Şiilerin de aynı adımı atacağı ve Irak’ın parçalanacağını düşünen bazı Sünni aşiretler federasyona karşı çıkmıştı. Yani federasyona tek engel Maliki değil. Şiiler açısından da geçmişte Irak Yüksek İslam Konseyi güneyde federasyon talep ederken Mukteda Sadr olmaz demişti. Ama son gelişmeler üzerine özerkliğe karşı çıkanlar için fiilen bölünmektense ülkeyi federatif yapı ile bir arada tutma fikri ehven-i şer gelebilir.

Normalleşme yönünde atılacak adımların en zoru Baas’tan arındırma yasasıyla sistem dışına itilen unsurların tekrar sistem içine çekilmesi. Şu anki silahlı isyanın beyin takımında yer alan bu kesimin dönüşü birçok kanat için yutulması zor bir lokma. Her iki tarafta intikam çarkı döndükçe bu alanda uzlaşı imkânsız.

ABD-İRAN ORTAKLIĞI

Yolunu şaşıran Irak’a Celal Talabani gibi âkıl rehberler şart. Buradaki eksiklik nedeniyle yine İran ve ABD faktörü öne çıkıyor. Sünnilerle bir savaş istemeyen Barack Obama, selefi George W. Bush’tan farklı olarak halihazırda nükleer krize çözüm için diyalog içinde olduğu İran’la daha verimli bir işbirliği sergileyebilir. Bunun için bir hükümeti devirmeleri gerekmiyor; önlerinde yasal bir takvim var. 30 Haziran’a kadar yeni meclis başkanının seçilmesi ve hükümeti kurma çalışmalarının başlaması şart. Bu yasal süreç, IŞİD’ın kontrol altına alınan bölgelerde kendi kurallarını dayatmasına paralel olarak ‘intikam koalisyonu’nda başlayan pörsümeyi fırsat bilip Sünni-Şii uzlaşısı için fırsata dönüştürülebilir.

KOMŞULAR AH KOMŞULAR!

İçerdeki düzenlemeler kadar Suudi Arabistan ve Türkiye gibi komşu ülkelerin rolleri de önemli. Bu babta Enbar’daki Sünni aşiret liderlerinden Muhammed el Cuburi’nin “Suudi istihbarat servisiyle bağlantılı bazı Iraklılar, aşiret liderlerini toplayarak Irak ordusuna karşı silahlanmaları halinde aylık 1000, aşiret mensuplarına da 600 dolar maaş teklif etti” iddiası ile Türkiye’nin himaye sunduğu İhvan’ın Irak uzantısı Hizb-i İslami’nin eski lideri Tarık Haşimi’nin isyanı selamlamasını not etmek gerekiyor. Haşimi terör suçlamasıyla gıyabında yargılanırken Meşhedani aşiretinin lideri Şeyh Hıdır İbrahim mahkemede şu ifadeyi vermişti: “Haşimi güvenlik güçlerine saldırılarda bulunmamız için bize para verdi.”

Malum Türkiye yeni sürecin rehinesi haline geldi. Riyad yönetimi ise Sünni aşiretleri, hatta Maliki’nin iddiası doğruysa IŞİD’ı desteklese de bu örgütün Ürdün ve ardından Suudi Arabistan’a dayanmasını istemez. Suudi monarşisi cihadi selefileri uzaktayken sever, sınırlarına dayandığında değil. Bu nedenle Sünniler lehine kopartılacak tavizlerden sonra IŞİD’a karşı şaşırtıcı bir işbirliği sürpriz olmaz. Buna rağmen IŞİD bertaraf edilebilir mi? İyimserliğe kapılmak yersiz. Bir kere IŞİD ya da Nusra gibi Kaide’den neşet eden örgütler saha deneyimi hatta ‘şeri devlet’ pratiği kazandı ve bu cihadi selefizme büyük bir motivasyon oldu. Ne yazık ki Kaide ideolojisini besleyen yerel damarlar güçlü ve karmaşık. Rüzgâr şimdiye kadar selefi yelkenine üfürenlere döndü, görelim bakalım haşmetmeab bu kez neyleyecek!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89