• BIST 79.532
 • Altın 126,024
 • Dolar 3,0723
 • Euro 3,3519
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 13 °C

Irak sınırları değişiyor, sırada Suriye var. Ya sonra?

Murat Yetkin

Musul'un İslamcılara geçmesinden sonra Barzani'nin deyişiyle 'Kürtlerin Kudüsü' Kerkük de Kürtlerin eline geçti.

Dün Musul rehineleri bakımından iyi haberler vardı. Dışişleri ve MİT’in temasları sonucunda Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün elindeki 30 Türk kamyon şoförü ve Musul Başkonsolosluğu'nun 49 personelinin serbest bırakılması söz konusu oldu.

Musul’daki Türk Başkonsolosluğu'nun basılıp çalışanlarının rehin alınması IŞİD’in asli hedefi değildi. Hatta belki radikal İslamcı militanlarının nasıl olsa Türk Başkonsolosluğu'na saldırmayacağı yolunda hükümetteki aşırı özgüven zamanında tahliye yapılamamasına neden olmuştu.

IŞİD’in asıl hedefi Türk Başkonsolosluğu ya da Türkiye değildi. İlerleme rotasının da gösterdiği gibi, güneye, Bağdat’a inmekti. Yollarındaki bütün şehirleri kontrollerine alarak Bağdat kapısında durup öteye geçmeyecek gibi duruyorlar. Çünkü ötesi Şii kontrolündeki bölge... IŞİD’in amacı ise isminden de anlaşılacağı gibi, Irak ve Suriye’nin Sünni bölgelerinde, katı Sünni şeriatına dayalı yeni bir devlet kurmak.

Irak’ın Şii Başbakanı Nuri el-Maliki’nin yapılabilecek bütün hataları yaparak tamamen Şiilerden kurduğu ordusu, Amerikalılardan aldıkları bütün o havalı üniformaları, silahları, güneş gözlüklerine rağmen, IŞİD’in (kısmen Saddam Hüseyin döneminden kalan Cumhuriyet Muhafızı subaylarınca eğitilmiş) şehir gerillası grupları önünde 9 Haziran günü Musul’da çil yavrusu gibi dağıldı.

'Kürtlerin Kudüsü' de Kürtlere geçti

Bu durumu dikkatle izleyen ve bölgede fiilen Irak ordu varlığı kalmadığını anlayan Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) peşmergeleri de dün, 12 Haziran’da sessiz sedasız, neredeyse kurşun atmadan Kerkük’ün kontrolünü ele geçirdi.

Barzani, asırlardır Türkmenlerin de yoğun olarak yaşadığı Kerkük için defalarca 'Kürtlerin Kudüsü' ifadesini kullanmış bir kişi. Geçenlerde “Musul’un düşmesi Kürt sorununu da derinleştirecek” demiştik ya, işte öyle oluyor.

Böylece toplam dört gün içinde Irak’ın kuzeyindeki iki büyük şehir birden Bağdat’taki merkezi hükümetin kontrolünden çıkmış bulunuyor; Musul radikal İslamcıların, Kerkük ise Kürtlerin kontrolünde. Bu tabii kuzeydeki (Türkiye’ye boru hatlarıyla bağlı) iki büyük petrol bölgesinin de şu anda Bağdat’ın kontrolünden çıkmış olması demek. Güneyde, Basra bölgesindeki yataklar ise hâlâ Şii ağırlıktaki hükümetin kontrolünde.

Komşuları ya da BM kabul etsin etmesin, Irak dün itibariyle fiilen bölünmüş durumdadır.

Suriye sırada, ya sonra?

Maliki’nin mezhep ayrımına dayalı sekter siyasetinin ABD işgalinden on yıl sonra Irak’ı getirdiği tablo, bir bölünme tablosudur.

Bölünme burada durmayacağa benziyor, çünkü IŞİD, Suriye’de zaten önemli bazı şehirleri kontrol ediyor. Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırındaki bölge zaten bir süredir PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kontrolünde. PKK’nın askeri karargâhı ise Irak’ın İran sınırında, Barzani kontrolündeki Kandil bölgesinde… Beşar Esad’ın son seçeneğinin Akdeniz kıyısında bir Alevi/Nusayri devleti olduğu ise bir sır değil.

Komşuları ya da BM kabul etsin etmesin, Suriye de fiilen bölünmenin eşiğinde durmaktadır.

Bu durum elbette komşuları da etkileyecektir. Bu durumdan etkilenecek üç büyük, üç de küçük boyutta ülke var.

Büyük boyutta olanlar Türkiye, İran ve Suudi Arabistan. Daha küçük boyutta olanlar ise Lübnan, Ürdün ve Kuveyt. Bir de her şeyi diken üzerinde izleyen İsrail var tabii.

Uzaktan duruma vaziyet eden ABD, Rusya ve İngiltere’yi de saymamız gerekiyor; büyük enerji oyuncuları olarak.

Bu çok karmaşık bir tablo ve daha da karışacağının işaretlerini veriyor. Türkiye’nin çok dikkatli, risk almadan ilerlemesi gerekiyor.

Çünkü bundan yüz yıl önce tecrübe edildiği gibi, sınırlar bir kez değişmeye başladı mı, nerede, nasıl, ne zaman duracağı kestirilemiyor.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89